DUEL - Je příčinou cenového nárůstu oceli v Čechách především export šrotu do Číny?

26. dubna 2004, 00:00 - admin
26. dubna 2004, 00:00

ANO Ve vývoji ceny oceli na našem trhu došlo k nárůstu téměř o 100 %. Údajnou příčinou je masivní export šrotu a oceli do Číny. V této souvislosti si dovolím připomenout, že vládní koalice prosadila krátkozraký zákaz dovozu odpadu, byť využitelného jako druhotné suroviny.

JAROSLAV PLACHÝ (ODS), poslanec

ANO

Ve vývoji ceny oceli na našem trhu došlo k nárůstu téměř o 100 %. Údajnou příčinou je masivní export šrotu a oceli do Číny. V této souvislosti si dovolím připomenout, že vládní koalice prosadila krátkozraký zákaz dovozu odpadu, byť využitelného jako druhotné suroviny. Navíc ve stejném zákoně podstatně omezila dovoz ojetých vozů s falešnou argumentací, že se ČR stane vrakovištěm Evropy. Pokud exportujeme ročně miliony tun oceli ve strojírenské produkci, pak by se nám alespoň část této oceli v podobě šrotu měla vracet zpět, aby nebyla ohrožena výroba oceli nové. Dopady růstu ceny oceli na konkurenceschopnost našeho průmyslu jsou negativní. Poté kdy vláda u stavebních prací zvýšila DPH, se nyní 100% zvyšují materiálové náklady na ocel, tvořící ve stavebnictví až 20 % celkových materiálových nákladů. To všechno těžce dolehne nejen na stavební firmy, ale především na strojírenské podniky, pro které ocel představuje až 100 % materiálových nákladů.

 

MILAN URBAN (ČSSD) ministr průmyslu a obchodu

NE

Nedostatek ocelového a železného šrotu je celosvětový problém. Je zapříčiněn především dynamickým rozvojem hospodářství v jihovýchodní Asii. Čína zvýšila výrobu oceli v roce 2003 v porovnání srokem 2002 o 20 %. Tuto výrobu musí zajišťovat i pomocí kovového šrotu. Rozhodla se intenzivně vstoupit do obchodu s tímto materiálem po celém světě. Co se týká pohybu šrotu v ČR v letech 2001-2003, jeho vývoz byl směřován výhradně do zemí EU, případně do nově přistupujících států, ale to pouze z 12 %. Většinu tvořilo zejména Rakousko a N ěmecko. Objem vývozu šrotu z ČR do Číny je marginální a v loňském roce činil pouze 0,05 % z celkového objemu vývozu. Tento podíl se od počátku letošního roku ještě snižuje. Posuzujeme možnost přijetí technických opatření k zabránění vývozu odpadu, tedy šrotu, v případě, že tento šrot bude kontaminován. Česká republika bude hledat účinná opatření, která zavedou povinnost testování například na radioaktivitu, což je v plném souladu s opatřeními EU.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít