Polovině Čechů klesly kvůli koronaviru příjmy. Šestině až o polovinu - Euro.cz

Přihlášení

Polovině Čechů klesly kvůli koronaviru příjmy. Šestině až o polovinu

čtk,
Polovině Čechů klesly kvůli koronaviru příjmy. Šestině až o polovinu
Zdroj: Profimedia

Polovině českých domácností klesly kvůli koronavirovým opatřením příjmy. Minimálně o polovinu původních příjmů přišla šestina lidí. Kvůli výpadkům budou muset sáhnout do úspor, někteří omezí spotřební výdaje, půjčí si od rodiny, prodají část majetku nebo si budou hledat levnější byt. Práci podle výsledků výzkumu agentury PAQ Research ztratilo v posledních týdnech března pět procent lidí, jde především o živnostníky.

Na dotazy šetření agentury PAQ Research odpovídalo přes 2600 lidí mezi 30. březnem a 1. dubnem.

Okolo pěti procent respondentů ve výzkumu uvedlo, že během posledních týdnů března ztratili práci. Jde zejména o živnostníky, ale také menší část zaměstnanců. Nejpostiženější jsou pracovníci obchodu a služeb, kde ztrátu práce deklaruje desetina lidí. O práci častěji přišli lidé z domácností, které byly už před epidemií pod hranicí příjmové chudoby. Samoživitelky se nejčastěji (46 procent) potýkají s redukcí pracovní doby. Vedle ztráty práce výrazně vyšší počet lidí redukoval svojí pracovní aktivitu – před epidemií pracovalo devět procent respondentů do 20 hodin týdně, v posledním březnovém týdnu už to bylo 34 procent. Více než čtvrtina pracovala v posledním březnovém týdnu maximálně deset hodin.


Komentář: Generál zatím bitvu o Hrad nevyhlásil. Zahájil ale bojovou přípravu

Ondřej Stratilík
Ondřej Stratilík

Silné obavy ze ztráty práce má 15 procent respondentů a dalších 13 procent má poměrně silné obavy. Velmi či poměrně silně se obává více než třetina OSVČ a čtvrtina zaměstnanců. Největší obavy panují v obchodu a službách, ale také v průmyslu a zemědělství. Ztráty práce se častěji obávají lidé s nižší kvalifikací.

Nižší příjmy ve výzkumu uvedlo 52 procent dotázaných. O polovinu původních příjmů, nebo i více, přišlo 16 procent lidí. Jde zejména o výpadky příjmů u osob samostatně výdělečně činných, ale také zkrácení úvazků a snížení platů u zaměstnanců, přechod na ošetřovné, příjmy z dohod o provedení práce či pronájmu.

Téměř dvě pětiny domácností mají úspory, které by jim při výpadku příjmů vydržely maximálně na měsíc. Snížení příjmů je častější mezi domácnostmi, které byly už před krizí v příjmové chudobě. Okolo devíti procent dotázaných tak patří do rizikové kategorie, kde domácnosti vypadla minimálně polovina příjmů a mají úspory maximálně na měsíc.

Bojíte se, že kvůli koronaviru přijdete o práci?

„Za nejrizikovější lze označit skupinu devíti procent domácností, kterým klesly příjmy méně než na polovinu, a zároveň mají tak malé úspory, že při výpadku příjmů s nimi nevydrží déle než měsíc. Tato skupina může být bezprostředně nejzranitelnější z hlediska ztráty bydlení, zadlužení. Při delším trvání krize se ale mohou přidávat další skupiny obyvatel,“ uvedla agentura PAQ Research.

Zhruba dvě pětiny domácností zvažují řešit současnou situaci výrazným omezením výdajů za spotřební zboží, tedy za oblečení či vybavení domácnosti. Výrazně omezit výdaje za nákup potravin zvažuje 29 procent dotázaných, půjčit si od známých plánuje osm procent lidí, prodat majetek čtyři procenta a hledání levnějšího bytu dvě procenta dotázaných. Nejde přitom jen o chudé domácnosti – některé z těchto řešení plánuje i zhruba desetina respondentů s vyšším vzděláním.

Na výzkumu se podílela výzkumná společnost PAQ Research, iniciativa IDEA AntiCovid a sběr dat zajišťovala agentura NMS na Českém národním panelu.