Došly sladkosti i brožurky - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Došly sladkosti i brožurky

, Kateřina Menzelová,
Došly sladkosti i brožurky
Zdroj: Euro.cz

Investiční oddělení vytváří až čtyřicet procent příjmů kanceláře

Transakce v hodnotě 500 milionů liber, jež se měla nedávno uskutečnit v Londýně, zkrachovala. Německý fond SEB vycouval z nákupu komplexu Wood Street 88, který prodává nizozemská společnost ING. Pro Nizozemce je to již podruhé v krátké době, co si potenciální kupec nemovitostí nakonec rozmyslel uzavřít kupní smlouvu. Zklamaná není jen prodávající strana. Provize z prodeje či koupě nemovitostí jsou totiž hlavním zdrojem příjmů realitních agentů. Právě Londýn byl pro makléře komerčních nemovitostí nejatraktivnějším trhem Evropy. Útlum investic znamená pro kanceláře nižší tržby a v některých případech i propouštění. Stagnaci na realitním trhu pociťují také agenti v Praze. I když, na rozdíl od britských poboček, zatím nemusejí snižovat stavy zaměstnanců.

Němci mají cash
Mezinárodní realitní společnost Cushman & Wakefield zveřejnila, že v Londýně byly během třetího čtvrtletí uzavřeny transakce v hodnotě 1,244 miliardy liber, což představuje čtyřicetiprocentní pokles oproti předchozímu kvartálu a jen pětinu částky, které bylo dosaženo ve stejném období v roce 2007. Vzhledem k pesimistickým číslům sledují nyní všichni s napětím, zda se podaří uzavřít obchod mezi německým fondem Signa a UBS Global Asset Management. Němci mají zájem o komplex Milton Gate na Moor Lane. Cena by se měla pohybovat kolem 180 milionů liber. Pokud se transakce zdárně uskuteční, bude to znamenat i tržby pro realitní společnost Jones Lang LaSalle, která zastupuje Němce. Protistrana si najala kanceláře DTZ a CB Richard Ellis.
Kvůli finanční krizi museli již někteří realitní agenti v Londýně propouštět. Jako poslední tento krok ohlásila společnost Jones Lang LaSalle. Ta v britské metropoli sníží stav o šedesát až osmdesát lidí. Firma v tiskovém prohlášení uvedla, že propouštění je součástí strategie stlačování nákladů. Britský časopis Property Week očekává, že řada velkých realitních poradenských firem bude v následujících týdnech nucena přistoupit k podobnému kroku. Zatím největší propad tržeb v důsledku realitní krize z velkých agentů zaznamenala společnost Cushman & Wakefield, největší privátně vlastněná poradenská firma v oblasti realit na světě. Ta v prvním pololetí letošního roku skončila se ztrátou 67,3 milionů dolarů. Hlavní konkurenti – společnosti CB Richard Ellis a Jones Lang LaSalle – na tom byly podstatně lépe. CB Richard Ellis dosáhla čistého zisku 37,1 milionu dolarů, Jones Lang LaSalle skončil v plusu 27,3 milionu.

Letos rekord nepadne
Nálada v českých pobočkách mezinárodních realitních společností je v porovnání s těmi britskými znatelně lepší. I když i tady je krize znát. Investiční trh se téměř zastavil a agenti z investičních oddělení mají více volného času. Začalo se také podstatně šetřit. První na řadě jsou výdaje na marketing. Mizí propagační brožury a občerstvení ze zasedačních místností. Jestliže každým rokem padaly rekordy co do výše sumy, kterou investoři utratili za české nemovitosti, letos se pokoření loňské hranice rozhodně nečeká. „Aktivita na realitním trhu se dramaticky snížila,” říká Andrew Peirson, vedoucí oddělení kancelářských nemovitostí a člen vedení české pobočky King Sturge. Jak vyplývá z údajů Jones Lang LaSalle, v prvním pololetí letošního roku bylo uzavřeno pouze devět nemovitostních transakcí v objemu 520 milionů eur. V porovnání s prvním pololetím loňského roku to znamená propad o 64 procent. Tehdy investoři nakoupili české objekty za 1,44 miliardy eur.
Pololetní statistiky naznačují, že ani výsledky za celý rok nebudou důvodem k dobré náladě. „Objem institucionálních investic na realitním trhu v České republice se letos očekává na úrovni zhruba 750 milionů eur. To je pouze 35 procent částky, která byla dosažena v loňském roce,” říká James Chapman, šéf investičního oddělení ve společnosti Cushman & Wakefield. Optimističtější jsou data společnosti DTZ, která očekává investice přibližně 1,2 miliardy eur, tedy okolo průměru z let 2004 až 2006. Výjimkou stagnujícího obchodování s realitami bylo nedávné dokončení akvizice první fáze centra The Park v Praze 4 – Chodově. Touto transakcí zvýšil fond DEGI patřící do skupiny Aberdeen Property Investors hodnotu nemovitostí vlastněných v České republice na 450 milionů eur. Obchod tvoří bezmála třetinu celkového objemu investičních transakcí od posledního čtvrtletí loňského roku do třetího čtvrtletí tohoto roku. Prodávajícím byl realitní fond Signa. Poradci transakce byly společnosti DTZ a Jones Lang LaSalle.
Zástupci poradenských firem tvrdí, že útlumem v oddělení investic narůstá důležitost jiných činností. „Roste význam služeb, jako jsou správa budov a poradenství, protože vlastníci nemovitostí se snaží spíše maximalizovat příjmy z již postavených budov než vydělávat na jejich prodeji,“ říká Peirson. Angus Wade, ředitel české pobočky King Sturge, dodává, že jedinými skutečně aktivními investory na českém realitním trhu jsou v současné době německé fondy.
Navzdory realitní krizi se v Česku zatím daří pronajímat komerční prostory. „Co do metrů čtverečních kancelářských a průmyslových ploch, které si firmy pronajaly, bude letošní rok rekordním,“ očekává Richard Curran, ředitel české pobočky CB Richard Ellis. Roste také zájem o informace. „Aktivita realitních agentů roste nikoliv v oblasti transakcí. Zvyšují se požadavky našich klientů na aktuální informace a analýzy o trhu a o vývoji, jaký mají očekávat,“ říká Tewfik Sabongui, výkonný ředitel Jones Lang LaSalle.

Zlepšení Možná Za rok
České pobočky mezinárodních realitních firem zatím neuvažují, že by následovaly kanceláře ve Velké Británii a propouštěly. Zároveň ale přiznávají, že neplánují ani zvyšování počtu zaměstnanců. „V průměru máme pět nebo šest lidí v každém oddělení. Pokud bychom propouštěli, více méně by to ohrozilo služby, které poskytujeme,“ vysvětluje Peirson z King Sturge. Odhadovat, jakých hospodářských výsledků letos v Česku agenti dosáhnou, je zatím předčasné. Většině z nich totiž začíná finanční rok v květnu. Je ale jasné, že stagnace na investičním trhu sníží makléřským firmám tržby. Zástupci King Sturge tvrdí, že investiční oddělení v poradenských firmách v jakékoliv destinaci na světě generují zhruba třicet až čtyřicet procent příjmů společnosti. Díky tomu, že kromě uzavírání obchodů nebyly další aktivity makléřů v Česku krizí doposud příliš ovlivněny, některým kancelářím se dokonce v porovnání s minulým rokem podaří výdělky zvýšit. „Růst ale bude slabší, než jsme předpokládali na začátku roku,“ upřesňuje Curran z CB Richard Ellis.
Zlepšení na investičním trhu, který zaručuje nejvyšší příjmy, očekávají agenti nejdříve v polovině příštího roku. A to v případě, že se vyplní optimistické scénáře. „To ale neznamená, že se ceny nemovitostí vrátí k maximu, kterého dosáhly v průběhu loňského roku,“ říká Chapman. „Alespoň ne v krátkém nebo středním časovém období,“ dodává. Makléři předpovídají, že český trh bude oportunističtější. „Musí ale nejprve projít očistným cyklem, v jehož průběhu se nastaví nový bench mark,“ říká Sabongui. Příštích dvanáct měsíců bude pro obchodníky s realitami obtížných, hlavně kvůli nedostatku likvidity na trhu. Angus Wade z King Sturge k tomu dodává: „V průběhu doby se ale vyskytnou velmi atraktivní investiční příležitosti, a to jedny z nejzajímavějších za posledních pět letech.“