Kellner podruhé zkouší převzít Monetu. Její akcionáři jsou ale proti a nešetří silnými slovy - Euro.cz

Přihlášení

Kellner podruhé zkouší převzít Monetu. Její akcionáři jsou ale proti a nešetří silnými slovy

,
Kellner podruhé zkouší převzít Monetu. Její akcionáři jsou ale proti a nešetří silnými slovy
Zdroj: Moneta

Není to tak dávno, co se finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera pokusila neúspěšně převzít banku Moneta, která se měla spojit s Air Bank a Home Creditem. Teď se jednání o společném obchodu znovu rozjíždějí, již podruhé se ovšem proti navrhované transakci ostře ohrazují akcionáři. Nabídka je podle nich „otrávená“ a předražená.

Finanční skupina PPF, jejímž majoritním vlastníkem je český podnikatel Petr Kellner, v lednu obnovila jednání s bankovním domem Moneta Money Bank. Ten by ráda spojila se svými finančními společnostmi, k nimž patří Air Bank, firma Benxy (provozovatel značky Zonky) nebo třeba český a slovenský Home Credit. Podobný návrh z roku 2018 sice neuspěl, nyní se však o případném spojení znovu uvažuje.

Jak uvedl server Seznam Zprávy, od skupiny PPF zastupované společností Tanemo obdržela Moneta Money Bank návrh na odkoupení pětiny akcií od stávajících akcionářů s právem jednostranně podíl navýšit až na 29 %. První část odkupu by přitom měla být nepodmíněná, ale druhá závisí na regulatorním souhlasu České národní banky.

Stávajícím akcionářům Monety pak PPF nabídla 80 Kč za akcii, přičemž cena na burze momentálně zhruba o deset korun nižší. Zároveň se rozeběhlo také jednání o akvizici Air Bank ze skupiny PPF, což by vedlo k tomu, že se Moneta stane jejím jediným akcionářem. Kromě toho by získala také 100% podíl v Home Creditu a firmě Benxy.

Akvizice by měla proběhnout v rámci výměny akcií. Skupina PPF by tak v Monetě nabyla nejen akcie získané případným odkupem pětinového podílu, ale také dalších 39,7 %. Počet akcií by se v rámci směnného poměru zvýšil na více než 847 milionů kusů a nově vydané akcie by PPF vyměnila za 100 % akcií Air Bank.

Otrávená nabídka

Díky spojení Monety s Air Bank a českým i slovenským Home Creditem by měla vzniknout třetí největší bankovní síť a dvojka ve spotřebitelských půjčkách na českém trhu. Služba Zonky je ovšem dlouhodobě ztrátová, polovina čistého úrokového příjmu Air Bank plyne z půjček pro další firmy skupiny PPF a je možné, že se kvůli recesi navíc bude zhoršovat také kvalita spotřebitelských úvěrů od Home Creditu.

Proti navrhované transakci se podle deníku E15 ostře ohradil britský fond Petrus Advisers, který nabídku považuje za nerealizovatelný sen majitele PPF Petra Kellnera a výkonného ředitele Monety Tomáše Spurného. Akcionářům v dokumentu pojmenovaném „Otrávená nabídka na záchranu bankovních aktivit PPF Group“ doporučuje, aby Kellnerovu skupinu odmítli.

„Jsme znepokojeni, že transakce je předkládaná víceméně stejná jako byl neúspěšný návrh z roku 2018, jen v nových šatech,“ píše se v prezentaci fondu Petrus Advisers. Za největší problém považují jeho zástupci skutečnost, že Moneta Money Bank je ohodnocena ve výši 1,55násobku vlastního kapitálu a majetek aktiv skupiny PPF je na úrovni 2,45násobku vlastního kapitálu.

„Nabídka odkupu ve výši 80 korun mi přijde férová. Druhá část transakce je podle veřejných informací minimálně dvakrát předražená,“ vyjádřil své znepokojení ohledně návrhu Kellnerovy skupiny šéf investiční společnosti Hartenberg Capital Jozef Janov, jenž patří mezi privátní investory do akcií Monety.

Pokud jde přímo o skupinu PPF, ta prozatím odmítá vydat veřejné stanovisko a k prezentaci fondu Petrus Advisers se nevyjadřuje. „Můžeme potvrdit, že jsme zaslali Moneta Money Bank nabídku na odkup akcií. Dokud se ale k naší nabídce nevyjádří její adresát, považujeme za nezdvořilé ji dále veřejně komentovat,“ řekla pro euro.cz mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová.

Pokud by akcionáři transakci nakonec schválili, Kellnerova skupina by v Monetě získala kontrolní podíl. Jak vnímají tuto akvizici a její podrobnosti přímo zástupci Monety, zatím není jasné. Brzy se však budou muset rozhodnout. „Dostali jsme oficiální nabídku, do 29. ledna máme čas na vyjádření. Do té doby to nebudeme komentovat,“ uvedla mluvčí Monety Money Bank Zuzana Filipová pro Seznam Zprávy.

Diskuze