Dva roky daňové svobody

12. března 2012, 08:35 - Pavel Trčala
12. března 2012, 08:35

Chile patří mezi nejvstřícnější trhy vůči zahraničním investorům. Ti jsou na počátku dva roky osvobozeni od daně ze zisku. Specifikem země je velká úcta ke katolické víře, což je nutné zohlednit například při tvorbě reklamy na váš výrobek.

Foto: Profimedia.cz

Světová banka řadí Chile na 39. místo v jednoduchosti podnikání. Zejména dobře si Chile stojí v kategorii zakládání firmy a v ochraně investorů; v těchto oblastech je v první světové třicítce. Pro srovnání, Česká republika je celkově na 64. místě.Obecně by se dalo říci, že Chile má velmi otevřený progresivní trh a velmi konzervativní společenské a církevní tradice.

Pro start vašeho byznysu v Chile můžete založit pobočku nebo firmu. Protože se jedná o velmi vzdálený trh, vaší prioritou číslo jedne bude nalezení vhodného místního partnera, případně výběr vhodného španělsky hovořícího kandidáta z vašich vnitrofiremních řad.

Založení pobočky

Tak jako v jiných trzích, ani v Chile není reprezentační kancelář považována za samostatný právní subjekt. Pokud si chcete založit pouze zastoupení, musíte předložit ověřené kopie zakládací smlouvy a stanov vaší společnosti a doklad o finanční situaci vaší české nebo moravské firmy. Musíte také zvolit místního zástupce a oficiálně mu předat vámi určené kompetence. Při založení filiálky musí být zveřejněno její jméno, účel založení a kapitál, který jí bude připsán. Ten ovšem není požadován v žádné minimální výši. Informace musejí být zapsány do Obchodního rejstříku a publikovány v oficiálním věstníku El Diario Oficial. Pozor: i pobočka musí uveřejňovat výsledky svého finančního hospodaření.

Založení společnosti

Pro založení společnosti v Chile budete muset sepsat zakladelskou smlouvu u notáře, což obvykle stojí 250 amerických dolarů. Žádost o registraci můžete podat online a poplatek činí 15 dolarů a 0,2 procenta základního kapitálu firmy. Daňové číslo (Rol Unico Tributario) získáte zdarma během jednoho dne. Dále si musíte nechat vytisknout účtenky u autorizované tiskařské firmy. Dalším krokem je získání obecního povolení od dané municipality. V neposlední řadě musíte registrovat firmu na důchodovém a zdravotním pojištění. Všechny tyto úkony by vám měly zabrat asi dvacet dní.

V Chile zná právní systém následující typy společností:

Sociedad de Responsabilidad Limitada

Tato forma podinkání, zkracována jako s.r.l. je obdoba našeho s.r.o. Firma je zakládána smlouvou společníků. Na rozdíl od našeho obchodního práva, v Chile musejí být společníci minimálně dva a může jich být maximálně padesát. Kromě společenské smlouvy je povinné publikovat v oficiálním věstníku zprávu – oznámení o vzniku společnosti, obsahující znění textu zakladatelské smlouvy, rovněž je třeba společnost zaregistrovat u obchodního rejstříku u příslušného soudu. Na rozdíl od České republiky v Chile nemusíte složit žádný minimální kapitál.

Sociedad Anónima

Pod zkratkou S.A. se skrývá obdoba naší akciové společnosti. Minimální kapitál ve výši 10 tisíc amerických dolarů je prakticky desetina českých dvou milionů korun. Pro tuto transakci je potřeba si vyžádat svolení chilské Centrální banky k transferu deviz do země.

Obecné podmínky pro založení firmy

V Chile je sympatické, že zahraniční investoři jsou po dva roky osvobozeni od daně ze zisku. Chile také nestanoví žádná pravidla ohledně společných zahraničních firem s místními partnery. Firma může být založena stoprocentně zahraničním kapitálem, který lze do země přivést buď přes oficiální devizový trh se svolením centrální banky nebo v technologiích a například investicích do výstavby. Pokud bude vaše firma v Chile zaměstnávat více než 25 zaměstnanců, bude mít povinnost zaměstnávat také chilské státní příslušníky a to minimálně z osmdesáti procent.

Veletrhy v roce 2012

Zde uvádíme nejdůležitější výstavy a veletrhy v Chile v roce 2012.

27.března až 1. dubna:

FIDAE,Výstava letecké a vojenské techniky, Santiago, www.fidae.cl

9. dubna až 13. dubna:

EXPOMIN, Hornictví Latinské Ameriky, Santiago, www.expomin.cl

27. dubna až 29. dubna:

EXPOVIVIENDA, Bydlení, Santiago, www.feriaexpovivienda.cl

21. a 22. června 2012:

EXPOAMPEC, Vodní elektrárny, Santiago. www.apemec.cl

4. prosince až 7. prosince 2012:

EXPONAVAL, Mezinárodní námořní výstava,Vaplaraíso, www.exponaval.cl

4. prosince až 7. prosince 2012:

Námořní dopravní prostředky a zařízení přístavů, Valparaíso, www.trans-port.cl

Daňový systém

Korporátní daň je v Chile ve výši sedmnácti procent. Pokud budete v Chile zaměstnávat pracovníky, musíte také platit pojištění nezaměstanosti ve výši 2,40 procenta z hrubé mzdy a pojištění úrazu ve výši 0.95 procenta z hrubé mzdy. Daň z přidané hodnoty je v Chile stanovena na 19 procent. Daň z příjmu je od nula do čtyřiceti procent dle příjmu.

Všichni rezidenti, to jest pokud se v Chile zdržují déle než šest měsíců v roce, musejí platit daně. Během prvních tří let residence cizinci žijící v Chile platí daně pouze z jejich chilských příjmů. Daňový rok je kalendářní rok a daně musejí být zaplaceny v dubnu následujícího roku. Pozor, mezi Českou republikou a Chile chybí smlouva o zamezení dvojímu zdanění.

Vliv církve

I když je Chile velmi otevřená země co se týče byznysu, nábožensky se jedná o tradiční katolickou zemi a to přísnější než ostatní státy Jižní Ameriky. Pokud jste také věřící a jsou vám tyto hodnoty sympatické, jistě to uvítáte. Pokud jste nevěřící a při vašem obchodním počínání v Evropě tyto věci nejste zvyklí řešit, před vstupem na chilský trh byste se měli obeznámit alespoň se základními náboženskými pravidly a tradicemi. Vězte, že vám to bude k prospěchu. Při propagaci vašich výrobků či služeb dbejte na zachování obecně uznávaných pravidel a nepokoušejte se například o reklamní aktivity, které by mohly zahrnovat sexuální motivy nebo náboženské konotace. Možná si pamatujete naše články o Brazílii, kde je naopak vše nějak spjato se sexualitou, reklamu nevyjímaje. I když na stejném kontinentu, Brazílie a Chile jsou v tomto naprosto rozdílné.

Řimskokatolická církev hraje klíčovou roli v chilské politice i hospodářství již od koloniálních dob. Chile autorizovala možnost rozvodu až v roce 2004 a umělé přerušení těhotenství není povoleno za jakýchkoli okolností. V roce 1931 byly sice povoleny potraty ze zdravotních důvodů ohrožení života ženy, ale v roce 1989 byla tato možnost zakázana. Vojenská diktatura argumentovala pokrokem medicíny a tento zákon platí dodnes.

Reklama

Specifikem chilského trhu jsou náročné požadavky na propagaci a reklamu, zejména u spotřebního zboží. Náklady na reklamu jsou srovnatelné s evropskými zeměmi. Zejména důležitá je televizní relama a na trhu jsou rozšířeny soutěže pro zákazníky. Při zavádění nového výrobku z České republiky musíte počítat s relativně vysokými náklady ještě před odstartováním samotného prodeje.

Autor je mezinárodní konzultant společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít