Domácí pracovna má být krásná

17. března 2003, 00:00 - Karolina Kamberská, profit@profit.cz
17. března 2003, 00:00

Díky moderním technologiím mnoho z nás nemusí jezdit denně do zaměstnání Domácí pracovna je něco jako chytrá horákyně. Musí být trochu útulným domovem, a trochu přehlednou kanceláří. Měla by být zařízená dostatečně neformálně, abychom si v ní užili výhodu práce v soukromí, ale zároveň musí působit dostatečně profesionálně.

Díky moderním technologiím mnoho z nás nemusí jezdit denně do zaměstnání

Domácí pracovna je něco jako chytrá horákyně. Musí být trochu útulným domovem, a trochu přehlednou kanceláří. Měla by být zařízená dostatečně neformálně, abychom si v ní užili výhodu práce v soukromí, ale zároveň musí působit dostatečně profesionálně. To když si budete chtít občas zvát na porady a jednání obchodní partnery nebo kolegy. Jak z toho ven?

G. B. Shaw pracoval ve skromné zahradní chatce, která měla ovšem pod podlahou otočný systém - takže mu do ní celý den svítilo slunce. Naopak Marcel Proust mohl pracovat pouze v místnosti se zavřenými okny a zataženými závěsy. A to je právě jedna z největších výhod práce doma - můžete si zvolit přesně takové podmínky, které ve vás podporují soustředění a tvořivost. Nemusíte hledat kompromis mezi požadavky svými a ostatních kolegů. Můžete si vytvořit místnost, do které se budete každé ráno těšit. První otázkou je, kterou místnost zvolit. Váš domov jich jistě nemá nekonečné množství, přesto stojí za zvážení, jestli by nebyla vhodná pracovna v některé místnosti, které už užíváte jinak. Hlavním požadavkem na pracovnu je možnost soustředění. Pokud máte byt nad rušnou pěší zónou plnou kavárniček, zdravících se přátel a pobíhajících dětí, může vás tento ruch hodně rozptylovat pokaždé, když otevřete okno. Naopak například v kuchyni vám odpolední městský šum vadit nemusí (stejně tam míváte puštěné rádio, ne?).

Formální, nebo hravá?

Důležité rozhodnutí je také styl vaší pracovny. Jistě existují lidé, kteří nedokážou pracovat efektivně v jiném, než v obvyklém černobílém kancelářském prostředí, snad že u nich vyvolává „pracovní náladu“. Je to ale škoda, protože právě domácí pracovna vám nabízí možnost pracovat v útulné místnosti podle vašich představ. Proč ji tedy nevyužít? Trochu svázáni jsou lidé, do jejichž domácí pracovny bude docházet mnoho klientů. Pak je nutné vytvořit místo více formální, ve kterém se nebudou návštěvníci cítit trapně, že pronikají příliš do vašeho soukromí. Zde ale záleží především na typu vaší práce. Je-li to například finanční nebo daňové poradenství, musíte si uchovat „oficiální“ tvář mnohem více, než zabýváte-li se například uměním. Pokud v pracovně malujete či jinak umělecky tvoříte, jistá míra bohémství je přímo žádoucí. Stejná kritéria můžete uplatnit i při výběru barevnosti - zatímco ve formálních pracovnách se musíte omezit na decentní kombinaci dvou, nejvýše tří barev, v těch méně formálních se fantazii meze nekladou, až po jednu velmi důležitou hranici - tou je opět vaše soustředění. V místnosti, která by byla zařízena ve stylu „divočina“, můžete mít dost velké potíže například se studiem složitějších materiálů.

Židle a stůl nestačí

Pokud se chystáte pracovnu vtěsnat do některé ze stávajících obytných místností, je potřeba si ujasnit, bez čeho všeho se neobejdete. Jedině tak zjistíte, jestli jsou vaše představy reálné. Pracovní židle je spíš sluha, než artefakt - může se vám tedy snadno stát, že pokud pořídíte krásnou dřevěnou nebo plastovou židli, na které se podepsal nějaký designér světového jména, budete pak s láskou vzpomínat na tu starou, kterou jste vyhodili, protože už se vám nelíbila. Přitom právě na výběru židle záleží přímo fatálně, protože dlouhodobé nesprávné sezení při práci vás může i zdravotně dost poznamenat. Židle by měla podpírat bedra, měla by mít dostatečně široké i vysoké opěradlo. Područky nejsou zbytečné, i když máte možná pocit, že je nepoužíváte, protože stále píšete na počítači. Ve chvilce odpočinku vám dokážou velmi uvolnit šíji i ramena. Židle by měla být rozhodně polstrovaná s okraji zahnutými dolů a polstrování by vás nemělo nikde tlačit. Ideální pracovní stůl by měl být nafukovací, aby se vám na něj vešly všechny ty hromady a zvažte, kolik jich budete potřebovat, protože jen tak máte šanci udržet si přehled o svých věcech. Používáte fax, tiskárnu a řadu dalších vymožeností? Budete na ně potřebovat další stolek, protože pokud je umístíte na stůl k počítači, už vám tam zřejmě nezbude téměř žádné místo - jenže vy si jistě občas potřebujete při práci rozložit kolem klávesnice nějaké sešity či knihy. Osvětlení je další základní podmínkou dobré domácí kanceláře. Jistě není třeba připomínat, že i když je domácí pracovna součástí jiné, dobře osvětlené místnosti, vlastní pracovní lampa je nezbytně nutná. Nejen kvůli světlu, ale i kvůli pocitu mikroklimatu, který vám při práci rozsvícená lampička vytvoří.

Styl pro vaši radost

Oproti všem těmto důležitým věcem je styl, který své pracovně vdechnete, už jen třešničkou na dortu. I tady stojíte před rozhodnutím - chcete, aby pracovna pokračovala ve stylu celého domu či bytu, anebo aby působila zcela jinak? I druhá možnost může být dobrá - to pro ty, kteří mají s domácím prostředím spojený reflex „odpočívám“. Klasickým řešením je ponechat styl domu, ale pracovnu zařídit o pár stupňů jednodušeji a méně barevně. Pro ženy je tu ještě další otázka - stane se vám, že budete doma sama s malým dítětem, ale budete chtít pracovat? Pak je jistě dobré vybavit pracovnu ještě její zmenšeninou - dítko vás jistě bude s chutí alespoň nějakou dobu napodobovat, jak sedíte u stolu, mlčíte a píšete. Místo počítače vybavte dětský hrací koutek i kostkami a různými druhy barviček - třeba tak zvládnete kus práce i s malým hostem ve vaší pracovně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít