Drahé padělky. Česko kvůli nim přichází o 18,5 miliardy korun - Euro.cz

Přihlášení

Drahé padělky. Česko kvůli nim přichází o 18,5 miliardy korun

,
Drahé padělky. Česko kvůli nim přichází o 18,5 miliardy korun
Zdroj: Profimedia.cz

Česká republika kvůli padělání zboží a pirátství přijde o 18,5 miliardy korun, uvádí Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO). Studie se zabývala devíti odvětvími: kosmetikou, oděvy, obuví, sportovními potřebami, hračkami a hrami, výrobou šperků a hodinek, hudebními nahrávkami, výrobou lihovin a vína a produkcí léčivých přípravků.

Přímé ztráty pro české firmy z uvedených odvětví dosahují 14,2 miliardy korun, zbylé zhruba 4,5 miliardy tratí dodavatelé těchto firem kvůli nezrealizovaným objednávkám. Celkovou ztrátu pracovních míst odhaduje EUIPO na 13 800.

V celé Evropské unii jsou ztráty ještě daleko dramatičtější. „V rámci devíti odvětví činí roční ušlý zisk v důsledku přítomnosti padělaného zboží na trhu více než 1250 miliard korun neboli 7,4 procenta všech tržeb,“ uvádí studie. Další ztráty ve výši 915 miliard jsou nepřímé dopady padělání a pirátství, kdy firmy z těchto odvětví méně investují apod. Země EU tak tratí závratnou sumu 2164 miliard korun.

„Situace se v jednotlivých členských státech liší, ale celkový obrázek, který série našich studií poskytuje, je zcela jasný – padělání a pirátství má na hospodářství EU a na tvorbu pracovních míst nepříznivý dopad,“ zdůraznil výkonný ředitel úřadu EUIPO António Campinos. Země Evropské unie pak přijdou podle úřadu o zhruba půl milionu pracovních míst. Jde o místa, která jsou přímo zrušena, nebo se ani nevytvoří kvůli „černé konkurenci“ padělatelů. „Zohledníme-li dominový efekt padělků na jiná odvětví, dostaneme dalších 290 tisíc pracovních míst, o která hospodářství EU přichází,“ uvádí studie.

Státní rozpočty a další příjmy vládních institucí pak přijdou každoročně o 374 miliard korun v podobě ušlých daní z příjmů, daně z přidané hodnoty a spotřebních daní.

Dále čtěte:

Hudební průmysl v USA vstává z mrtvých. Díky Applu a Spotify

Kdo zachrání pornobyznys? Dva Slováci to zkusí s Blockchainem

Praha chce příští rok získat zpět pronajatou Holešovickou tržnici


Diskuze