Dokonalý nehledejte, zvolte kompromis

02. října 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
02. října 2006, 00:00

VÝBĚR NOTEBOOKUI když jste sebešetrnější, tak počítejte s tím, že notebook ve vašich službách prodělá aspoň jeden pád, jeden náraz, stovky otevření a zavření a miliony stisků kláves.Výměna klávesnice či displeje přitom na rozdíl od stolního počítače není levnou záležitostí.

VÝBĚR NOTEBOOKU

Přes širokou nabídku trhu není výběr notebooku jednoduchou záležitostí. Ideální přenosný počítač neexistuje a vždy je potřeba volit určitý kompromis. Jaké priority si tedy při nákupu stanovit? I když jste sebešetrnější, tak počítejte s tím, že notebook ve vašich službách prodělá aspoň jeden pád, jeden náraz, stovky otevření a zavření a miliony stisků kláves. Výměna klávesnice či displeje přitom na rozdíl od stolního počítače není levnou záležitostí. Při nákupu je tedy dobré věnovat provedení a použitým materiálům zvýšenou pozornost. Vrzající notebook z levného plastu by vám asi příliš radosti neudělal. MALÝ, TLUSTÝ A OŠKLIVÝ

Pokud budete nosit notebook neustále při sobě, bude vás asi zajímat i jeho velikost. V současnosti lze zakoupit laptopy s rozměry časopisu, ale i přístroje připomínající spíše tučnější encyklopedii. Obecně platí, že čím menší, tím dražší. Rozměry však také pevně určují jeden klíčový ukazatel - velikost klávesnice a displeje. Zkrátka, miniaturní notebook s velkým displejem a klávesami neexistuje. Pokud jezdíte všude autem, je pro vás hmotnost téměř zanedbatelným faktorem. Pokud ovšem notebook nosíte často v ruce či na rameni, není od věci mít nízkou hmotnost jako prioritu. Při delším a každodenním nošení se totiž projeví každých 100 gramů navíc. Notebooky přitom mohou mít hmotnost v rozmezí 0,8 až 8 kilogramů. Komfort práce s notebookem je do jisté míry určen i rozlišením displeje. Obecně platí, že čím vyšší rozlišení, tím více se vám vejde na pracovní plochu. Ovšem zároveň s tím se zmenšuje text či ikony. Nejlepší tedy je počítač si řádně vyzkoušet. Pokud u displeje s vyšším rozlišením vydržíte bez problémů hodinu na něčem pracovat, kupte ho. Pokud se vám však brzy unaví oči, raději volte nižší rozlišení. VÝKON AŽ NA POSLEDNÍM MÍSTĚ**

Výkon u dnešních notebooků obvykle nehraje až tak zásadní roli. Málokdo si kupuje přenosný počítač na hraní her či profesionální grafiku. Obvykle jen stačí ohlídat, aby notebook měl dostatek operační paměti, což v době Windows XP znamená ideálně jeden gigabajt. Velký výkon procesoru naopak u běžných kancelářských aplikací nemá příliš velký význam. Zde je tedy potenciální prostor pro úsporu a investici například do lehčího přístroje.

Nezanedbatelným kritériem, které přímo udává takzvanou mobilitu, je výdrž akumulátoru. Pokud požadujete dlouhou provozní dobu, můžete si buď zvolit zařízení s extrémně dlouhou výdrží, nebo si pořídit záložní baterii. I když ceny akumulátorů jsou poměrně vysoké, může být pořízení dvou průměrných baterií finančně výhodnější než jedné velkokapacitní.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít