O státní dluhopisy je rekordní zájem. Stát jimi chce financovat schodek kvůli koronaviru - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

O státní dluhopisy je rekordní zájem. Stát jimi chce financovat schodek kvůli koronaviru

čtk,
O státní dluhopisy je rekordní zájem. Stát jimi chce financovat schodek kvůli koronaviru
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo financí ve středu 15. dubna prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 54,8 miliardy korun, několikanásobně více, než plánovalo.  

Původně Ministerstvo financí plánovalo prodat dluhopisy za maximálně 14 miliard korun. Zájem investorů o státní dluhopisy z předchozích týdnů tak pokračuje.

Rezort zvýšil prodeje dluhopisů díky zatím příznivé situaci na finančních trzích a snaze zajistit financování zvýšeného schodku státního rozpočtu. Ten Sněmovna zvýšila 24. března ze 40 na 200 miliard korun kvůli snaze omezit dopady šíření koronaviru. Ministerstvo plánuje deficit financovat především právě prodejem státních dluhopisů. Další tři aukce plánuje 22. dubna.

Největší poptávka investorů byla po dluhopisech s nejkratší splatností, tedy obdobně jako v minulých aukcích. „Mezi hlavními důvody poptávky po kratších splatnostech vidíme poměr výnosu vůči podstupovanému riziku, které roste s delší splatností, čemuž v očích investorů neodpovídá dodatečný výnos. U kratší splatností hraje svou roli i agresivní očekávání finančních trhů, které počítají s dalším snížením úrokové sazby ČNB na 0,5 procenta už v horizontu jednoho měsíce. Ve srovnání s tím tak výnos 0,79 procenta stále vypadá jako lákavá příležitost,“ uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

Koupili byste si české státní dluhopisy?

Podle něj si tak ministerstvo financí dnešní aukcí zajistilo zhruba 90 procent z potřebných 410,3 miliard korun pro financování deficitu státního rozpočtu a splátek starších dluhopisů. „I přes to však emisní aktivita neklesá a bude pravděpodobně pokračovat i v dalších týdnech. Navíc současný kalendář splatností emitovaných dluhopisů a vyhlídka státního rozpočtu pro příští rok naznačují, že finanční potřeby ministerstva financí budou příští rok ještě vyšší než letos,“ uvedl.

Před týdnem ministerstvo ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát více než plánovalo. Na počátku dubna prodal rezort státní cenné papíry za 87,4 miliardy korun, původně chtělo prodat dluhopisy 12 miliard Kč. Obdobná situace byla ještě o týden dříve, kdy ministerstvo prodalo dluhopisy za za 53,4 miliardy, přičemž původní plány počítaly s 12 miliardami korun.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze