Donald Trump. Muž, který je tak trochu největší

24. července 2015, 07:54 - Jaroslav Matějka
24. července 2015, 07:54

Několikrát zbankrotoval a mnozí mu to ze srdce přáli. Podle časopisu Time ale až na jednu výjimku nikdy nepřišel o vlastní peníze. Třikrát se oženil, zplodil pět dětí. A nyní se realitní magnát a televizní hvězda Donald Trump rozhodl, že se stane prezidentem Spojených států.

Devětašedesátiletý miliardář se představil stylově: „Jsem nejúspěšnější kandidát na prezidenta všech dob.“ Tenhle byznysmen, jehož ego ční do výšin stejně jako mrakodrapy, které postavil a vlastnil, řekl, že se na tu misi vydal sám.

Nikoho nepotřebuje. Prý stejně jako po celý svůj život. „My opravdu úspěšní lidé to tak máme. Máme vlastní ideje, nápady. Mnoho lidí si najímá konzultanty. Fajn, jestli jsou ti konzultanti tak chytří, tak proč nejsou bohatí.“

Už nedodal, jako jsem já. Ale všem bylo jasné, jak to tenhle chlápek s osobitým účesem (i ten trčí směrem vzhůru!), který polovinu Ameriky denně rozčiluje a druhou nutí k obdivu, myslel. A on nepolevuje. Své nepřátele i stoupence při přeletech země ve svém soukromém tryskáči zásobuje denně dalším střelivem.

Mexická karta

„Teď tu naši jižní hranici překračuje kdekdo. Komu se zlíbí. Takže k nám přicházejí stovky tisíc lidí. Někteří jsou dobří, no a někteří jsou násilníci. Vrazi a drogoví dealeři. A oni k nám proudí přes tu jižní hranici jakoby nic. Já bych tam vystavěl zeď. Takovou, jakou ještě nikdo nepostavil. A nikdo už by tu hranici ilegálně nepřešel.“

Do Mexičanů se trefuje na potkání a nálepka rasista mu očividně nevadí. Buď si to, co říká, opravdu myslí, nebo je natolik cynický, že to dokáže zdařile předstírat. Ví totiž velmi dobře, koho chce oslovit. U koho chce zabodovat.

V dřívějším průzkumu 85 procent Američanů řeklo, že by ho „nikdy“ nezvolili. Tento názor ale vyslovili ještě předtím, než Trump oficiálně oznámil, že se chce příští rok zúčastnit republikánských primárek. V posledním průzkumu Fox News už bylo všechno jinak. Ocitl se v čele.

Donald Trump (69)
» obchodní magnát, investor, televizní hvězda a autor knih se narodil v New Yorku v bohaté rodině
» vystudoval Pensylvánskou univerzitu. Po studiích začal pracovat v realitní firmě svého otce, ten mu ji předal v roce 1971
» v současnosti je předsedou a prezidentem The Trump Organization, předsedou společností Trump Plaza a Trump Atlantic City
» byl třikrát ženatý, jeho poslední žena je Melanie Knaussová. Má pět dětí

Ukázalo se, že mnozí Američané ho považují za „svého“. Splňuje jejich představy o americkém snu. Je bohatý (nebo se tak alespoň po většinu svého života přesvědčivě tvářil), arogantní, výřečný, má charizma. „Každý si asi myslí, že to dělám z legrace nebo protože to prospěje mé značce. Ale tohle není legrace. Nedělám to pro zábavu. Dělám to proto, že se země ocitla v opravdových problémech,“ řekl v rozhovoru pro Washington Post.

Nahoru dolů

Donald Trump se narodil v newyorské čtvrti Queens Fredu Trumpovi a Mary Anne MacLeodové. V mládí ho rodiče poslali do vojenské akademie. Doufali, že ho tam naučí disciplíně, nasměrují jeho nezměrnou energii správným směrem. Později absolvoval bakalářské studium v oboru ekonomie na Pensylvánské univerzitě.

Po studiích se připojil ke společnosti Trump Organization patřící jeho otci. Ten obchodoval s realitami, zaměřoval se na bydlení pro střední vrstvu. To mladého Trumpa nebralo. Přestěhoval se na Manhattan a seznamoval se s bohatými a slavnými Newyorčany. Měl výhodu, sám pocházel ze zámožné rodiny. Měl představu, že bude stavět nové domy pro ně.

Už na svém prvním projektu – revitalizaci obytného sídla v Cincinnati – vydělal velké peníze, šest milionů dolarů. Postupně se stal v osmdesátých letech jedním z největších vlastníků nemovitostí. V jeho portfoliu byly opravdové perly, třeba Trump Tower, jeden z nejpozoruhodnějších mrakodrapů na Fifth Avenue v hodnotě 318 milionů dolarů. Stavěl nepřehlédnutelné, architektonicky zajímavé výškové budovy.

Se svojí manželkou Ivanou, bývalou modelkou, která se narodila v Čechách a oslovovala ho The Donald, byli v té době neustále středem pozornosti. Ovšem jejich „pohádkové“ manželství skončilo koncem osmdesátých let neslavně – rozvodem. V témž čase se Trumpovi přestalo dařit i podnikání. Ocitl se na pokraji krachu a svůj majetek byl nucen postupně rozprodávat.

Překvapivě rychle se ale oklepal. Všechny, kteří „velkohubého Donalda“ s chutí odepsali, zaskočil. A zkušenosti, které v tomto období načerpal, pak zachytil v knize Umění návratu. Ta se stala bestsellerem stejně jako mnohé jiné, které napsal. Očividně mu šlo jejich psaní hodně snadno. Všechno, co se v nich objevilo, totiž zažil.

Umění obchodu; Umění přežít; Jak se stát bohatým; Nejlepší byznysové rady, které jsem dostal; Přemýšlejte jako miliardář: Všechno, co jste potřebovali vědět o úspěchu, realitách a životě; Proč někteří podnikatelé zbohatnou a většina ne; Trump se nikdy nevzdá: Jak jsem proměnil největší výzvy v úspěch – tak zněly tituly některých z nich.

Televizní hvězda

Exhibicionista a blázen, tvrdili o něm mnozí jeho kritici. Jako kdyby chtěl jejich slova potvrdit, mnohomluvný Trump rád a velmi často vystupoval v televizních show. Světla reflektorů mu vždy dělala dobře.

Zúročil to i v ostře sledované reality show televizní stanice NBC The Apprentice, jejímž byl výkonným producentem a moderátorem. Zpočátku dostával za jedno své vystoupení v soutěžní show, která hledá nejvhodnějšího nového manažera, 50 tisíc dolarů, později tři miliony.

Po čase rozjel i další podobný pořad – v něm soutěžily celebrity. Peníze, které se podařilo vybrat v každém kole, směřovaly na charitu. Za to dostal hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Trumpovy steaky

Dnes má domy a kasina po celém světě a také golfová hřiště. Ve Skotsku vlastní dvě, jedním z nich je rezort v Turnberry, kde se hrají ty nejznámější turnaje, v Miami mu patří Doral Golf Resort. Je také majitelem dvou soutěží krásy – Miss Universe a Miss USA. A především skvěle zpeněžuje svoje jméno Trump. Proměnil ho v hodnotnou značku. Takže vedle mrakodrapu Trump Tower tu jsou třeba Trumpovy steaky, Vůně Trump, Trumpovo kasino, Trumpův hotel, Trumpův bar, Trumpova restaurace, Trumpův golf, Trumpova čokoláda, Trumpova zmrzlina, Vodka Trump a mnohé další.

„Byl jedním z prvních, kdo své jméno propojil s věcmi. Jeho jméno si lidé spojují s ultraluxusem a pak také s jeho charakterem, osobností. Proto je nenahraditelný,“ řekla autorka jeho životopisu Gwenda Blairová.

Myslíte to vážně?

Podle Forbesu hodnota značky Trump činila v roce 2011 něco kolem 200 milionů dolarů. A veškerý Trumpův majetek loni dosáhl hodnoty čtyř miliard dolarů. To ho zařadilo na 405. místo mezi nejbohatšími lidmi planety. To ale Trumpa nadzvihlo.
Se svým typickým zlostným pohledem, kdy se mu oči často promění v pouhé dvě úzké čárky, odhad Forbesu rezolutně odmítl. „Hodnota jeho značky se pohybuje někde kolem tří miliard dolarů a jeho majetek má hodnotu neskonale vyšší, 10 miliard dolarů,“ řekl.

Znovu ukázal, že nesnáší, když si o něm někdo myslí, že má méně, než skutečně má. A naopak se vždy dovedl mistrně přetvařovat, když peníze neměl. Pro kritiky trefující se do jeho nabubřelosti, má jediné oslovení – „lúzři“. A ještě jedním se pyšní, nikdy se nikomu neomlouvá a do svých soupeřů jde tvrdě a nevybíravě.

Hrdina pod palbou

Naposledy se hodně arogantně trefil do senátora Johna McCaina, amerického národního hrdiny z Vietnamu, bývalého prezidentského kandidáta. „On je považován za hrdinu, protože byl zajatý. Já mám ale rád jiné lidi, ty, kteří nebyli zajatí,“ řekl a vyvolal bouři.

Napomenutí si vysloužil nejen od demokratů, například Hillary Clintonové, ale i od partaje, za kterou hodlá kandidovat. „V naší straně ani naší zemi není místo pro poznámky, které znevažují ty, kteří čestně sloužili.“ A co na to Trump? V pořadu ABC News na otázku, zda se za svoje slova přece jen nehodlá omluvit, řekl: „Ne. Vůbec ne.“ Načež obrátil pozornost k postavení amerických válečných veteránů, které je podle něho nedůstojné, a McCain pro zlepšení již roky nic nedělá. „Všichni oslavují jeho, protože byl v zajetí. Ale co ti hrdinové, kteří v zajetí nebyli? O nich se mlčí!“

A pak řekl, co stojí za útoky proti němu. „Jasně, všichni teď po mně jdou. Protože jsem v čele průzkumů. A oni mají jedno ubohé procento. To je všechno.“

Trump, kterého podle posledního průzkumu podporuje téměř čtvrtina dotázaných příznivců republikánů, tak dal jasně najevo, že se svými ataky skončit nehodlá. Pluje s proudem a nespokojeným nabízí jednoduchá řešení. A zatím mu to vychází. Ostatně on ani nemůže prohrát. I kdyby ho nezvolili prezidentem USA, tak je tady pořád jeho obchodní značka. A pro tu nyní dělá opravdu hodně.


Čtěte také:

Republikáni nevědí, co si počít s Trumpem

Trump si svými výroky o imigrantech komplikuje byznys

Trumfnout Trumpa

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít