Důchodový systém potřebuje tři pilíře,

18. srpna 2003, 00:00 - Jan Lachout, publicista
18. srpna 2003, 00:00

V současnosti probíhá diskuze o reformě důchodového systému, do níž se zapojují i penzijní fondy. Podle Ivo Foltýna z Asociace penzijních fondů bude její konečná podoba výsledkem všeobecného kompromisu.

tvrdí Ivo Foltýn z Asociace penzijních fondů ČR a ředitel PFČP

V současnosti probíhá diskuze o reformě důchodového systému, do níž se zapojují i penzijní fondy. Podle Ivo Foltýna z Asociace penzijních fondů bude její konečná podoba výsledkem všeobecného kompromisu.

* Vláda v současné době připravuje koncepci důchodové reformy. Podílí se Asociace penzijních fondů na její tvorbě?

Na oficiální úrovni probíhá komunikace mezi vládou a asociací v rámci připomínkových řízení, která přímo zasahují do stávajícího fungování penzijních fondů. Vedle této oficiální úrovně probíhají také neoficiální konzultace na úrovni jednotlivých pracovních skupin, pravidelně jsou také vedena oboustranná jednání mezi zástupci ministerstev financí a sociálních věcí a zástupci asociace.

* Jak hodnotíte návrhy na zvyšování důchodového věku, návrh zastavit růst výše důchodů. Návrh ministra Škromacha nelze chápat jako zmrazení růstu důchodů.

Sledování stávajících podmínek pro růst penzí probíhá ze dvou třetin podle indexu inflace a z třetiny podle indexu mezd. Vláda dnes tedy říká, že toto pravidlo bude skutečně dodržovat a změní tak trend, který fungoval dosud, kdy byly důchody zvyšovány více, než bylo nutné. Vláda také navrhuje posun věku pro odchod do důchodu až na 63 let, stejně pro muže a ženy. Tato změna má ale proběhnout až v horizontu let 2006-2013. Vláda tak v tomto volebním období sleduje jen to, co bylo již schváleno v minulosti. Skutečnou změnou je návrh, že se do náhradní doby pro výpočet důchodu nebude započítávat například studium na vysoké škole a omezení některých dalších náhradních dob.

* Je to spravedlivé vůči vysokoškolákům?

Ano. Pokud člověk nepracuje a neodvádí daně a sociální pojištění, není důvod tuto dobu zahrnovat do výpočtu nároků, ze kterých se počítá penze. Tento přístup funguje také ve většině států EU.

* Vedle stávajícího průběžného systému a dobrovolného spoření do penzijních fondů by podle vlády součástí druhého pilíře měly být tzv. zdánlivě fiktivní účty (NDC)?!

Tento systém by měl být ekvivalentní tomu, který funguje ve Švédsku. Vláda ale navrhuje, aby jedna třetina prostředků vybraných v rámci NDC byla dále redistribuována. Koncepčně princip určité míry solidarity považuji za správný, nicméně není to švédský model, ve kterém důchodci získávají zpět téměř vše, co našetřili. Tento systém je ovšem založen na slibu politické reprezentace, že vám po určité době peníze vyplatí. Ne každá se ale musí cítit vázána rozhodnutím té minulé. Podle nás by občan měl mít možnost uložit peníze buď do systému NDC, pokud věří vládě, nebo do systému soukromých penzijních fondů, pokud věří soukromému subjektu.

* Jaké jsou představy asociace o fungování penzijního systému?

Systém by podle nás měl fungovat na třech pilířích. První bude tvořen stávajícím průběžným systémem důchodového pojištění. Postupně by se částka směřovaná do tohoto pilíře měla zmenšovat a přesouvat do druhého pilíře. Na konci přechodu na nový penzijní systém by výše dávky z průběžného systému měla být na úrovni životního minima.Ve druhém pilíři by občan měl získat možnost volby mezi systémem fiktivních účtů nebo své prostředky svěřit soukromému penzijnímu fondu. Lidé by měli mít možnost v rámci tohoto pilíře rozhodnout o převodu části svého stávajícího odvodu na důchodové pojištění až do výše 10 % svého hrubého příjmu. Třetí pilíř by byl postaven na dobrovolném spoření ve stávajícím systému penzijních fondů a životních pojišťoven se státním příspěvkem a daňovou úlevou. Naší základní snahou je zvýšit zásluhovost penzí. Tedy - co do systému občan dá, měl by z něj také dostat.

* Existuje v rámci EU nějaký jednotný koncept důchodového systému?

EU nenašla dosud v této věci shodu. Evropská komise nechává řízení důchodových systémů v kompetenci národních vlád. Osobně se domnívám, že to tak zůstane i do budoucna, s výjimkou některých částí, jako např. přenositelnost dávek mezi jednotlivými členskými státy. Určitá doporučení v tomto kontextu existují pouze pro fungování zaměstnaneckých penzijních fondů, protože se v minulosti objevila řada případů jejich zneužívání. Proto vznikla směrnice, která podmínky fungování těchto fondů upravuje.

* Jaký dopad bude mít vládou navrhovaná reforma na české podnikatele?

Skupina osob samostatně výdělečně činných je navrhovanou vládní reformou postižena podstatně více než ostatní. Budou totiž muset platit minimální vyměřovací základ bez ohledu na to, zda jsou ve ztrátě nebo v zisku. Další důležitou věcí je skutečnost, že podnikatelé mají v průměru nižší vyměřovací základ než lidé v zaměstnaneckém poměru. Výše tohoto základu je ale klíčová pro výpočet budoucí penze. Pro ně má tedy ještě větší význam vytváření si finančních rezerv pro pozdější dobu.

* Jak může podnikatel těžit z toho, přispívá-li zaměstnancům na životní nebo penzijní připojištění?

Základní výhoda je v tom, že si danou částku může odečíst z nákladů. Je to vlastně stejné jako mzda, ale v tomto případě neplatí zdravotní a sociální pojištění. Pokud tedy podnikatel přispěje touto formou svému zaměstnanci, přijde ho to nákladově levněji než v případě vyplácení mzdy. Za dobu posledních tří let, kdy tato možnost vznikla, zájem o tyto produkty neustále roste. Podnikatelé jsou samozřejmě opatrnější a testují, jak jsou penzijní fondy stabilní, zda jsou schopny dosahovat zhodnocení, které odpovídá riziku dané investice atd. Nicméně procento zaměstnavatelů, kteří touto formou přispívají svým zaměstnancům kontinuálně roste. Osobně se domnívám, že tento trend bude i nadále pokračovat. Zhruba 30 % všech lidí, kteří jsou zapojeni do systému penzijního připojištění, má dnes příspěvek od svého zaměstnavatele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít