Dušan Šrámek: Jak Šincl převálcoval Babiše

28. září 2015, 15:36 - Dušan Šrámek
28. září 2015, 15:36

Nekonečný příběh provizí pojišťovacích agentů přinesl další zápletku. Už v něm nejsou ani tak důležité argumenty, pozice jednotlivých účastníků, ale různé kulišárny, které se kolem této regulace dějí, a nad nimiž by bledli i hollywoodští tvůrci seriálu Dallas.

V minulých dílech jste viděli: Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) se na jaře snaží formou přílepku k Zákonu o pojišťovnictví protlačit regulaci provizí pojišťovacích zprostředkovatelů. Provede to za zády ministra financí, s pomocí náměstka za ČSSD Martina Prose.

Tento návrh, který je zcela v souladu s dlouhodobými zájmy největších českých pojišťoven, byl postupně zamítnut Ministerstvem financí, Legislativní radou vlády i vládou samotnou. Ministr financí následně Martina Prose z funkce na hodinu odvolává. Do té doby legislativní a odborný spor pak dostává vzápětí bizarní podobu v podobě Babišovy složky, kterou na nadcházejícím jednání vytahuje na zkoprnělého Šincla.

Tento díl si zatím získal pro svou dramatičnost nejvíce vděčných diváků, protože stvořil klaďáka i padoucha, bez jejichž barvotiskové existence se žádná pořádná telenovela neobejde. Do zašmodrchaného příběhu našich hlavních hrdinů pak jako správná deux ex machina vstoupila koaliční rada, jejímž resultátem bylo vytvoření pracovní skupiny, která vymyslí kompromisní návrh.

V posledním předprázdninovém díle v červnu ministr financí Andrej Babiš zveřejnil článek, ve kterém vysvětluje, proč je zákon předložený poslance Šinclem odborně špatný. Jako důkaz neodbornosti pak vysloveně zmínil i regulaci provizí u rizikových pojistek.


Přečtěte si: Experti o Šinclově návrhu: Omezení pojišťovacích provizí pročistí trh


„Návrh také nebere v úvahu rozdíl mezi rezervotvorným a rizikovým pojištěním, kdy u rizikového životního pojištění je taková regulace zcela bezdůvodná, protože z takovéhoto pojištění nedostanou klienti ani korunu. U rizikového pojištění prostě není odbytné z čeho vyplatit, protože se v něm nevytváří vzhledem k charakteru produktu rezerva,“ sdělila tehdy jedna z hlavních postav.

Zodpovědná část Ministerstva financí pod Prosovou nástupkyní Lenkou Juraškovou zákon podle toho přepracovalo. Nebyl by to ale neohrožený klaďák Šincl, aby se nechal porazit nějakými padouchovými poskoky.

Zákon opět „opravil“ podle zadání svých chlebodárců, poskokové na ministerstvu bez reptání, a opět padouchovi Babišovi za zády, jeho návrhy přijali, a do návrhu zákona zapracovali. A to včetně regulace rizikových pojistek. Poslanec Šincl tak opět v zájmu pojišťoven „protlačil“ na ministerstvu financí svůj návrh, a to opět přes náměstka nominovaného za ČSSD a opět „za zády“ ministra financí.

První poprázdninový díl tak z hlediska autorské nápaditosti nepřinesl nic světoborného, ale o to nejde. Důležité je samo poselství seriálu, neotřelé až překvapivé vyznění. Andrej Babiš bývá vykreslován jako skutečný vládce tohoto státu. Nu, jak je vidno, na politické šíbry jako je Šincl nemá, a má se ještě co učit. V příštích dílech uvidíte…


Čtěte také:

Poslanci nerozhodnou o pojišťovnictví, o něž se pře Šincl a Babiš

Babišův další střet zájmů? Agrofert je pojišťovacím agentem Respectu

Experti o Šinclově návrhu: Omezení pojišťovacích provizí pročistí trh

Poslanec Šincl: Babiš na mne tlačil kvůli zprostředkovatelům

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít