Domény výrazně zlevní

23. července 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
23. července 2007, 00:00

INTERNETOVÉ ADRESY Správce české národní domény, sdružení CZ. NIC, připravuje spuštění nového registračního systému webových adres. V souvislosti s přechodem plánovaným na 1. října také výrazně zlevňuje velkoobchodní cenu registrace domény . CZ. Za registraci domény s koncovkou .

INTERNETOVÉ ADRESY Správce české národní domény, sdružení CZ. NIC, připravuje spuštění nového registračního systému webových adres. V souvislosti s přechodem plánovaným na 1. října také výrazně zlevňuje velkoobchodní cenu registrace domény . CZ.

Za registraci domény s koncovkou . CZ zaplatí zájemce od letošního podzimu výrazně méně než doposud. Sdružení CZ. NIC, které národní domény spravuje, totiž chystá od 1. října přechod na nový registrační systém a s ním i nový ceník. Pro koncové uživatele je z něj nejzajímavější snížení velkoobchodní ceny za registraci domény ze současných 400 na 190 korun.

Toto snížení cen se totiž promítne i do nabídek jednotlivých registrátorů pro koncové zákazníky. Potvrdil to například výkonný ředitel registrátora Ignum Marek Erneker. Podle něj bude nová maloobchodní cena nižší než 300 korun, konkrétně zřejmě 295 korun. Podobné snížení cen připouští i největší registrátor Active 24. V současnosti stojí registrace české domény koncového uživatele u jednotlivých registrátorů v průměru 500 korun.

Sdružení CZ. NIC snižuje ceny českých domén průběžně od roku 2004, kdy stály 600 korun. Současné skokové zlevnění o polovinu je nejvyšší v historii.

CZ. NIC PŘECHÁZÍ NA NOVÝ SYSTÉM

Sdružení CZ. NIC navíc přejde od října na vlastní systém pro registraci a správu domén. Doposud pro ně správu zajišťovala formou outsourcingu společnost T-Systems Pragonet. Nový systém je podle výkonného ředitele CZ. NIC Ondřeje Filipa efektivnější než současný. Nižší prý budou i provozní náklady. Díky systému se má zjednodušit celý proces a pravidla registrace a správy domén. Ten tak podle Filipa bude pro uživatele komfortnější a snáze uchopitelný.

„Právě přechod na nový systém pro správu domény . CZ, který bude provozovat přímo CZ. NIC, umožní razantní snížení velkoobchodní ceny,“ vysvětluje Filip. Kompletní převedení více než 300 tisíců domén do nového systému se podle Filipa uskuteční mezi 29. září a 1. říjnem. Zákazníků se nijak nedotkne.

Již od začátku července mají registrátoři možnost si nový systém otestovat. Sdružení už totiž od Pragonetu převzalo aktuální obsah databáze českých domén. Ten poté převedlo do testovací verze nového registračního systému. Nyní nabízí vstup do systému a otestování kompatibility se systémy jednotlivých registrátorů.

Systém vyvinul a provozuje přímo CZ. NIC. Jsou v něm už delší dobu zahrnuti registrátoři takzvaných ENUM domén, sloužících k telefonování přes internet. „Přístup do testovacího prostředí pro doménu . CZ s reálnými daty z doménového registru nyní poskytujeme všem registrátorům, aby se stihli včas připravit na nasazení nového registračního systému,“ říká provozní ředitel CZ. NIC Martin Peterka. Podle něj je totiž pravděpodobné, že jednotliví registrátoři budou muset v menší či větší míře svoje stávající registrační systémy upravit. „Přechod na nový systém bude pro všechny registrátory znamenat jisté investice. Na druhou stranu, úprava podmínek registrací a snížení velkoobchodní ceny vychází registrátorům jednoznačně vstříc,“ dodává Filip.

ZKONTROLUJTE KONTAKTNÍ ÚDAJE V souvislosti s přechodem na nový systém nabádá CZ. NIC držitele domén ke kontrole kontaktních a dalších údajů v záznamech o doménách. V novém systému totiž dojde ke změně struktury údajů v databázi. Zastaralé nebo jinak nesprávné údaje v současné databázi by tak po přechodu mohly majitelům domén způsobit problémy při prodlužování registrací domén nebo jejich převodu.

„Při převodu databáze domén do nového registračního systému budou převedeny všechny domény bez ohledu na úplnost či aktuálnost kontaktních údajů. Nikdo tedy vlivem převodu správy nemůže o svoji doménu přijít,“ ubezpečuje Ondřej Filip. „Držitelé adres s nesprávně uvedenými údaji však mohou mít problémy při pozdější manipulaci s doménou,“ upozorňuje Filip.

Pro jednodušší kontrolu údajů připravil CZ. NIC uživatelům speciální internetovou stránku na adrese http://migrace.nic.cz. Na ní lze jednoduše aktuálnost údajů v databázi ověřit. Stejně tak je zde k dispozici návod, jak případné chyby odstranit a jak údaje změnit.

Data přitom musí zkontrolovat právě držitel domény. „Kontaktní údaje v databázi domén vyplňují sami držitelé při registraci. Sdružení CZ. NIC je proto nemůže samovolně opravovat ani nijak měnit,“ vysvětluje Martin Peterka. Podle něj jsou nejčastějším problémem u dat o doménách neaktuální kontakty na jejich držitele. U firem a institucí jsou pak podle Peterky obvyklé častější změny v osobách technických správců domén, často ale bez příslušného zohlednění změn v záznamech o doméně. „CZ. NIC se snaží průběžně komunikovat s držiteli domén, kteří nemají řádně vyplněné všechny potřebné údaje, a upozorňovat je na nutnost nápravy,“ uzavírá Peterka.

DOMÉNY . COM A . NET PODRAŽÍ

Zatímco ceny za registraci českých domén od letošního října výrazně klesnou, registrace a obnovení mezinárodních domén . COM a . NET naopak od téže doby podraží. Už letos v dubnu to oznámil správce těchto domén, společnost VeriSign. Ceny však i přesto zůstanou na nižší úrovni než u domén . CZ.

Poplatek za adresu s koncovkou . COM se podle VeriSign zvýší o sedm procent na 6,42 dolaru (134 korun) a za doménu . NET o deset procent na 3,85 dolaru (80 korun). Domény . COM a . NET jsou nejpoužívanější na světě a VeriSign za ně účtuje poplatky firmám, které jména domén „přeprodávají“ dále.

Potřebu zvýšit poplatky společnost VeriSign zdůvodnila tím, že musí držet krok s rostoucím využitím internetu. Druhým důvodem je pak potřeba lepší ochrany před hackery. Příjmy z poplatků proto firma použije na modernizaci a rozšíření systémů.

VeriSign naposledy zvyšovala poplatky v roce 1999. Mluvčí firmy uvedl, že nyní její počítače dostávají denně 30 miliard poptávek, zatímco v roce 2000 to byla jedna miliarda. Potřeba bezpečnostních opatření za tu dobu vzrostla osmkrát. V únoru proto VeriSign představila Project Titan, díky němuž se kapacita jejích systémů do roku 2010 zvýší desetinásobně na čtyři biliony poptávek za den.

ČESKÝCH DOMÉN JE PŘES 300 TISÍC

Celkový počet domén . CZ přesáhl v letošním roce 300 tisíc. Aktuálně je podle statistik CZ. NIC registrováno v půlce července 322 730 domén. Ještě do konce roku přitom podle odhadů CZ. NIC počet přesáhne 350 tisíc. Jedním z faktorů, který pomůže rychlému nárůstu počtu registrací, je právě snížení cen. Zvýšený zájem je podle Ondřeje Filipa po každém zlevnění.

„Pokles velkoobchodní ceny z 500 na 400 korun na počátku letošního roku hodně napomohl k rychlému dosažení hranice 300 tisíc registrovaných domén,“ tvrdí Filip. Podzimní zlevnění je ještě výraznější, takže vyšší zřejmě bude i zájem o registraci nové domény.

Registrace domén . CZ fungují na principu „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. To znamená, že nerozhoduje tržní cena, ale rychlost zájemce. Obsazeno už je například všech 36 možných jednoznakových domén, to znamená 26 písmen a dalších deset povolených znaků. Volná již také není ani jedna kombinace dvou písmen. Naopak velký výběr mají zájemci o doménová jména tvořená třemi znaky. Z možného počtu 47 952 domén je jich obsazeno jen 17 procent. V podstatě neomezený výběr je u delších názvů.

DOMÉNU . EU UŽ MÁ 2,5 MILIONU UŽIVATELŮ

Internetovou doménu s koncovkou . EU si jen za první rok její existence zaregistrovalo zhruba 2,5 milionu uživatelů. Potvrdil se tak velký očekávaný zájem: „evropská“ doména se stala třetí nejrozšířenější národní doménou v rámci Evropské unie a sedmou na světě. Populárnější jsou v Unii jen národní domény nejvyšší úrovně s příponou . DE (Německo) a . UK (Velká Británie). Celosvětově pak před doménou . EU figurují domény . COM, . NET nebo . INFO.

Suverénně nejvíce úspěšných žádostí o registraci evropské domény přišlo podle statistik organizace EURid z Německa – více než 800 tisíc. Druhý největší zájem byl ve Velké Británii (346 tisíc) a v Nizozemsku (332 tisíc). Stotisícovou hranici překročila už jen Francie (168 tisíc). Z České republiky dorazilo 51 tisíc žádostí. V pomyslném žebříčku by se tak Česko zařadilo na 12. místo mezi unijními zeměmi. Pro srovnání: například uživatelé na Slovensku požádali o necelých 11 tisíc domén, Irsko o téměř 27 tisíc, Maďarsko o 19,5 tisíce a Polsko o 82 tisíc domén s koncovkou . EU.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 tipů, proč se vyplatí operativní leasing
Prodám auto. Zn.: rychle a výhodně
Může vás šéf nutit, abyste zůstali v práci přesčas?
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Auta
I nástupce Subaru WRX STI dostane hybridní pohon. Ale…
Nový Volkswagen Touareg se představí v dubnu v Číně. Bude to hybrid
Test Range Rover Velar D300: Takhle má vypadat SUV
Retro: Ostré hatchbacky jsou s námi skoro 50 let. VW Golf GTI nebyl první
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude hlavně autonomní vozy
Technologie
Vědci vytvořili nejmenší vánoční přání. Na poštovní známku by se jich vešlo 200 milionů
Hodnota všech kryptoměn je 30krát vyšší než na začátku roku
Intel chce hardwarově uzamknout systém ME, nebude možné se vrátit na starší firmware
Epson Moverio BT-300: vyzkoušeli jsme létání s dronem v brýlích pro rozšířenou realitu
Američané natočí remake seriálu IT Crowd. Zkusí to už potřetí
Hry pro příležitostné hráče