Drahý software není vždy potřeba

23. dubna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
23. dubna 2007, 00:00

ZPRACOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ Softwaru pro editaci a správu fotografií existuje nepřeberné množství. Vedle více či méně profesionálních komerčních programů existuje také mnoho bezplatných. Ocení je zejména domácí amatérští fotografové, kteří nechtějí za software utrácet peníze.

ZPRACOVÁNÍ FOTOGRAFIÍ Softwaru pro editaci a správu fotografií existuje nepřeberné množství. Vedle více či méně profesionálních komerčních programů existuje také mnoho bezplatných. Ocení je zejména domácí amatérští fotografové, kteří nechtějí za software utrácet peníze.

Drtivé vítězství digitálních fotoaparátů nad klasickým kinofilmem znamenalo malou revoluci v oblasti fotografie. Nejlevnější aparáty se dnes dají pořídit doslova za pár stokorun a není ani nutné kupovat drahé filmy. Zkažená fotka se dá navíc jednoduše přímo v přístroji „odhalit“ a smazat. Není proto divu, že se kdekdo stal amatérským fotografem.

Dnešní generace fotografů se už nemusí zavírat do zatemněných koupelen, ani umět zacházet se zvětšovákem nebo míchat vývojku a ustalovač. Přesto je třeba i digitální fotografie na harddisku počítače upravovat, třídit a archivovat. Nejjednodušším řešením je koupě profesionálního softwaru od některé ze zavedených firem. Kdo se však chce vyhnout placení tisícových částek nebo dokonce krádeži těchto programů, pro toho existuje na internetu celá řada zcela bezplatných alternativ.

Kvalita bezplatného softwaru pro úpravu a správu fotografií nabízených ke stažení je různá. Proto jsme vybrali několik nejoblíbenějších a uživateli nejlépe hodnocených programů. Pro lepší přehlednost jsou rozděleny podle funkčnosti na software pro úpravu fotografií a software pro jejich správu. Většina programů na organizaci fotek přitom zvládne i základní úpravy.

ÚPRAVA FOTOGRAFIÍ

Ještě než vůbec máme co třídit, je většinou potřeba fotky zpracovat ze „surového“ stavu z fotoaparátu. Proto si nejprve představíme tři programy určené výhradně pro úpravy fotografií.

Mezi nejznámnější a nejoblíbenější obrázkový software patří bezplatný IrfanView. Tento program je primárně určen pro prohlížení obrázků a fotek. Zvládne však i jednoduché základní úpravy, které jsou pro většinu domácích uživatelů postačující: výřezy, úpravy velikosti fotek, barev, ostrosti, kontrastu a další. Kromě toho je možné k programu doinstalovat doplňky, takzvané pluginy, které dále rozšíří počet funkcí.

Upravovat lze obrázky v IrfanView i hromadně, což se hodí zejména při zmenšování fotek a jejich přejmenování nebo kompresi do úspornějšího formátu (například JPEG). Ze série obrázků umí program vytvořit prezentace i s hudebním doprovodem. Tu pak lze přenášet a spouštět i na počítačích bez nainstalovaného IrfanView.

IrfanView je volně ke stažení na stránce www.irfanview.com. Instalační soubor má přibližně jeden megabajt a obsahuje i českou lokalizaci programu.

Pro náročnější uživatele je možné doporučit pokročilejší software s názvem Paint. NET 2.72. Tento program je rovněž distribuován zdarma a existuje pro něj i česká lokalizace. Oproti velmi jednoduchému IrfanView je Paint. NET na první pohled funkčně mnohem bohatší. Kromě základních úprav typu ořezávání, úprav kontrastu, jasu a barev nebo rotace navíc totiž obsahuje i kreslicí nástroje. Největším rozdílem je pak možnost práce s vrstvami, jejich přidávání, odebírání nebo prolínání. Program v žádném případě nedokáže nahradit vyspělý grafický software. Komu ale nestačí omezená nabídka prohlížečů typu IrfanView, pro toho je vhodnou alternativou.

Paint. NET je k dispozici na stránkách www.getpaint.net. Instalační soubor má tři megabajty. Ke správnému fungování je však třeba doinstalovat také software . NET Framework. Zřejmě nejprofesionálnějším programem z oblasti „zdarma“ je open source projekt Gimp. Tento grafický editor je s mírnou nadsázkou bezplatnou alternativou Adobe Photoshopu a nabízí podobně velké množství funkcí.

Software Gimp není, stejně jako předchozí Paint. NET, vhodný pro úplné začátečníky a vyžaduje určité znalosti práce s grafickými programy. Vyjmenovávat všechny funkce Gimpu zřejmě nemá smysl. Je jich skutečně hodně a uživatel najde prakticky všechny, od jednoduchého kreslení a úprav barev nebo kontrastu po pokročilé filtry a práci s vrstvami. Stáhnout si ho můžete na webových stránkách www.gimp.cz. Na stejném místě je k dispozici také řada návodů, rad a tipů pro práci s Gimpem, včetně české lokalizace.

