DUEL - Jste pro zlegalizování tzv. švarcsystému?

29. března 2004, 00:00 - admin
29. března 2004, 00:00

ALENA PÁRALOVÁ, (ODS) poslankyně Když jsem zadala pracovníkům Parlamentního institutu dotaz, ve které zemi evropské patnáctky je zakázán švarcsystém stejně jako u nás, dostalo se mi odpovědi, že o žádné takové zemi nevědí.

ANO

ALENA PÁRALOVÁ, (ODS) poslankyně

Když jsem zadala pracovníkům Parlamentního institutu dotaz, ve které zemi evropské patnáctky je zakázán švarcsystém stejně jako u nás, dostalo se mi odpovědi, že o žádné takové zemi nevědí. Odborníci na pracovní právo tvrdí, že zákaz je na hraně ústavnosti, protože porušuje listinu základních práv a svobod tím, že brání podnikání a rozvoji malých firem. Vláda neustále švarcsystém prezentuje jako zavrženíhodný, ale tím je pouze proto, že je to tak uvedeno v našem zákoně, který se pokusíme změnit. Teď navíc vláda navrhuje zvýšit pokutu až do výše dvou milionu korun zaměstnavateli a až do výše deseti tisíc korun živnostníkovi, kteří švarcsystém provozují. Co je špatného na tom, když zaměstnavatel uzavře službu s člověkem, který pro něj pracuje na živnostenský list? Jedná se o svobodnou dohodu mezi dvěma subjekty. Argumenty, že jsou tím živnostníci vykořisťováni neobstojí, protože oni to dělají dobrovolně. Kdyby chtěli, nechají se zaměstnat.

 

NE ZDENĚK ŠKROMACH, (ČSSD) ministr

Náš zákon švarcsystém zakazuje, nyní zákaz přitvrdíme. ODS chce zákaz švarcsystému ze zákona vypustit, což je pro nás ipro naprostou většinu veřejnosti nepřijatelné. Znamenalo by to zneužívání sytému, který nemá obdoby nikde v Evropě. Zákaz švarcsystému je účinný akontrolovatelný ze strany jak finančních úřadů (které následně podnikatele, u nichž pracují lidé na živnostenské listy, dodaňují), tak úřadů práce. Zaměstnavatelé si stěžují, že kvůli vysokým odvodům za zaměstnance jsou nuceni zaměstnávat lidi na živnostenské listy. Odvody přitom nejsou zase až tak velké. Našim zaměstnavatelům bych přál, aby platili takové odvody a měli takové povinnosti vůči zaměstnancům jako kupříkladu zaměstnavatelé vN ěmecku či v Rakousku. To by se teprve prohnuli. Neuznávám ani argument, že se švarcsystémem snižuje nezaměstnanost. Pouze se jím odírají lidé, jež jsou nuceni být zaměstnáni na živnostenský list, což je samo o sobě nelogickou vazbou. Vznikají tím však především daňové a pojišťovnické úniky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít