Dolary přilétají z Číny

01. července 2010, 02:00 - Petr Korbel
01. července 2010, 02:00

Informace o tom, jak Řecko vítá čínské investory, si zaslouží mimořádnou pozornost. Čína léta shromažďovala dolary a pak je investovala v Africe a Americe. Teď je zřejmě na řadě Evropa.

Čínské firmy minulý týden podepsaly s řeckými partnery čtrnáct významných dohod. Jejich investice Řecku pomohou překonat dluhovou krizi. „Čínská vláda povzbudí firmy, aby hledaly další příležitosti,“ prohlásil její místopředseda Čang-Te-ťiang. Řecko může být vstupní branou na Balkán a později do celé Evropy.

Číně příliš nerozumíme. Pro někoho zůstává zemí s rudou vlajkou a pionýrskými šátky, ale za touto fasádou se již skrývá něco jiného. Každý systém (s výjimkou nacismu) se dá reformovat, někdy ovšem do samého protikladu. Tvrdit, že v Číně nyní panuje čistý kapitalismus devatenáctého století, je také nepochopení. Čína je prostě Čína. Můžeme usuzovat, že skloubila politický systém, s nímž Sovětský svaz porazil Hitlera, a ekonomický, díky němuž se Velká Británie a USA staly nejbohatšími státy světa, ale i to je zjednodušení. Dnešní Čína se nesnaží vyvážet ani revoluci, ani svou civilizaci. Nebuduje ve světě vojenské základny, nenutí národy za svými hranicemi, aby mluvily její řečí a vyznávaly její víru. Zatím jí stačí, že si diplomatickou a obchodní cestou zajišťuje odbytiště a surovinové zdroje.

Na dnešní Číně se nám může spousta věcí nelíbit. Popravy, autoritářství, korupce, malá úcta k duševnímu vlastnictví, životní prostředí, mizerné mzdy a poměry v mnoha továrnách. Její růst byl však impozantní. Dějiny neznají jiný příklad velké země, kde by lidem během třiceti let tak výrazně vzrostla životní úroveň.

Než Evropané zdvihnou prst, vždy by si měli vzpomenout na opiové války. Čínské úřady tehdy nařídily spálit pašované opium a běloši za to zemi krutě potrestali. Nakonec i Rakousko-Uhersko mělo v Číně kolonii. Pro nás dávná minulost, leč v Pekingu měří dějiny jiným metrem.

Čína bude čelit problémům. Prohlubují se rozdíly mezi regiony a skupinami obyvatel, bude nezbytně nutné řešit ekologické potíže, o svá práva se budou hlásit národnostní a náboženské menšiny, dělníci v továrnách, ale i vzdělaná střední třída. Nicméně peníze jsou také důležité a Čína má obrovské rezervy. Bude se s ní muset počítat, a to dokonce i u nás. Z čínské perspektivy je vzdálenost mezi Českem a Řeckem docela zanedbatelná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít