Důchodová reforma potřebuje rozhodné politiky

14. června 2004, 00:00 - admin
14. června 2004, 00:00

Rozhovor s Petrem Benešem, generální ředitelem ČSOB Penzijního fondu Stabilita a druhým viceprezidentem Asociace penzijních fondů ČR.

* Pane řediteli, před nedávném jste v jednom rozhovoru prohlásil, že mladý člověk dnes v žádném případě nemůže spoléhat na důchod od státu. Opravdu je situace tak kritická?

Uvedu jednoduchý příklad. Pokud se v našem důchodovém systému nic nezmění, tak mladý člověk, který dnes nastoupí do práce a bude pobírat průměrný plat, za čtyřicet let dostane důchod ve výši pouhých 25 procent svých dosavadních příjmů. To je opravdu neudržitelná situace. Nemohou za ni ovšem politici, její hlavní příčinou je totiž stárnutí naší populace.

* Jaká se nabízejí řešení?

Těžko se můžeme spoléhat na imigranty nebo doufat, že v nejbližších letech dojde k dramatickému zvýšení porodnosti. Nesmyslné je i zvýšení věku pro odchod do důchodu výrazně nad hranici 65 let. Průběžné financování stále většího počtu důchodců formou nepřiměřených odvodů na sociální zabezpečení si Česká republika a její občané rovněž nemohou dlouhodobě dovolit. Jedinou alternativou je tedy zásadní změna celého důchodového systému.

* Vláda však před nedávném prohlásila, že s touto změnou počítá a že preferuje takzvaný systém NDC.

Reforma tzv. I. pilíře - tedy důchodů, které plať stát - je sice důležitá, ale sama o sobě situaci neřeší. Vláda ani tak nebude schopna zajistit, aby penze byly dostatečně vysoké. Zkušenosti jiných zemí, které řeší stejný problém, ukazují, že zřejmě jediným východiskem je přechod na tzv. systém fondový. Jde o systém, kdy si na důchody spoří i sami občané tak, že peníze dlouhodobě investují prostřednictvím penzijních fondů na kapitálových trzích. Výlučně fondový systém pak dokáže dnešnímu mladému člověku v jeho budoucím důchodu zajistit až 90 procent příjmů, na něž byl zvyklý.

* Výlučně fondový systém ale nenív našich podmínkách přijatelný. Předpokládám, že počítáte s kombinací obou systémů?

Samozřejmě nelze mít výlučně fondový systém. Domnívám se však, že jen málo politiků si rozdíl v efektivitě obou systémů dostatečně uvědomuje. Obecně se dá říci, že penzijní systém by měl plnit kromě jiného především tři základní role - transfer příjmů z mládí na stáří, redistribuce od bohatých k chudým a pojištění proti invaliditě a dlouhověkosti. Pro transfer příjmů z mládí na stáří je nejvhodnější fondový systém penzijního spoření. Příspěvky do tohoto systému navíc ani nemusejí být chápány obyvateli jako daně, neboť jsou fyzicky na jejich účtech. Pro redistribuci od bohatých k chudým je nutné mít průběžný systém zabezpečující minimální úroveň důchodů. Problém invalidity a dlouhověkosti přitom řeší oba systémy.

* Rozumím tomu, že fondový systém je jediný, který problém stárnutí populace neod-daluje, ale přímo jej řeší. Přesto je k němu řada politiků zdrženlivá. Je to opravdu jen proto, že si neuvědomují rozdíly v efektivitě, nebo i proto, že jde o náročný a krátkodobě možná i nepopulární krok?

Pro politickou reprezentaci je to volba ze dvou zel, z nichž to první je nepoměrně menší. Jde o nalezení odvahy přiznat si co nejdříve problém a začít jej řešit i přesto, že to bude krátkodobě znamenat větší zadlužení. Výsledkem ale bude, že za 30 let vytvoříme v České republice fungující penzijní systém, který bude poskytovat dostatečné důchody při nízkých či dokonce nulových nárocích na státní rozpočet. Tím větším zlem je nechat oči zavřené, dělat jen částečné změny a riskovat, že za 30 let dojde k naprostému zhroucení státních financí. Pevně věřím, že máme politiky, kteří vidí dál než jen na horizont svého čtyřletého volebního období.

* Hovoříte o odpovědnosti politiků, ale co pro podporu důchodové reformy mohou udělat například penzijní fondy či jiné podnikatelské subjekty?

Naše finanční skupina například v současné době rozjíždí projekt, jehož cílem je informovat co nejširší veřejnost o neu-držitelnosti současné situace a o možnostech řešení, která existují. Pilířem tohoto projektu jsou, vedle komunikační kampaně a řady seminářů, webové stránky www.duchodovareforma.cz, kde soustřeďujeme veškeré informace k problematice reformy. Návštěvník tam mimo jiné nalezne i řadu různých kalkulaček, s jejichž pomocí si může například spočítat, jaký bude mít důchod, pokud se reforma neuskuteční, nebo zjistit, jak si co nejvíce naspořit na svoje stáří. 

Děkujeme za rozhovor

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít