Dotační program POHRANIČÍ do třetího kola

09. června 2003, 00:00 - Petr Bým
09. června 2003, 00:00

Fondy EU směřují na české hranice s Německem a RakouskemČeskomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) vyhlásila třetí kolo příjmu žádostí o dotace z programu Pohraničí, jehož smyslem je akcelerace podnikatelských aktivit v našich regionech sousedících se zeměmi EU.

Fondy EU směřují na české hranice s Německem a Rakouskem

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) vyhlásila třetí kolo příjmu žádostí o dotace z programu Pohraničí, jehož smyslem je akcelerace podnikatelských aktivit v našich regionech sousedících se zeměmi EU.

Podmínky získání dotace k bankovnímu úvěru se oproti předchozímu stavu poněkud změnily. „Jde o to přizpůsobit program našim podmínkám,“ komentuje změny ředitel ČMZRB Ladislav Macka. V první fázi realizace programu se totiž vycházelo především z kritérií, které stanovil hlavní „sponzor“ programu, tedy EU (z unijních zdrojů pochází 75 % z celkových 80 mil. Kč, které jsou na program určeny). Právě nevhodnost dotačních parametrů stojí v pozadí toho, že zatím bylo programem Pohraničí podpořeno jen několik málo projektů částkou 5,4 mil. Kč. Obecné podmínky přiznání dotace jsou nyní poměrně liberální, dotaci může získat každý podnikatelský subjekt se sídlem na našem území, pojem „pohraničí“ má velmi široký záběr (spadají do něj např. Litoměřicko, Lounsko či Brno-venkov). Nyní lze získat k umořování bankovního úvěru dotaci ve výši 20 či 30 % hodnoty půjčky (maximálně ale pouze 3 mil. Kč), a to v závislosti na velikosti podniku, jeho historii apod. Zájemce o dotaci musí spolupracovat s regionálními poradenskými a informačními centry a v neposlední řadě je nutné i včasné podání žádosti - k dispozici je už dosti krátký časový úsek (do 30.7. pro pohraničí německé, 30.9. pro oblasti v sousedství Rakouska). „Dotace či přesněji řečeno její příslib by měl podnikatelům pomoci v jednání s bankovními domy. Máme pocit, že banky všeobecně zatím segment malého a středního podnikání považují za poměrně rizikový. Tento náhled by právě dotace z programu Pohraničí mohly v konkrétních případech změnit,“ tvrdí ředitel Macka. Zároveň ale dodává, že u nás bohužel pro oblast financování malého a středního podnikání neexistují přesné statistiky, mj. také v důsledku toho, že každá finanční instituce si ho definuje jinak. „Nemáme ani přesné statistické údaje o jiných oblastech jejich života. Nedávno jsem narazil na údaje, pocházející z EU, podle kterých 90 % malých podniků nemá životnost delší než pět let, když 30 % z nich zaniká hned v prvním roce své existence. U nás nejspíš situace nebude nepodobná tomuto stavu, máme tedy za to, že pro ČMZRB je tady široké pole působnosti. Chceme malé podnikání podpořit především tam, kam komerční financování z nějakých důvodů proniká pomaleji,“ dodává ředitel Macka. Vedle zmíněného programu kontinuálně probíhá realizace několika dalších programů. Tak například prostřednictvím „malých“ programů Kredit a Start, určených zejména pro začínající podnikatele, v prvních pěti měsících ČMZRB podpořila zhruba 210 projektů částkou přesahujících 110 mil. Kč.

Přes viditelně vzkvétající cestovní ruch v příhraničních oblastech, je v nich obvykle hospodářská situace nelehká, což platí i pro Karlovarsko. Nejvíce je to patrné na míře nezaměstnanosti, která standardně převyšuje celostátní průměr.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít