Drahá ropa zvedá ceny zemního plynu

03. března 2003, 00:00 - Vít Smrčka, smrcka@profit.cz
03. března 2003, 00:00

Rovnocenná náhrada za ekologické palivo neníOd příští topné sezony očekávají někteří odborníci zase snížení ceny zemního plynu.Až u kotle a sporáku pocítí čeští spotřebitelé neklid na světové politické scéně, který hrozí přerůst ve válečný konflikt v Iráku.

Rovnocenná náhrada za ekologické palivo není

Od příští topné sezony očekávají někteří odborníci zase snížení ceny zemního plynu.

Až u kotle a sporáku pocítí čeští spotřebitelé neklid na světové politické scéně, který hrozí přerůst ve válečný konflikt v Iráku. Ropa, která je barometrem této situace, žene ceny uhlovodíkových paliv nahoru. Nejdříve po zdražení benzinu a nafty, které pocítili řidiči na čerpacích stanicích, se nyní zvýší ceny zemního plynu pro vytápění a vaření. Energetický regulační úřad minulý týden oznámil, že od dubna zvýší ceny plynu pro všechny odběratelské kategorie. Ceny plynu pro všechny konečné zákazníky se v průměru zvednou o 9,1 procenta. Nejméně zvýšení pocítí domácnosti, kde plyn stoupne v průměru o 7,9 procenta.

Změny cen ve všech kategoriích

Vzhledem k regionálním odlišnostem nebude nárůst ve všech krajích stejný. Nejméně, a to o 7,8 procenta, stoupne cena v Praze, ve východních a severních Čechách, naproti tomu nejvíce zaplatí odběratelé ve středních a západních Čechách. „V souladu s pravidly regulace cen zemního plynu realizuje Energetický regulační úřad (ERÚ) k 1. dubnu 2003 změny cen zemního plynu, a to v celém cenovém řetězci počínaje společností Transgas, přes regionální distribuční společnosti až po konečné zákazníky ve všech odběratelských kategoriích,“ uvádí se v oficiální zprávě ERÚ. Základním důvodem pro tento krok regulátora je růst dovozní ceny plynu společnosti Transgas, odvíjející se od cen ropných derivátů, lehkých a těžkých topných olejů, které s vyšší či nižší intenzitou vzrůstají od září loňského roku.

Kurz koruny nehraje roli

Na růst dovozních cen zemního plynu, importovaného do České republiky z Norska a Ruska, nemá výraznější vliv ani v současnosti příznivý kurz koruny k dolaru. Důvodem je, že ceny plynu se s několikaměsíčním zpožděním odvíjejí od cen ropy, především ropných produktů, jako je lehký a těžký topný olej, u nichž ceny s kolísavou intenzitou rostou již od minulého září. K mírnému zvýšení sáhl regulátor již od ledna letošního roku. Předtím zemní plyn dvakrát zlevňoval. Proto ceny plynu budou i po zvýšení od dubna stále mírnější než ve stejném období loňského roku.

Domácnosti si připlatí i více než sto korun

Průměrná domácnost se spotřebou 20 megawatthodin zemního plynu zaplatí po dubnovém zvýšení na severní Moravě o 95 korun měsíčně více. Severočeši, kteří žijí v rodinném domku a používají plyn k jeho vytápění, zaplatí v průměru o 120 až 130 korun více. Podobné zvýšení čeká i na zákazníky Východočeské plynárenské. Rodina v bytě 3+1 zaplatí každý měsíc více o 50 až 60 korun. Nejméně by zdražení měly pocítit domácnosti, které používají plyn pouze k vaření. Jejich roční účty za toto palivo se za rok v průměru zvýší jen o 40 korun.

Připlatí se rovněž dovozci

Citelnější zdražení postihne další odběratelské kategorie, včetně podnikatelů používajících plyn k vytápění a ve výrobě. Ceny plynu pro maloodběr, střední odběr a velkoodběratele stoupnou od 9 do 11 procent. Prodejní ceny distribučních společností pro všechny zákazníky v průměru vzrostou o 9,1 procenta. Plynárenské distribuční společnosti zaplatí rovněž více dovozci plynu, společnosti Transgas. Zde ceny vzrostou o 12,6 procenta. Přeprava a uskladňování plynu, stejně jako měsíční platy pro konečné odběratele v kategoriích domácností a maloodběru, zůstávají beze změny.

Další zdražení v pololetí

Podle odborníků ke zvýšení cen plynu naštěstí dochází na konci topné sezony. To znamená, že většinu domácností postihne minimálně. Hůře na tom budou firmy, které využívají plyn celoročně při výrobě. Otázkou je, jaký bude vývoj v dalších měsících. „Ke konci roku cena plynu klesne,“ vyjádřil se již dříve pro Profit Vladimír Štěpán z poradenské společnosti Ena. Dodal, že současné zvýšení ceny neznamená, že by plyn měl být dražší dlouhodobě. S tím souhlasí další experti, kteří připomínají, že tuzemští spotřebitelé si budou muset podobně jako na západě Evropy zvyknout na kolísání cen paliv, včetně zemního plynu. Zdražení plynu lze očekávat ještě od 1. července, protože regulační úřad upravuje ceny tohoto paliva čvrtletně. Do současného nárůstu cen plně nepromítl podle oficiálního vyjádření strmý růst importních cen. Zdražení se regulátor snaží rozložit do delšího časového období. „Růst dovozních cen je jen zčásti kompenzován oslabením amerického dolaru,“ vyjádřila se mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová.

Nejlevnější ušlechtilé palivo

Odborníci upozorňují také, že přes zdražení zůstává zemní plyn stále nejlevnějším ušlechtilým palivem, které dokázalo většinu našich měst a obcí zbavit nebezpečných zplodin z komínů. Rovnocenná náhrada za plyn v současnosti není. Obsahuje podstatně méně oxidu uhličitého a jiných emisí způsobujících skleníkový efekt než ostatní paliva. Ekologická je jeho doprava ke spotřebiteli, nehrozí havárie tankerů. Dálková přeprava plynu se do střední Evropy realizuje tranzitním plynovodem a dále hustou sítí distribučních plynovodů ke konečným spotřebitelům. Prostředí proto nezatěžují ani zplodiny z autocisteren. V České republice jsou plynofikovaná všechna města nad 10 tisíc obyvatel i většina obcí s dvěma tisíci a více obyvateli.

Ohrožená plynofikace obcí

Zdražování plynu však může zastavit postup plynofikace. „Dali jsem přednost vodovodu,“ vyjádřila se k investicím obce Janov na Bruntálsku její starostka Ludmila Fojtíková. Připomněla, že obec nemá dostatek vlastních prostředků, aby postavila plynovod sama, přitom finanční výpomoc Státního fondu životního prostředí byla obci před několika lety zamítnuta. Nyní se plynofikace nezdá tak ekonomicky výhodná jako v polovině 90. let. Starostové obcí mají obavy, že při zdražování ekologického paliva zájem lidí o plyn klesne. Pokud v plynofikovaných obcích nezačne fungovat alespoň polovina přípojek na plyn, samosprávy přijdou o státní dotace na plynofikaci. Pro obce by vracení peněz bylo těžkou ranou. Dostatečný počet odběratelů musí například zabezpečit zastupitelé v obcích na Třebíčsku. „Budeme lidi přesvědčovat, aby se připojovali rychleji,“ uvedl Antonín Finda, místostarosta Jemnice, kde na plynofikaci stát přispěl 50 miliony korun. „Pokud bychom to museli vrátit, nevím, co by bylo,“ vyjádřil se k možnému vrácení státního příspěvku Jiří Skalický, starosta Velemína v severních Čechách. Obec dává lidem nenávratnou dotaci 15 000 korun, aby je k zavedení plynu motivovala.

Lákavé uhlí

Zdražování plynu někde způsobuje odklon od tohoto paliva. „Uhlí je v porovnání s elektřinou a plynem nejlevnější,“ řekla starostka Mariánské Radčice na Mostecku Vlasta Tůmová. Někteří odborníci připomínají, že výhodnost topením uhlím a všeobecně pevnými palivy nevychází, když se spočítají náklady na dopravu paliva, odvoz popela, včetně času na obsluhu kotle.

Na pumpách je plyn nejlevnější

Kdo jezdí na stlačený plyn, má nejmenší náklady na pohonné hmoty. Cena ropy, která se v minulých letech pohybovala kolem 33 USD za barel, vyhnala nahoru i ceny benzinu a nafty. Naproti tomu ceny zemního plynu se pro pohon automobilů téměř nezvedly. Ani zvýšení cen plynu ERÚ pro vytápění a vaření nehraje na čerpacích stanicích podstatnější roli. Na pumpě v Horní Suché mohl minulý týden zájemce koupit kubík plynu, což je přibližně ekvivalent litru benzinu, za 11,90 korun. To je méně než 50 procent ceny benzinu na okolních čerpacích stanicích. Zdražování ropy, které způsobuje zvýšenou cenu zemního plynu pro vytápění a vaření, v dopravě prohlubuje ekonomickou výhodnost použití stlačeného plynu. Pro rozšíření ekologického a ekonomicky výhodného pohonu zatím chybí síť veřejných čerpacích stanic. V Praze jsou například jen dvě čerpací stanice na zemní plyn, z toho jedna je v areálu plynáren. Přesto dopravci jako ČSAD BUS Ústí nad Labem, ČSAD Liberec, ČSAD Havířov, FTL Prostějov a další úspěšně provozují plynové autobusy. Na plyn lze přestavět osobní auta značky Škoda nebo je možné již koupit některou zahraniční značku s plynovým pohonem přímo od výrobce.

Zdražení zemního plynu pro domácnosti (v procentech)

Pražská plynárenská 7,8

Středočeská plynárenská 8,2

Jihočeská plynárenská 8,0

Západočeská plynárenská 8,2

Severočeská plynárenská 7,8

Východočeská plynárenská 7,8

Jihomoravská plynárenská 8,0

Severomoravská plynárenská 7,9

Pramen: ERÚ

Vývoj cen zemního plynu v ČR (v procentech) *

2000 2001 2002 2003 (stav k 1. 4.)

velkoodběratelé +14,2 +17,2 -17,60 +16,2

střední odběratelé +25,3 +21,9 -18,50 +14,7

maloodběratelé +24,6 +18,6 -12,98 +13,1

domácnosti +15,0 +25,7 -11,10 +12,1

* Údaje jsou součtem za celý rok

PRAMEN: ARCHIV

Plynové kotle zbavily naše obce exhalací.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít