DPH: Co finanční úřad, to jiný výklad?

22. května 2006, 00:00 - Ing. Michaela Hošťálková, Ing. Petra Homolová
22. května 2006, 00:00

HLASY ČTENÁŘŮ(reakce na článek v Profitu č. 18/2006) Finanční ředitelství v Plzni nebylo ředitelem jazykové školy Slůně, ani jinou jazykovou školou požádáno, aby vydalo své stanovisko ve věci uplatňování osvobození a sazeb DPH u jazykového vzdělávání.

HLASY ČTENÁŘŮ

(reakce na článek v Profitu č. 18/2006)

Finanční ředitelství v Plzni nebylo ředitelem jazykové školy Slůně, ani jinou jazykovou školou požádáno, aby vydalo své stanovisko ve věci uplatňování osvobození a sazeb DPH u jazykového vzdělávání.

Finanční úřad v Plzni odpovídal ve věci jazykového vzdělávání pouze na jeden dotaz, a to od daňové poradkyně. Dotaz se však týkal zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění platném po 1. lednu 2005. V této odpovědi správně uvedl, že pomaturitní jednoletý kurz s denní výukou cizích jazyků kvalifikuje ministerstvo školství jako studium na střední škole, a proto je splněna u oprávněných osob vyjmenovaných v příloze vyhlášky č. 183/1998 Sb. podmínka pro osvobození od DPH podle § 57 zákona o DPH.

Odpověď Finančního ředitelství v Ostravě ke zdaňování jazykového vzdělávání se vztahovala k zákonu č. 235/2004 Sb., o DPH, ve znění zákona č. 377/2005 Sb., s účinností od 1. října 2005. Touto novelou byl § 57, který řeší zdanění vzdělávání, zásadně novelizován.

V článku uvedené informace se vztahují vždy k rozdílným zněním zákona o DPH. Obě stanoviska (Finančního úřadu v Plzni i Finančního ředitelství v Ostravě) jsou vzhledem ke zněním zákona, ke kterým se vztahovala, správná a nejsou ve vzájemném rozporu.

Do 30. září 2005 platilo:

Pro účely osvobození bez nároku na odpočet DPH je za výchovu a vzdělávání považována výchovná a vzdělávací činnost poskytovaná v základních školách, základních uměleckých školách, učilištích, středních odborných učilištích nebo střediscích nebo pracovištích praktického vyučování, gymnáziích, středních odborných školách nebo speciálních školách, vysokých školách nebo předškolních zařízeních nebo školských zařízeních.

V případě, že tyto podmínky nebyly splněny, uplatňovala se u jakéhokoli vzdělávání 19procentní sazba daně z přidané hodnoty.

Z tohoto znění zákona vychází odpověď Finančního úřadu v Plzni (dotaz byl položen 14. března 2005). Od 1. října 2005 platí:

Od DPH je osvobozeno jazykové vzdělávání (opět bez nároku na odpočet DPH)

  1. pokud je poskytováno všemi typy škol, které se řídí školským zákonem (od 1. ledna 2006 zákon o DPH ještě upřesňuje, že do této kategorie patří i jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, které jsou zapsány ve školském rejstříku);
  1. pokud je poskytováno fyzickými a právnickými osobami uvedenými v příloze vyhlášky č. 322/2005 Sb. -a to bez ohledu na to, v jaké formě je jazykové vzdělávání těmito osobami poskytováno, tj. osvobození se nevztahuje jen na pomaturitní jazykové vzdělávání, ale na všechny kurzy, které tyto osoby poskytují;
  1. pokud je poskytováno fyzickými a právnickými osobami v přípravných kurzech pro vykonání standardizovaných jazykových zkoušek;

Z tohoto znění vycházela odpověď Finančního ředitelství v Ostravě (dotaz byl položen 21. října 2005).

Z uvedených informací je zřejmé, že obviňování finančních úřadů a finančních ředitelství z nejednotných stanovisek není namístě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít