Dominikánská republika: místo tisíce úsměvů

13. března 2011, 09:29 - Jan Herzan
13. března 2011, 09:29

Byl chladný lednový večer a já se rozhodoval, kam vyrazit na zimní dovolenou. Kdysi dávno mi kamarád vyprávěl, jak moc se mu líbilo v Dominikánské republice, kde je teplé počasí po celý rok. Po chvíli jsem našel na internetu výhodnou nabídku zpáteční letenky včetně ubytování na Punta Caně. Za dva dny jsem už seděl v letadle vstříc novým zážitkům.

Foto: Jan Herzan

Hned po přistání na letišti v Punta Caně mě ohromilo překrásné počasí a hlavně místní hudebníci, kteří nás přivítali s tóny chytlavých melodií v rytmu Bachata. Ubytováni jsme byli v hotelovém komplexu hned vedle nádherné písčité pláže, která se táhla po celém pobřeží. Až tady jsem pochopil turisty, kteří sem vážili dlouhou cestu a trávili celou svou dovolenou vyleháváním na pláži a popíjením osvěžujících drinků. Ten pohled na neskutečně modrou vodní hladinu, čistý bílý písek a skvělý servis hotelového personálu vás prostě příjemně zaskočí.

Tip co nevynechat

I když Karibské moře oplývá nesčetnými krásami, které lákají k vyzvednutí z mořského dna a odvezení s sebou do vlasti, tak na to pozor, je to zakázané. Oficiální měnou je tu dominikánské peso, které se také nesmí vyvážet. Doporučuje se též uzavřít cestovní pojištění, zdravotní péče tu většinou není na příliš dobré úrovni. Vezměte si s sebou taky přípravky proti komárům a dalšímu hmyzu. Rozhodně se tu ale vyplatí ochutnat nepřekonatelné míchané nápoje Cuba Libre nebo Piňa Colada.

Vzhůru na cesty

Po dvou dnech jsme se rozhodli, že by byla škoda se nepodívat i na jiná místa na ostrově. Brzy ráno jsme se vydali autokarem do nejbližšího města Veron a pokračovali dál až do hlavního města Santo Dominga. Po necelých čtyřech hodinách jízdy jsme se najednou ocitli uprostřed rušné ulice a pořádně nevěděli, jakým směrem se vydat. Netrvalo dlouho a už na nás troubil první taxikář s celkem srozumitelnou angličtinou. Dorazili jsme na tržiště. Ceny zboží a služeb (kromě cen v kamenných obchodech) nejsou ve většině případů konečné a je dobré o nich smlouvat. Co nás tu ale nejvíce překvapilo, byly usměvavé tváře všech přítomných.

Za 400 pesos (asi 200 korun) nás taxikář zavezl do nejhezčí a turisticky nejzajímavější části města zvané Zona Colonial, jejíž historické jádro je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Na Plaza Colón jsme se vyfotografovali před sochou Kryštofa Kolumba a navštívili i nedalekou katedrálu Santa María de la Encarnación. Po nezbytném obědě jsme pokračovali hlavní třídou až k La Puerta del Conde, kde roku 1844 Francisco del Rosario Sanchez stvrdil nezávislost ostrova a vztyčil první dominikánskou vlajku. Odtud už vedly naše kroky úzkou uličkou až k moři, kde nám učarovaly připlouvající lodě a Kolumbův maják. Začalo se stmívat a to byl čas vyrazit k cíli naší cesty, do města Bonao ležícího v samém středu ostrova.

Dominikánská republika

Rozkládá se na východní části ostrova Hispaniola v Karibském moři, který leží přibližně 500 kilometrů od Jižní Ameriky. Západní část ostrova pak zaujímá Haiti. Co se týče počasí, užijí si tady milovníci opravdového tepla. Teplota vzduchu je tu po celý rok ve dne kolem 30 stupňů Celsia, moře pak mívá kolem 27 stupňů. Jen v období od května do září tu zažijete občasný déšť. Dominikánci jsou většinou velmi přívětiví, jejich úředním jazykem je španělština, domluvíte se tu ale také anglicky nebo německy.

  • *Jak se sem dostanete Cesta sem trvá letadlem přibližně 12 hodin, a to včetně jednoho mezipřistání. Zpáteční letenka na jednu osobu vyjde včetně všech poplatků na nejméně 27 tisíc korun. Zájezdy do Dominikánské republiky ale organizuje celá řada cestovních kanceláří, u nichž to vyjde levněji. Více najdete třeba na www.airstop.cz. Kde se můžete ubytovat Turistům jsou tu k dispozici hotely, ve kterých noc vyjde přibližně na 50 dolarů, dále pak apartmány a penziony, kde se platí v průměru 20 dolarů za noc a osobu. Pokud si přejete poznat Dominikánskou republiku o něco více, využijte nabídky dobře vybavených soukromých bytů a vil mimo hlavní turistická centra. Jelikož jsme do Bonaa dorazili až večer, neměli jsme možnost vidět nádherné siluety okolních kopců a sady pomerančovníků podél cest. O to více jsme si druhý den ráno vychutnali pohled z terasy našeho hotelu. Nad šálkem dobré kávy jsme se rozhodovali, jakým směrem budeme pokračovat dál v cestě. Týden nestačí**

Čas v Dominikánské republice plyne zejména pro turisty neskutečným tempem, a proto rozhodně pouhý týden dovolené nestačí. Pro ty z vás, kteří preferujete relaxaci na pláži, doporučuji oblast Punta Cana a Puerta Plata v severní části ostrova. Pro ty z vás, kteří dáváte přednost ekoturistice a kochání se nespoutanou přírodou plnou nádherných jeskyní a kokosových palem, doporučuji navštívit poloostrov Samaná na severovýchodě Dominikánské republiky.

Předposlední den dovolené jsme vyrazili na ostrov Saona. A byl to opravdu neskutečný zážitek. Už samotná jízda rychlostní lodí a následné opalování se na katamaránu stojí za to. Nedaleko ostrova náhle loď zastavila a my se mohli věnovat koupání.

Po návratu na břeh už na nás čekaly dominikánské učitelky tance a otevřený bar včetně nabídky grilovaných čerstvých ryb a vychlazených drinků mixovaných kvalitním dominikánským rumem. Podobných slastí si ale v Dominikánské republice můžete dopřát téměř v neomezeném množství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít