Duben má přinést zdražování a inflaci

17. března 2003, 00:00 - Jiří Bigas
17. března 2003, 00:00

Nákupy českých domácností jsou stále levnější, ale dlouho to nevydrží. Všechny hlavní deníky zaznamenaly, že ceny spotřebního zboží už dva měsíce nerostou a dokonce jsou nižší než ve stejném období loňského roku. Zatímco MF Dnes a Lidové noviny se omezily na konstatování tohoto faktu a vypočítání příčin, Právo věnovalo pozornost očekávanému růstu cen.

Nákupy českých domácností jsou stále levnější, ale dlouho to nevydrží. Všechny hlavní deníky zaznamenaly, že ceny spotřebního zboží už dva měsíce nerostou a dokonce jsou nižší než ve stejném období loňského roku.

Zatímco MF Dnes a Lidové noviny se omezily na konstatování tohoto faktu a vypočítání příčin, Právo věnovalo pozornost očekávanému růstu cen. Hospodářské noviny srovnaly vývoj spotřebitelských cen v ČR a na Slovensku. Všechny deníky shodně zaznamenaly prognózu ČNB, podle níž by spotřebitelské ceny měly od dubna opět růst. Ceny jsou v průměru nižší o 0,4 procenta, levnější jsou především potraviny a oděvy, napsala MF Dnes. Naopak mírné zvýšení cen se podle tohoto deníku projevilo u benzinu a zimních rekreačních pobytů. Lidové noviny upozornily, že propad spotřebitelských cen mohl být ještě větší, kdyby únorovou statistiku neovlivnilo také zvýšení cen vodného a stočného a vyšší ceny za odvoz odpadků. Pro další vývoj cen bude podle Lidových novin klíčová situace na ropném trhu, protože nynější vysoké ceny ropy na světových trzích ještě nejsou promítnuty do domácích cen benzinu. Právo zdůraznilo, že ve druhém čtvrtletí 2003 začnou spotřebitelské ceny opět růst, a zdražování začne v dubnu u zemního plynu. Toto zdražení by mělo deflaci (záporný růst cen) překlopit zpět v inflaci, tedy ve zvyšování cen. Deník citoval hlavního ekonoma Patria Online Davida Marka, podle něhož bude důležité, zda a kdy parlamentem projde zvýšení sazeb spotřebních daní u tabáku a lihu a kdy a jak se v cenách benzinu, nafty a plynu pro domácnosti promítnou současné vysoké ceny ropy a zemního plynu na světových trzích. Klíčovou událostí, která může pořádně s cenami zahýbat, je podle Práva právě situace na ropném trhu, kterou může výrazně změnit válka s Irákem. Česko čelí již druhý měsíc deflaci, Slovensko se potýká s velkou inflací, uvedly Hospodářské noviny. Zatímco v Česku byly ceny v průměru nižší o 0,4 procenta, na Slovensku se únorová meziroční inflace vyšplhala na 7,6 procenta. Rozdíl ve vývoji spotřebitelských cen v obou zemích plyne z odlišného tempa růstu regulovaných cen a nepřímých daní. Slováci v minulosti s deregulacemi otáleli, nyní to dohánějí ve velkých skocích. V ývoj cen na Slovensku ovlivnil podle Hospodářských novin také fakt, že Slovensko v rámci harmonizace s Evropskou unií zvýšilo spotřební daně z cigaret a lihu i daň z přidané hodnoty.

Vývoj inflace

index spotřebitelských cen od února 2002 do února 2003 ve srovnání se stejným obdobím minulého roku

2/2002 3,9 %

3/2002 3,7 %

4/2002 3,2 %

5/2002 2,5 %

6/2002 1,2 %

7/2002 0,6 %

8/2002 0,6 %

9/2002 0,8 %

10/2002 0,6 %

11/2002 0,5 %

12/2002 0,6 %

1/2003 -0,4 %

2/2003 -0,4 %

ZDROJ: ČESKÝ STATISTICKÝ ÚŘAD

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít