DUEL - Vyjednala vláda přechodné 7leté období pro nákup zemědělské půdy cizinci?

03. května 2004, 00:00 - admin
03. května 2004, 00:00

ANO Jaroslav Palas (ČSSD) ministr zemědělství Přístupová smlouva obsahuje jasné vyjednání sedmiletého období pro zvláštní režim k nákupu půdy cizinci. Dále obsahuje ustanovení, že po třech letech se tento režim vyhodnotí a sedmileté přechodné období se může prodloužit o další tři roky, budeme-li Česká republika z pohledu eventuálního ataku nákupu půdy v České republice v nouzi.

ANO Jaroslav Palas (ČSSD) ministr zemědělství Přístupová smlouva obsahuje jasné vyjednání sedmiletého období pro zvláštní režim k nákupu půdy cizinci. Dále obsahuje ustanovení, že po třech letech se tento režim vyhodnotí a sedmileté přechodné období se může prodloužit o další tři roky, budeme-li Česká republika z pohledu eventuálního ataku nákupu půdy v České republice v nouzi. Dokument také uvádí, že Česká republika musí cizím státním příslušníkům pro oblast podnikání v zemědělství vytvořit podobný režim jako českým právnickým a fyzickým osobám. Daný problém nelze hodnotit pouze tak, jestli prodáváme a bráníme nákupu, ale musíme jej hodnotit v kontextu. Je nutné si uvědomit, že v České republice jsou tři miliony vlastníků a byli to právě oni, kdo se snažili o plnou liberalizaci prodeje půdy. V rámci devizového zákona je stanoveno tříleté období pro to, aby cizinec, který chce podnikat v oblasti zemědělství, musel prokázat trvalý pobyt na území České republiky, znalost jazyka a vzdělání. Druhou znesnadňující podmínkou pro jeho podnikání je registrace veškerých zemědělců u příslušného místního, městského nebo obecního úřadu. NE

Jiří Papež (ODS) poslanec

Vláda označovala za svůj úspěch, že v podmínkách pro přistoupení k EU vyjednala přechodné sedmileté období pro nákup zemědělské půdy cizinci. Nyní se ukázalo, že nic takového přístupová smlouva neobsahuje. Celou blamáž, kterou vláda hrála s veřejností, potvrdila schválením novely devizového zákona, kde je napsáno, že pokud se cizinec zaeviduje jako zemědělský podnikatel na krajském úřadě a prokáže, že umí česky, může si u nás půdu kupovat. Bylo by dobré, kdyby to ministr zemědělství, který to loni v říjnu popíral, alespoň nyní přiznal. Sedmileté přechodné období pro nákup zemědělské půdy prostě neexistuje. Bylo by férové, aby vláda přiznala, že pro své zemědělce vyjednala horší podmínky, než vláda slovenská, která sedmileté přechodné období podmínila tím, že cizinci musejí mít na území Slovenska zákonné bydliště a provozovat tam zemědělskou činnost nepřetržitě nejméně po dobu tří let. Podobné podmínky vyjednalo i Maďarsko a Polsko s tím, že délka vyjednaného přechodného období pro nabývání zemědělské půdy je v Polsku dvanáct a v Maďarsku sedm let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít