Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Emise lodí, ilustrační foto
Emise lodí, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Porušování emisních limitů: na lodě dohlédnou drony

11. září, 06:21  -  František Novák
Emise lodí, ilustrační foto
Emise lodí, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
11. září, 06:21

Kalifornská univerzita v Los Angeles zkoumá možnost využití průmyslových dronů, které mají kontrolovat nákladní lodě v přístavech, zda splňují emisní limity. Přísnější limity pro emise oxidů síry a dusíku mají platit od roku 2020.

Emisemi trpí zejména lidé, kteří žijí v okolí rušných přístavů. „Poskytujeme našim studentům šanci, aby vedli řešení závažných problémů ochrany životního prostředí na místní i celosvětové úrovni,“ vysvětlil ředitel studentského programu Noah Garisson z Institutu pro životní prostředí Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA).

Drony mají možnost se dostat do blízkosti výfukového systému lodí a pomocí senzorů změřit, zda plavidla používají palivo odpovídající platné legislativě. Kalifornie přijala přísnější pravidla už v roce 2014. Do vzdálenosti 200 námořních mil (370 kilometrů) od pobřeží musí lodě používat kvalitnější palivo s menším obsahem síry.

Univerzita spolupracuje s americkou firmou Adept Group. Ta odhadla, že čtvrtina lodí emisní pravidla, která platí také v Evropě v Baltském a Severním moři, nedodržuje. Studenti spočítali, že použití dronů by při kontrole emisí v oblasti okolo přístavu v Los Angeles zabránilo 55 předčasným úmrtím každý rok a ušetřilo by náklady na zdravotní péči ve výši 600 milionů dolarů (14 miliard korun).

„Pokud lodě spalují palivo s vyšším obsahem síry, zvyšují koncentraci drobných částic v ovzduší,“ zdůraznil Ryan Hallman, který v rámci UCLA vedl výzk