Důchodci roztáčejí miliardy

25. července 2008, 13:26 - Petra Pelantová
25. července 2008, 13:26

Mobilní operátoři, realitní kanceláře i banky se předhánějí v nabídkách pro penzisty

Mají spoustu volného času a umějí šetřit. Řeč je o českých důchodcích. Právě na ně se nyní důkladně zaměřuje stále více firem. Stavějí byty, organizují zájezdy, vyvíjejí nové produkty speciálně pro seniory. A roztáčejí tím miliardový byznys. Aby ne. Počet lidí pobírajících starobní důchod se loni zvedl o více než 30 tisíc a přehoupl se přes dva miliony. Stát mezi ně rozdělil téměř 204 miliard korun. Navíc desítky tisíc seniorů si ke své penzi přivydělávají. Tuzemské společnosti proto české penzisty hýčkají. Speciální produkty nabízejí těmto lidem i mobilní operátoři, banky a chystají se rovněž automobilky. Penzisté plní vzdělávací programy, ruce si mnou také farmaceutické firmy. Vznikla i řada webových stránek.

Na důchodcích nešetříme.

O seniory projevují v poslední době zájem především developeři. A rozhodně nešetří. Nákladné projekty v Česku přibývají. Třeba společnost Senior Park připravuje výstavbu bytových komplexů pro tuto skupinu obyvatel po celé České republice. Zatím se může pochlubit dokončeným projektem dvaceti bezbariérových bytů v Luštěnicích u Mladé Boleslavi. Cena za pronájem tamního bytu se pohybuje od sedmi tisíc korun měsíčně. „Ještě před kolaudací byla většina bytů zamluvena,“ tvrdí předseda představenstva firmy Senior Park Jaroslav Plesník. Další projekt, na který už má firma stavební povolení, se připravuje v Hrádku nad Nisou. „Půjde o téměř totožný komplex bytů, převážně o rozměrech dva plus kk,“ popisuje Plesník. Příští rok pak začne společnost výstavbu dalších projektů tohoto typu v Poděbradech, Mělníku a v moravském Kyjově. „I bez reklamy je zájem obrovský,“ dodává Plesník.
Podobné zkušenosti popsala týdeníku EURO Hana Německá, ředitelka seniorského centra Grand Residence v Brně Modřicích, které právě zahajuje činnost. „Zájem je opravdu velký. Každý den nás kontaktuje několik seniorů. Příští měsíc se k nám začnou stěhovat první klienti,“ uvedla Německá. Komplex nabízí 60 bytů, nájmy se pohybují od jedenácti do třinácti tisíc korun měsíčně. V ceně jsou zahrnuté pečovatelské služby, tedy například pomoc při oblékání klienta anebo podávání léků. V areálu je lékárna, ordinace, welness centrum, taneční sál i restaurace. Projekt vybudovala realitní společnost Sceptrum. Další podobné plány by v budoucnu měly následovat. Dle Hany Německé se bude společnost snažit získat na své projekty pro seniory dotace z Evropské unie. Zatímco v Česku se rezidenční bydlení pro seniory rozbíhá, v západních zemích je to zcela běžná věc. Vzhledem k tomu, kolik projektů se rozbíhá, by Česko mohlo západní země brzy dohnat. Například společnost Ledax, která provozuje seniorské centrum Rezidence Ambra v Luhačovicích, počítá do roku 2015 s vytvořením sedmi seniorských rezidencí určených však pro náročnější klientelu. Plánuje také výstavbu seniorských domů, které by dle Pavly Koubové z firmy Ledax vytvořily mezistupeň mezi seniorskou rezidencí a klasickým ústavním zařízením typu domova důchodců. Na majetnější seniory už v současnosti míří i Senior Club Residence Classis v Praze-Průhonicích, který provozuje firma Acred Group.

Účet, nebo mobil?

Pozadu s péči o seniory však nehodlají zůstat ani některé banky. Česká spořitelna tvrdí, že počet lidí starších 60 let tvoří více než pětinu jejích klientů. Vzhledem k tomu, že se spořitelna chlubí více než pětimilionovou klientskou základnou, tvoří senioři přes milion zákazníků. „Někteří senioři si těžko zvykají na platební karty a raději hotovost vybírají přímo v pokladnách poboček. Zavedli jsme tedy zvýhodněné výběry pro klienty starší 65 let. Na popud starších klientů jsme také upravili formulář příkaz k úhradě. V rámci možností jsme zvětšili písmo, aby klient jakéhokoli věku neměl problém formulář vyplnit,“ shrnula výhody pro seniory Pavla Plachá z tiskového oddělení České spořitelny. Kromě toho má banka svou nadaci a podporuje střediska ošetřovatelské a pečovatelské služby nebo domovy pokojného stáří. Na důchodce se rozhodli zaměřit také mobilní operátoři. Například T-Mobile nabízí svým klientům v důchodovém věku možnost využít speciální přístroj, kterým si přivolají pomoc v případě jakýchkoli problémů. „Například zařízení Danius je určeno k přenosu stavu tísně prostřednictvím sítě GSM na mobilní telefon osob blízkých nebo na obslužný pult třeba centra sociální péče,“ vysvětlila mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.
Společnost MobilKom prý zase poskytuje lidem nad 60 let slevy na volání z pevné linky. Pozadu nezůstávají ani automobilky. V médiích se objevila informace, že Toyota chce vyvíjet speciální auta, která budou sledovat mozkovou aktivitu řidičů.

Penzisté míří do práce.

Od roku 2004 se u nás počet lidí pobírajících starobní penzi zvedl téměř o 116 tisíc. V současnosti odcházejí muži do důchodu v 62 letech, bezdětné ženy pak v šedesáti. Matky dle počtu vychovaných dětí o něco dříve. Důchodový věk by se přitom v budoucnu měl zvýšit až na 65 let. Lidí starších 65 let je v současné době 1,5 milionu. V roce 2050 by to měl být dle prognózy Českého statistického úřadu (ČSÚ) dvojnásobek. Experti na demografii Boris Burcin a Tomáš Kučera z katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kteří se na prognóze také podíleli, popsali v práci Perspektivy demografického stárnutí obyvatel ČR budoucnost stárnutí následovně: „Proces stárnutí, respektive jeho nová, již delší dobu očekávaná fáze se začíná projevovat stále zřetelněji a v nejbližších několika málo letech bezpochyby získá zcela novou intenzitu.“
Statistici však rovněž sledují, kolik seniorů pracuje. Poslední údaje vypovídají o tom, že z celkového počtu lidí starších 60 let, kterých je dle ČSÚ 2,2 milionu, je ekonomicky aktivních 171 tisíc mužů a přes 80 tisíc žen. Do práce by přitom mohli zamířit další. Díky reformě tuzemských daní, která odstartovala v lednu, mají i důchodci nově nárok na daňovou slevu ve výši 24 840 korun ročně. Penzista, který by si přivydělal deset tisíc korun měsíčně, si proto polepší. Zatímco před reformou jeho čistá mzda činila 7694 korun, od ledna už se dostane na 8750 korun. K tomu si ještě připočte penzi, která letos v průměru přesahuje devět tisíc korun.
Ekonomové v souvislosti se stárnutím populace okamžitě zmiňují nezbytnost reformy tuzemských penzí. „Jsme v bodu zlomu - skupina lidí starších 60 let poprvé v historii přesáhla počet mládeže do devatenácti let. Zapomeňme na globální oteplování, nehýbejme věčně daněmi a pojďme řešit skutečný problém, tedy stárnutí. Pokud provedeme reformu, během příštích deseti let ztratí slovo důchodce nebo senior pejorativní význam,“ prohlásil ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl.
Z některých komentářů dokonce vyplývá, jako by firmy byly proti státu v předstihu. Zatímco totiž reforma penzí jako reakce na stárnutí populace vázne, mnohé společnosti se seniorům věnují a svou nabídku jim okamžitě začaly přizpůsobovat.
Kromě rostoucího počtu seniorů se však mění i jejich chování, tvrdí analytici. Více si užívají života, investují do sebe, cestují. „Z důvodu postupně se zvyšující úrovně v České republice začíná tento trend chování seniorů i u nás,“ potvrdil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Podrobně se změně chování seniorů věnují i demografové Boris Burcin a Tomáš Kučera ve zmiňované publikaci. „Generace budoucích seniorů budou vzdělanější, bude mezi nimi narůstat podíl absolventů středních a vysokých škol, čemuž odpovídá vyšší úroveň života a zejména bydlení. Projeví se to ve zvýšených nárocích na přiměřený způsob života i ve vysokém stáří, v požadavcích na respektování jejich individuálních potřeb a požadavků v mnohem větším rozpětí, než jak je známe dnes,“ popsali nároky seniorů oba experti.
Právě cestovní ruch vidí analytici jako jeden z nejperspektivnějších oborů, pokud jde o zájem seniorů. Ostatně už nyní to potvrzuje chování některých cestovek. Například kancelář Čedok nabízí 50procentní slevu pro klienty starší 50 let. Důchodce však lákají i menší cestovky. Dle Asociace českých cestovních kanceláří se v roce 2007 prodalo celkem 2,2 milionu zájezdů, za které lidé utratili 60 miliard korun. Počet seniorů mezi nimi stoupl a tvořil deset procent, tvrdí asociace. „Čeští senioři mají především zájem o zájezdy do deseti tisíc korun, zatímco průměrný výdaj Čecha na jednu zahraniční dovolenou loni činil 14 183 korun,“ poznamenal Tomio Okamura.

