Dokonale ukryté zákony

06. března 2006, 00:00 - admin
06. března 2006, 00:00

(reakce na hlavní téma v Profitu č. 8/2006) Po přečtení vaší „pohádky o kohoutkovi a slepičce“ jsme jen orientačně vyčíslili náklady, které naši firmu (pracuji jako právník v moravské společnosti zabývající se dopravou s cca 30 zaměstnanci) stojí nedostupnost aktuálního znění zákonů.

(reakce na hlavní téma v Profitu č. 8/2006)

Po přečtení vaší „pohádky o kohoutkovi a slepičce“ jsme jen orientačně vyčíslili náklady, které naši firmu (pracuji jako právník v moravské společnosti zabývající se dopravou s cca 30 zaměstnanci) stojí nedostupnost aktuálního znění zákonů. Skutečnost, že stát nedokáže poskytovat tyto předpisy (jejichž plnění přitom vyžaduje!) za nákladovou cenu (když už ne zdarma), nás měsíčně stojí kolem 5-10 tisíc korun. Musíme platit přístup do databáze zákonů provozované soukromou firmou, některé zákony kupujeme i od soukromých vydavatelství ve formě (nekomentovaných) knih. Když jsme zkoušeli nebýt závislí na těchto „parazitech“ (využívajících to, že stát neplní své základní povinnosti), stálo nás to ještě více peněz. Musel jsem totiž sám doslova pátrat ve Sbírkách zákonů a ručně si přepisovat novely. A protože jsem to pochopitelně nestíhal, museli jsme k tomu často najímat ještě externí advokátní kancelář.Jenom ročně nás tedy pátrání po zákonech stojí kolem 100 tisíc korun na zbytečných výdajích, nesouvisejících přímo s naším podnikáním. I my jsme zažili situaci, kdy důležitá změna zákona vyšla ve Sbírce zákonů jen několik málo dnů předtím, než začala platit. A nikdo se nás neptal, jak na to připravíme naše smlouvy s klienty, účetní systém a podobně. Pan právník Novotný zmiňuje, že by české firmy možná měly šanci u evropských soudů. Pokud by nějaký takový protest byl, zkusil bych „naši“ firmu přemluvit, abychom se k němu připojili. Možná by se dokonce ukázalo, že stát úmyslně některé informace tají, aby je mohl výhodně prodávat soukromým firmám, které pak díky praktickému monopolu na úplných zněních zákonů vydělávají.

Roman V.

Formát PDF, který používá Tiskárna ministerstva vnitra na webu www.mvcr.cz/sbirka a ze kterého by se jinak dal text bez problémů importovat, není korektní. Kdyby byl, pak není problém text zpracovat a uveřejnit zdarma v aktuálním znění na internetu, včetně fulltextového vyhledávání a možnosti hledání znění k určitému datu. Kdyby se takto jen jednoduše importoval text, pak by i riziko překlepů a chyb na stránkách provozovaných soukromými subjekty bylo minimální. Bohužel to tak není, z PDF souboru Sbírky zákonů importovat text nejde. Je otázkou, jestli to Tiskárna ministerstva vnitra dělá z neznalosti a nedbalosti, o čemž pochybuji, nebo jestli to je úmyslné. Více informací o tomto problému je na stránce http://zakony-online.cz/ sbirka.

**František Huček

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít