Drtivý dopad koronaviru. Českou ekonomiku čeká náraz - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Drtivý dopad koronaviru. Českou ekonomiku čeká náraz

Drtivý dopad koronaviru. Českou ekonomiku čeká náraz
Zdroj: Jan Mihalíček/Euro

Banky slibují odložení splátek a stát miliardy na úvěry. Rozjetá česká ekonomika ale přesto narazí.

Bankovní trh se připravuje na obrovský nápor. V důsledku opatření proti šíření virové nemoci covid-19 se do potíží se splácením svých úvěrů mohou dostat stovky tisíc lidí. Pomáhat „koronaneplatičům“ hodlají formou odkladu splátek některé banky. Podrobnosti zatím nikdo nezveřejnil. Hraje se o to, aby pomoc nenadělala další škodu.

„Negativní dopady na příjmy a z toho odvozené požadavky klientů na odklad splátek se může týkat poměrně velké části populace, a čím déle bude tento nouzový stav trvat, tím se počet dotčených může navyšovat,“ řekl minulou středu na dotaz týdeníku Euro šéf Hypoteční banky Jiří Feix. Z údajů bankovního a nebankovního registru klientských informací vyplývá, že ještě před vypuknutím koronavirové epidemie mělo potíže se splácením spotřebních úvěrů přes dvě stě tisíc lidí. V případě úvěrů na bydlení nesplácelo půjčky přes šestnáct tisíc lidí.

„Denně dostáváme desítky dotazů s žádostmi o posouzení jednotlivých případů a odkladu splátek. Jakmile to bude možné, informace našim klientům poskytneme, do té doby platí naše standardní postupy pro úpravy splátkových kalendářů,“ dodal Feix.

Banky ztráty zvládnou

V den vyhlášení nouzového stavu vydala Česká bankovní asociace (ČBA) prohlášení o přijetí mimořádného opatření bankami v podobě poskytnutí možnosti odkladu splátek úvěrů. Odložit splátky otevřeně přislíbily kromě velké bankovní trojky také Raiffeisenbank nebo Air Bank. A později se přidala Moneta. Ta přitom byla jedinou bankou, která se původně velmi důrazně proti prohlášení ČBA ohradila s tím, že jde pouze o doporučení a že odklad splátek neumožní.…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?