Doplňky stravy v čele.

Výčet firem mířících na seniory by však nebyl kompletní bez farmaceutických společností. Ty se totiž mohou pochlubit vůbec největším podílem seniorů na svých tržbách. Před dvěma lety odhadla pro média mluvčí Walmarku Kateřina Ondřejková podíl seniorů na tržbách okolo 45 procent. Kromě speciálních produktů pro starší obyvatele se však společnost Walmark zaměřila na důchodce také formou dobročinných aktivit. „Naši partneři, kterým pomáháme nejen finančně, ale i prostřednictvím komunikačních a marketingově obchodních kanálů, pak jsou seniorům schopni nabídnout pomoc, rady i akce k aktivnímu trávení volného času,“ upřesnila Ondřejková aktivity Walmarku.
Podobný úspěch na seniorském trhu slaví také společnost Linet, jednička na domácím trhu zdravotnické techniky. Podnikatel Zbyněk Frolík ji založil před osmnácti lety. „Walmark a Linet jsou perfektní firmy s vizí. Jejich zisky rostou se stárnutím populace. Ukázkový příklad středních firem, které vyrostly z ničeho, a díky dopředu hledícímu managementu dosáhly úspěchu,“ tvrdí ekonom Aleš Michl.
Rovněž reklama zaměřená na seniory už není výjimkou. Známí herci-senioři lákají na fixační gel pro zubní protézu, kloubní preparáty či kosmetiku pro nejstarší. „Dlouhou dobu se v komunikačním průmyslu na seniory vůbec nemyslelo. Pak se průzkumy zjistilo, že to je velmi silná skupina potenciálních klientů. Odmítají stárnout, mají volný čas i peníze. Nyní proto nastává obrat. A také reklamní agentury berou tuto cílovou skupinu velmi vážně,“ konstatoval reklamní expert z Vysoké školy ekonomické v Praze a bývalý ředitel Asociace komunikačních agentur Jiří Mikeš.
A firmy, které se na důchodce nezaměřují? Říkají, že jde jen o dočasný stav. „V současné době nemáme produkt určený speciálně pro starobní penzisty. Nicméně si uvědomujeme, že tato skupina je stále početnější a bude třeba se na ni v budoucnu zaměřit,“ prohlásil mluvčí pojišťovny AXA Marek Zeman. Lze tedy očekávat, že firem ucházejících se o peníze českých seniorů bude rychle přibývat.

GRAF:
Vývoj počtu obyvatel ČR starších 65 let (v milionech)

2002 1,417
2003 1,423
2004 1,435
2005 1,456
2006 1,489
2007 1,513
2010* 1,597
2015* 1,864
2020* 2,088
2025* 2,201
2030* 2,308
2035* 2,400
2040* 2,634
2045* 2,862
2050* 2,956

Pramen: Český statistický úřad (ČSÚ)
* Prognóza ČSÚ

TABULKA 1:
Důchodců přibývá
Přírůstek lidí v daném roce pobírajících starobní penzi

2003 6389
2004 30 696
2005 16 955
2006 33 480
2007 33 515

Pramen: ČSÚ

Tabulka 2:
Senioři v prácí
Počet pracujícíh lidí nad 60 let

Muži 171 209 Ženy 80 425

Pramen: ČSÚ

Popisek 1: Rádi chodí na pobočku. Někteří senioři si těžko zvykají na platební karty a raději hotovost vybírají přímo v pokladnách poboček. Banky se jim nyní přizpůsobují. Srozumitelnější formuláře a bezbariérový přístup na pobočku je samozřejmosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít