Dolar pokračuje v propadu

26. května 2003, 00:00 - Markéta Šichtařová, Volksbank
26. května 2003, 00:00

Předpokládá se další oslabování pozic americké měnySituace na světových devizových trzích je stále dramatická, dolar pokračuje ve svém propadu. Na první pohled se to může zdát být již ohrané téma. Ve skutečnosti je ale dolar v centru pozornosti více než kdy předtím.

Předpokládá se další oslabování pozic americké měny

Situace na světových devizových trzích je stále dramatická, dolar pokračuje ve svém propadu. Na první pohled se to může zdát být již ohrané téma. Ve skutečnosti je ale dolar v centru pozornosti více než kdy předtím.

Situaci na devizovém trhu komplikují vystoupení různých vlivných osobností hospodářského života, která jsou často značně protichůdná. Poprvé investorům zatrnulo o víkendu, když se americký ministr financí John Snow vyjádřil o oslabování dolaru spíše zlehčujícím tónem. Investoři si jeho slova okamžitě vyložili jako důkaz toho, že Spojené státy opouští politiku silné měny. Dolar a americké akcie reagovaly oslabením, ekonomové pojali podezření, že oživení v USA se ještě na značnou dobu odkládá. Vzápětí se však Bílý dům pokusil situaci zachránit a přispěchal s ujištěním, že na politice silného dolaru se nic nemění. To však zní poněkud kuriózně.

Americká měna se v současnosti obchoduje prakticky na stejné úrovni jako v okamžiku, kdy bylo zavedeno euro, a je tedy z tohoto pohledu vůči euru nejslabší v historii. Jeho propad stále nezmírňuje tempo. Investoři si totiž daleko více než slova Bílého domu vzali k srdci výrok známého miliardáře a finančníka George Sorose. Ten oznámil, že sází na další oslabení dolaru a americkou měnu prodává. Finanční trhy berou jeho slova vždy velmi vážně, protože úspěšný spekulant pro ně znamená velký vzor. A tak okamžitě začali jeho chování napodobovat a prodávat dolary, ačkoliv Sorosův názor na věc je na míle vzdálen oficiálnímu stanovisku Bílého domu. Prognózovat nyní další vývoj dolaru k euru, popřípadě dolaru ke koruně, je složitější než kdy dříve. Devizový trh se totiž již dostal do stadia, kdy namísto fundamentálních, statisticky změřitelných ekonomických ukazatelů sleduje spíše náhodná vyjádření významných osobností a je vláčen psychologií davu. Nicméně podle našeho názoru může dolar oslabit k euru ještě více, a to v nejhorším případě až na úroveň 1,22 USD/1 EUR. V tom okamžiku by pravděpodobně došlo k mírné korekci a opětovnému nepatrnému posílení. Nicméně z pohledu české koruny to znamená, že v horizontu týdnů by se mohla vyšplhat až na dnes neuvěřitelných 25,40 korun za dolar. Z toho vyplývají tři základní poznatky. Zaprvé, turisté vyjíždějící do dolarových oblastí rozhodně nemají se směnou korun na dolary kam spěchat. Zadruhé, těm podnikům, které se stále ještě na derivátovém trhu nezajistily proti posilování koruny k dolaru v domnění, že teď už stejně nemají co ztratit, se ve skutečnosti toto zajištění stále ještě vyplatí. A konečně ti drobní střadatelé, kteří nyní vlastní dolary a brání se jejich výměně na koruny s tím, že již teď mají tak velké ztráty, že se jim už výměna stejně nevyplatí, stále mají šanci zamezit ještě větším ztrátám tím, že své dolary na koruny vymění včas. V této souvislosti musíme poznamenat, že očekáváme nejen zvýšení kurzu koruny k dolaru, ale v následujících dnech i posílení k euru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít