Dojde i na drobné investory

20. února 2006, 00:00 - PETR BÝM
20. února 2006, 00:00

REALITNÍ FONDY Lidé budou konečně moci investovat i do realitních fondů. Umožní jim to novela zákona o kolektivních investicích, kterou schválili poslanci. Nyní čeká na "razítko" Senátu a prezidentův podpis. Podle všech dostupných statistik jsou Češi jako investoři silně konzervativní.

REALITNÍ FONDY Lidé budou konečně moci investovat i do realitních fondů. Umožní jim to novela zákona o kolektivních investicích, kterou schválili poslanci. Nyní čeká na „razítko“ Senátu a prezidentův podpis.

Podle všech dostupných statistik jsou Češi jako investoři silně konzervativní. Pomalu sice opouštějí bezrizikové bankovní účty ve prospěch podílových fondů (loni se objem jejich aktiv zvýšil zhruba o třetinu). Při výběru ale nejčastěji dávají přednost fondům peněžního trhu, které o moc větší výnosy neposkytují. Realitní fondy, které u nás pro drobné investory byly a jsou zatím víceméně nedostupné, jim mohou nabídnout v potřebné míře „konzervativní“ možnost.

Ve standardních ekonomikách nejsou výnosy těchto fondů nijak oslnivé, ale na druhé straně je s nimi spojeno jen minimální riziko. Ceny nemovitostí, pokud nedojde k nějakému velkému hospodářskému otřesu, jsou totiž stabilní s permanentní tendencí k růstu. Dvojnásob to platí pro Česko, kde se zhodnocení prostředků vložených do realit pohybuje mezi šesti až osmi procenty.

DOBRÉ ZKUŠENOSTI

Realitní fondy u nás ale působí už několik let. Je to reakce na boom, který dnes u nás trh nemovitostí prožívá. V tomto ohledu jde samozřejmě především o komerční objekty, tedy maloobchodní, administrativní, logistické a podobné. Fondy skoupily, co se dalo, přičemž k nejagilnějším patřily například Heitman, DIFA, Invesco či Sachsen.

Už z jejich názvů je patrné, že z vysokých realitních výnosů těžily hlavně zahraniční společnosti. U nás jsou zatím - podle potenciálních zakladatelů - legislativní poměry na tomto poli nejasné a jejich zakládání komplikované. Stranou v podstatě nerizikových realit se držely i penzijní fondy. Jejich postoj novela zákona o kolektivním investování možná změní.

„Důkladně jsme analyzovali možnosti a potenciál sektoru nemovitostí. Tento typ investic je z našeho pohledu perspektivní, a proto máme v úmyslu ho využít k lepší diverzifikaci portfolia našeho fondu. Objektem našeho zájmu jsou především nepřímé investice do nemovitostí,“ komentuje současný vývoj Petr Brousil z Penzijního fondu České pojišťovny.

Jakousi čestnou výjimkou v domácí absenci na realitním investičním trhu jsou fondy CEE Property Development Portfolio (CPDP) a Czech and Slovak Property Fund (CSPF), kde má - jako investor - účast Česká spořitelna.

PŘEVIS POPTÁVKY

„Podle některých názorů je převis poptávky nad nabídkou v Česku pětinásobný,“ říká Sebastien Dejanovski ze společnosti CSIA, která je správcem fondu CSPF. Vhodná investiční strategie ovšem tento deficit může překlenout. „Přizpůsobili jsme se místním podmínkám a nakupujeme i objekty menší, s cenou minimálně 250 miliónů korun,“ dodává Dejanovski.

Velké fondy totiž vyžadují objekty od jedné miliardy výše. Díky tomu CSPF i přes nedostatek investičních možností loni realizoval akvizice za 3,34 miliardy korun s průměrným osmiprocentním výnosem (celkem má fond k dispozici 12 miliard korun). Patřil k nim například Smíchov Business Park, budova PVT v Praze 9, nebo českobudějovické Mercury Center, které je teprve ve výstavbě. Jde o obchodně-administrativní komplex v centru jihočeské metropole, do něhož budou zakomponována autobusová a železniční nádraží. CSPF přitom investiční spektrum rozšiřuje i na Slovensko a věcně také na rezidenční projekty.

Správu pro její investory zajišťuje skupina Sekyra. I ten má k dispozici 12 miliard korun a podle Radka Poláka ze Sekyra Group fond jednak kupuje a spravuje už existující objekty, jednak se angažuje přímo v developmentu. K dosavadním akvizicím fondu patří například pražská centrála T-Mobile či Gallery Myšák. Fond se zaměřuje také na oblast cestovního ruchu. „Letos chceme do této oblasti investovat okolo jedné miliardy korun. Vedle hotelu Savoy, který se nachází v centru Špindlerova Mlýna, v těchto dnech připravujeme akvizici dalšího hotelu, tentokrát pražského,“ komentuje záměry v této oblasti Polák.

Podle něj se fond připravuje i na změnu poměrů v souvislosti s několikrát zmíněnou novelou „investičního“ zákona. „Existuje několik možností. Může se jednat o otevření stávajícího fondu, nebo založení fondu nového, který by byl určen právě drobným investorům,“ dodává Polák. Lze předpokládat, že takový fond by měl u nás úspěch. Na rozdíl od minulosti, kdy byl minimální vklad investora dva miliony korun, bude o velikosti vkladu rozhodovat zakladatel. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o částce 10 tisíc korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít