Dodávky na příštích 20 let. Polský státní podnik PGNiG podepsal kontrakt na plyn z USA - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Dodávky na příštích 20 let. Polský státní podnik PGNiG podepsal kontrakt na plyn z USA

, čtk,

Polský státní plynárenský podnik PGNiG podepsal s americkými společnostmi Port Arthur LNG a Venture Global LNG dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG) na příštích 20 let. Dodávky pokryjí téměř 34 procent roční spotřeby Polska. Varšava tak učinila další krok ke snížení své závislosti na ruském plynu, uvedla dnes agentura Reuters.

PGNiG bude podle dohody s oběma firmami jednat o ročních dodávkách v objemu dvou milionů tun LNG od každé z nich. Jak vyplývá ze sdělení PGNiG, dodávky mohou být předmětem dalšího obchodování na mezinárodních trzích, přičemž dohody polský podnik nezavazují k uzavření finálních kontraktů.

Roční spotřeba zemního plynu v Polsku činí zhruba 16 miliard metrů krychlových a objem čtyř milionů tun LNG odpovídá objemu 5,4 miliardy metrů krychlových.

Hlavním dodavatelem polského podniku je v současné době ruský Gazprom. PGNiG s ním má uzavřenou smlouvu do roku 2022, ale nehodlá ji prodloužit. V rámci diverzifikace zdrojů Polsko loni v listopadu podepsalo střednědobý kontrakt na dovoz LNG v letech 2018 až 2022 s americkou společností Centrica LNG. Budoucí výpadek ruského plynu mají nahradit i dodávky novým plynovodem z norských severomořských ložisek. Jejich objem se odhaduje na deset miliard metrů krychlových.

Konec snu o polském Kuvajtu. Těžit plyn z břidlic už nikdo nechce

 Ložisko břidlicového plynu v Polsku

Dále čtěte:

Největší polská energetika PGE má jasno. Raději než reaktory chce stavět větrné elektrárny

Velká ropná jízda. Nejdůležitější byznys planety má před sebou mimořádně divokou sezonu

Merkelová se má proč bát. Vattenfall se domáhá 111 miliard za překotný konec jádra

Švédský recept na zelenou budoucnost: Reaktory na 60 let a větrné turbíny

Protiruské sankce ohrožují Nord Stream 2. Evropské firmy tlačí na Trumpa