ZDARMA JE I ARCHIVACE

Upravené fotografie je dobré pro lepší orientaci třídit a archivovat. I pro tyto účely existuje řada komerčních programů, stejně jako jejich alternativ zdarma. Obrázkový Photo Manager 2006 je určen především pro správu fotografií. Program je bezplatnou nižší verzí komerčního programu Digital Photo Maker. Některé pokročilejší funkce tak nejsou v této verzi dostupné, nicméně pro potřeby domácí archivace a správy fotek je plně postačující. Druhou nevýhodou je absence české verze.

Ve Photo Manageru je možné fotky rozdělovat do přehledných složek a kategorií, tisknout je a archivovat na cédéčku nebo DVD. Kromě toho lze vytvářet obrázkové prezentace a HTML fotogalerie určené ke zveřejnění na internetu. Se základní verzí je pak možné také dělat některé ze základních úprav fotografií, podobně jako u IrfanView. Jedná se zejména o ořezávání, změny velikosti fotek, vyvažování barev nebo úpravy jasu, expozice, kontrastu atd. Software naopak ale neumí například vkládat do fotografií text.

Bezplatná verze programu je k dispozici ke stažení na stránkách výrobce, firmy Magix: www.magix.com. Instalační soubor má přibližně 22 megabajtů.

ZKUSTE I FXFOTO

Také manažer a fotoeditor FxFoto je ořezanou verzí placeného software. Na rozdíl od podobných produktů, které mají především nalákat uživatele k zakoupení komerční verze, je však nedostupných funkcí minimum. Navíc se většinou jedná o funkce pro domácí správu fotografií nadstandardní a uživatel se bez nich docela dobře obejde. FxFoto však kromě organizačních funkcí nabízí i poměrně propracované funkce editační. Program je tak kombinací správce i editoru.

FxFoto po spuštění sám vyhledá na harddisku všechny fotografie, je možné ale výběr omezit pouze na určené adresáře. Pak lze dále s fotografiemi v náhledech pracovat, zařazovat je do vlastních složek, třídit, vytvářet prezentace a galerie nebo vypalovat na CD a DVD.

Editování fotografií je rozděleno do několika kategorií, například korekce, ořez, rámečky, texty nebo kreslení. Korekce pak umožňuje obvyklé editování, jako je úprava jasu, barev, kontrastu, odstranění červených očí a další.

FxFoto je jistě šikovný nástroj, nicméně zůstává na půli cesty mezi editorem a manažerem. Vzhledem k nulové ceně ale určitě stojí za vyzkoušení. Stáhnout jej lze na stránkách www.fxfoto.com, bohužel však není k dispozici česká verze.

PICASU POHLTIL GOOGLE

Jedním z nejlepších a uživatelsky nejpříjemnějších programů pro pohodlnou správu fotek je populární software Picasa. Picasa byl původně komerční program nabízený stejnojmennou firmou. Tu však v rámci expanze a rozšiřování portfolia služeb pohltil gigant Google, který nyní tento software poskytuje zdarma pod názvem Google Picasa. K dispozici je i česká verze, což je velká výhoda oproti oběma výše zmiňovaným alternativám.

Hned po spuštění začne Picasa prohledávat harddisk, najde všechny fotografie a seřadí je podle data nahrání do počítače. Program je určen primárně právě pro amatérské fotografy. Proto nabízí jenom omezený počet funkcí pro úpravy fotografií. Běžně potřebné základní úkoly - jako doostření a ořezání fotografie, úpravy jasu, převod do černobílé fotografie nebo odstranění červených očí - však zvládá. Organizování fotografií a jejich import do uživatelem vytvořených složek jsou pak velmi snadné a intuitivní. Poradit by si s ovládáním programu Picasa měl i nezkušený uživatel.

Picasa kromě základních funkcí, běžných i u ostatních podobných programů, umí i další zajímavé kousky: vytváření obrázkových prezentací, vypálení samospouštěcích „dárkových“ CD, zálohování fotek, jejich jednoduché odesílání mailem díky propojení s freemailem Gmail nebo export fotek do blogů na Blogger.com. Velice zajímavou, avšak v Česku zatím nedostupnou funkcí je odesílání fotek přímo do fotolabu.

Google Picasa se ze tří zmiňovaných správců jeví jako nejpropracovanější a jeho používání je velmi jednoduché. Velkým plusem je navíc česká lokalizace. Google Picasa si můžete stáhnout na stránkách www.picasa. google.com, velikost instalačního souboru v češtině je 4,6 megabajtu.

KOMERČNÍ SOFTWARE Adobe Photoshop * nejznámější a nejpoužívanější grafický editor s největším množstvím funkcí * ceny se liší podle jednotlivých verzí, základní stojí od 2500 do 20 tisíc korun * zkušební 30denní verze zdarma ACDSee * populární fotoeditor a manažer * základní verze stojí 790, profesionální téměř 2000 korun * zkušební 30denní verze zdarma Corel Paint Shop Pro Photo XI * univerzální grafický editor, vedle editace a správy fotografií obsahuje další pokročilé grafické funkce * cena za plnou verzi 3349 korun * zkušební 30denní verze zdarma Zoner Photo Studio * český software, obsahuje funkce pro editaci i správu fotografií * základní domácí verze stojí 399 korun, profesionální 2499 korun * zkušební 60denní verze zdarma

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít