Jak na dovolené ochránit bankovní účet, mobil či PC - Euro.cz

Přihlášení

Jak na dovolené ochránit svůj bankovní účet, mobil či počítač

, vhz,
Jak na dovolené ochránit svůj bankovní účet, mobil či počítač
Zdroj: Profimedia.cz

Mobily, notebooky, tablety, kamery či jiná technika jsou už běžnou součástí zavazadel na dovolenou. Kromě jejich ztráty však hrozí také další riziko, které si mnozí neuvědomují – ztráta či krádež dat, osobních údajů, ale i reálných peněz. Čtěte, jak na dovolené ochránit svůj účet, data a majetek.

Jedním z hlavních kybernetických rizik, která vás mohou přijít pěkně draho, jsou samozřejmě neznámá a nezabezpečená Wi-Fi připojení k internetu. „V členských zemích Evropské unie a také na Islandu, v Lichtenštejnsku a Norsku nemusí dovolenkáři platit žádné dodatečné roamingové poplatky. I přesto se však většina z nich bude spoléhat na bezplatné Wi-Fi sítě v hotelech a kavárnách, o jejichž zabezpečení nic neví,“ vysvětluje Václav Zubr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

Podle Zubra mohou lidé na dovolené používat neznámé Wi-Fi sítě k internetovému bankovnictví, nakupování a vyřizování e-mailů. Musí však vědět, jak na to. Přečtěte si seznam užitečných rad, které vám pomohou k bezpečnému online chování v zahraničí.


NÁŠ TIP:

Kalkulačka pro výpočet nároku na dovolenou 2018


Před dovolenou

1. Aktualizujte operační systém a všechny programy na zařízeních, které berete s sebou na dovolenou. Na mobil si nainstalujte aplikaci pro internetové bankovnictví od vaší banky, aplikace oblíbených sociálních sítí, e-mailu a také aplikace obchodů, pokud víte, že na nich budete chtít během dovolené nakupovat.

2. Zvažte instalaci bezpečnostní aplikace, která dokáže při ztrátě nebo krádeži lokalizovat na dálku telefon a nebo vymazat jeho obsah.

3. Na mobilu a laptopu si nastavte automatické uzamykání na PIN nebo otisk prstu, které se spustí po krátké době nečinnosti.

4. Zálohujte si obsah zařízení, která si berete na dovolenou.

5. V bance nebo na jejím webu se informujte, jakým způsobem byste měli z dovolené nahlásit jakýkoli potenciální problém s vaším účtem, ať už by šlo o neznámou transakci nebo ztrátu platební karty. Soustřeďte se především na telefonní číslo, protože banky mají obvykle pro telefonické hovory se zahraničím vyčleněnou speciální linku.

6. V internetových poradnách a diskuzních fórech se informujte, před jakými internetovými podvody v dané zemi varují jiní dovolenkáři a cestovatelé.


Přečtěte si:

Kolik stojí benzin na cestě k moři

ilustrační foto


Během dovolené

1. Při jakémkoli podezření na neoprávněnou transakci informujte svoji banku.

2. Pokud budete používat Wi-Fi sítě, o jejichž bezpečnostním nastavení nic nevíte, používejte internetové prohlížeče jen k běžnému surfování po webech, které nevyžadují žádné přihlašovací údaje a ani jejich prostřednictvím nebudete posílat žádné údaje. Pokud je totiž Wi-Fi napadena nebo někdo sledujte data, která jsou odesílaná přes tuto síť, v podstatě všechno, co přes tyto weby odešlete dál, dokáže odchytit. Přes prohlížeče byste se proto určitě neměli přihlašovat do svého e-mailu, internetového bankovnictví, na sociální sítě, a ani byste neměli nakupovat přes různé e-shopy.

3. Pro sledování e-mailu, sociálních sítí, internetového bankovnictví a online nakupování využívejte výhradně originální mobilní aplikace. Tyto aplikace totiž mezi vaším mobilem a serverem těchto služeb komunikují šifrovaně a tudíž bezpečněji.

4. V hotelech, restauracích či kavárnách si ověřte, jak se jmenuje jejich oficiální Wi-Fi síť a připojujte se pouze k ní. Útočníci totiž často vytváří falešné sítě s podobným názvem. Pokud Wi-Fi síť podmiňuje vaše připojení k internetu aktualizací softwaru, odpojte se od ní a nepoužívejte ji. Pravděpodobně se někdo pokoušel vaše zařízení infikovat. Používejte Wi-Fi sítě se zabezpečením minimálně na úrovni WPA2. Na mobilech s Androidem si úroveň zabezpečení zkontrolujete v nastaveních. V iPhonech vás operační systém sám upozorní na špatně zabezpečenou síť.

5. S laptopem je nejbezpečnější surfovat na neznámém Wi-Fi připojení s VPN, tedy virtuální privátní sítí. VPN aplikaci je však třeba nainstalovat dopředu.

Zdroj: ESET

Podle šetření Eurostatu pocestuje na zahraniční dovolenou přibližně každý pátý obyvatel Česka.

Čtěte také:

Pojistné desatero před cestou do zahraničí

 ilustrační foto

V cenách roamingu zůstávají extrémní rozdíly

Nehoda v zahraničí. Jak ji řešit krok za krokem

Turistické poplatky v Evropě: na dovolenou si připravte extra peníze

Jak pojistit dítě na školní rok, mimoškolní aktivity a prázdniny?