Dosáhnou na nás i opravdu malí

29. ledna 2007, 00:00 - (ina)
29. ledna 2007, 00:00

ROMAN VONTOR, VÝKONNÝ ŘEDITEL NLB FACTORING :Factoring se postupem času stává dostupným i středním a menším podnikům. Společnost NLB Factoring před nedávnem představila produkt, nímž chce oslovit i firmičky s dvoumilionovým obratem.

ROMAN VONTOR, VÝKONNÝ ŘEDITEL NLB FACTORING : Factoring se postupem času stává dostupným i středním a menším podnikům. Společnost NLB Factoring před nedávnem představila produkt, nímž chce oslovit i firmičky s dvoumilionovým obratem. Přestože se factoring označuje jako služba pro malé a střední podniky, factoringové společnosti po svých klientech požadují určitou výši obratu. Je tedy tato služba skutečně dostupná i pro malé firmy?

Stanovením limitů si factoringové společnosti ošetřují svou rentabilitu. Klienti s nižším obratem jsou méně výděleční, výnosy z těchto obchodů jsou malé, náklady na jejich zpracování relativně vysoké a celkový přínos minimální. Naše hranice factoringového obratu, který požadujeme po klientech, byla dosud podstatně nižší než u jiných společností, jen deset milionů korun ročně. Nově jsme se rozhodli vytvořit speciální produktové balíčky Micro a Small factoring, které umožní dosáhnout na factoringové financování již firmám s ročním obratem dva miliony korun.

V čem se tyto balíčky odlišují od klasického factoringu?

Balíček Small factoring je přizpůsobený firmám s obratem od pěti do dvaceti milionů korun. Požádat o financování může firma nebo podnikatel, mající uzavřeno účetnictví nejméně za jeden rok, vedou podvojné účetnictví a vykazují provozní zisk. Další podmínkou je kladný vlastní kapitál a podíl jiného financování nižší než padesát procent. Pro firmy s obratem do pěti milionů korun nabízíme balíček Micro factoring. Pro získání financování do tří set tisíc korun postačuje, aby firma vedla podvojné účetnictví a neměla záporný vlastní kapitál.

Běžný factoring, který je nabízen velkým a středním firmám, má zpravidla podmínky přizpůsobené individuálním potřebám klienta, podmínky balíčků jsou stanoveny předem?

Ano. Factoringový limit pro malé firmy je omezen horní hranicí 1,5 milionu korun, pro mikrofirmy 300 tisíc korun. Je to dáno zejména zjednodušeným postupem při hodnocení klienta a schvalování financování. Výše zálohového plnění z postoupených faktur činí 80 procent, maximální splatnost pohledávek 90 dnů a výše jednotlivých faktur předkládaných k financování minimálně 50 tisíc korun. To vše závazně. Malá firma v rámci factoringového balíčku musí počítat s tím, že zaplatí vyšší poplatek než velký podnik.

Většina podnikatelů si factoring představí pouze jako financování pohledávek. Existují ale i další možnosti financování, které factoringové společnosti nabízejí? Factoring slouží především k zajištění provozního financování na základě předfinancování pohledávek s odloženou splatností. Dnes je ovšem běžné, že factoringové společnosti ve spolupráci s mateřskou bankou nabízejí svým klientům širokou škálu provozního či celkového financování. My například poskytujeme nákupní faktoring. Ten slouží pro případ, kdy pohledávka ještě nevznikla. Tedy je-li třeba nejdříve nakoupit, vyrobit a teprve potom bude možno fakturovat. Mimo jiné je také nástrojem pro zajištění se proti neplacení pohledávky ze strany odběratele. Zajištění před nezaplacením - bezregresní factoring - se ale týká většinou jen 80 až 90 procent hodnoty pohledávky. Nový, takzvaný dvoufaktorový systém v případě nezaplacení uhradí pohledávku v plné výši? Ano, ale týká se exportního financování. Na rozdíl od tuzemských dodávek jsou exportéři vystaveni vyšším rizikům možné insolvence odběratelů, ať v důsledku nedostatku informací, jazykové bariéry nebo odlišných obchodních zvyklostí dané země. Proto se factoringové společnosti z různých zemí propojily prostřednictvím mezinárodních asociací a vytvořily systém garancí a správy zahraničních pohledávek. Jednoduše řečeno, v případě, že zahraniční odběratel nezaplatí, uhradí pohledávku importní factoringová společnost, která poskytla garanci. V tomto směru je dvoufaktorový systém alternativou ke klasickému pojištění pohledávek. Zatímco pojištění počítá se spoluúčastí, zpravidla 20 procent, garance importního faktora kryje riziko plně do výše sto procent. Podíl factoringu dnes v Česku představuje jen tři procenta hrubého domácího produktu, zatímco ve vyspělých zemích je to zhruba pět procent. Dá se tedy soudit, že trh těchto služeb ještě není nasycen?**

Ochota bank akceptovat vyšší rizika u malých a středních podniků přinesla do factoringu vnější konkurenci, která do jisté míry zabrzdila vysoký růst obratu a přispěla ke snížení cen. To se projevilo například v roce 2005, kdy factoring v Česku meziročně vzrostl jen o pět procent. Jakoby to znamenalo, že extenzivní možnosti jeho růstu se postupně vyčerpaly. Opak je pravdou. Čísla obratu za loňský rok ukázala další nárůst obchodů. Obrat vzrostl proti stejnému období minulého roku o čtvrtinu. Motorem dalšího růstu by mělo být financování i zajištění exportních a importních obchodů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít