Dokmitáno jest. Pandemie se stala posledním hřebíčkem do rakve autopůjčovny Hertz - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dokmitáno jest. Pandemie se stala posledním hřebíčkem do rakve autopůjčovny Hertz

,
Dokmitáno jest. Pandemie se stala posledním hřebíčkem do rakve autopůjčovny Hertz
Zdroj: čtk

Pandemie koronaviru položila jednu z největších autopůjčoven světa Hertz, předcházela tomu plejáda špatných rozhodnutí.

Ten černý nápis na zářivě žlutém podkladu dnes svítí snad na každém mezinárodním letišti světa. S trochou nadsázky lze říci, že značku Hertz zná každý, kdo se alespoň jednou v životě ocitl na palubě letadla.

Jednu z největších autopůjčoven světa ovšem právě to – a nejen to – dohnalo ve Spojených státech k bankrotu. Firma svou letištní politikou vsadila na byznys, který se vlivem koronaviru den ze dne téměř zhroutil. A zatímco americké aerolinky odvrátily bankroty díky miliardové pomoci od vlády, Hertzu se to nepovedlo.

Slavná autopůjčovna je na trhu od roku 1918, kdy jistý Walter L. Jacobs začal pronajímat tucet tehdejších bestsellerů Ford model T. To byl první cenově dostupný vůz, který počátkem 20. století motorizoval Ameriku. Své věhlasné jméno půjčovna získala až po překotném rozvoji v následujících pěti letech, kdy se její flotila rozrostla na 600 automobilů a kdy ji v roce 1923 koupil židovský obchodník s rodinnými kořeny na území dnešního Slovenska John D. Hertz. Na několik dalších desetiletí se z jeho firmy stal světový lídr.

Tolik tak trochu romantický příběh firmy, který však předminulý týden skončil vyhlášením bankrotu. Ve své žádosti o reorganizaci (dle kapitoly 11 amerického zákona o bankrotech, jestli to někoho zajímá) firma uvádí aktiva ve výši 25,8 miliardy dolarů, miliardu dolarů v hotovosti a dluhy ve výši 24,4 miliardy. „Vzhledem k síle dopadu koronaviru na naše podnikání i nejistotě rychlého zotavení ekonomiky a cestovního ruchu jsme nuceni učinit všechny…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?