Dodavatelé energií: Eustream skrytě zvyšuje ceny plynu

Tomáš Lemešani 05. října 2016, 06:26  -  Tomáš Lemešani
05. října 2016, 06:26

Sdružení dodavatelů energií na Slovensku si stěžuje, že od nich přepravce plynu Eustream, který patří české skupině EPH, vybírá přehnaně vysoké poplatky s argumentem smyšlené povinnosti vyplývající ze směrnice Bruselu. Přijdou o stamiliony korun, což se údajně promítne do cen plynu pro koncové uživatele.

Dodavatelům zemního plynu na Slovensku se od 1. října 2016 změnily podmínky rezervace přenosové kapacity na domácím výstupním bodě z přepravní sítě, tedy rezervace plynu, který jim má plynovodní přepravce na prodej vyčlenit.

„Objednávání kapacity ve formě aukcí přechází na evropskou platformu Prisma a bude probíhat v souladu s plynárenským aukčním kalendářem. Pro zákazníky tím vzniká komfort objednat si kapacitu na domácím bodě spolu s kapacitami na EU bodech společnosti Eustream,“ uvedl Eustream ovládaný českým Energetickým a průmyslovým holdingem v dopise rozeslaném dodavatelům a obchodníkům s plynem.

Právě o tomto komfortu však dodavatelé polemizují. Podle Sdružení dodavatelů energií (SDE) je rezervace kapacit Eustreamu pouze možností, přepravce plynu společně s Úřadem pro regulaci síťovích odvětví však evropský výnos přeformulovaly na povinnost. Laicky řečeno, obchodníci musí zaplatit poplatek nejen za přesun plynu mezi státy, ale také přesun mezi sítěmi uvnitř Slovenska.

„Legislativa EU nepožaduje rezervaci kapacit na domácích bodech (výstup z přepravní sítě a vstup do distribuce) stejným způsobem, jak se má provádět rezervace kapacit na přeshraničních propojovacích bodech. Nařízení se aplikuje na fyzické přeshraniční propojení, ne na ´virtuální´ domácí body, které jsou de facto jen přechodem z přepravy do podřízené infrastruktury,“ argumentuje v prohlášení SDE.

Stamilionové ztráty

Zásadní změna podle sdružení nastává také při rezervaci roční kapacity pro rok 2017. Evropské nařízení totiž dovoluje objednávat roční kapacitu pouze formou jedné roční aukce, a to poprvé v březnu 2017 na 12měsíční období začínající 1. 10. 2017. Dodavatelé plynu na Slovensku jsou tak podle jejich názoru donuceni v období pro období od 1. 1. 2017 do 30. 9. 2017 rezervovat měsíční přepravní kapacity, které jsou více než 2,4násobně dražší než cena roční kapacity.

„Dodavatelé plynu měli ke dni změny pravidel již větší část svého portfolia prodanou konečným zákazníkům, přičemž náklad na rezervaci kapacity pro přepravu přes domácí bod byl kalkulován ve smluvní ceně za komoditu v předpokládané výši 0,23 eura za megawatthodinu. V případě, že smluvní podmínky již uzavřených kontraktů pro rok 2017 nedovolí dodavatelem cenu upravit, během 9 měsíců roku 2017 budou plyn prodávat v lepším případě bez zisku, v horším se ztrátou,“ varuje SDE.

Nesoulad mezi evropským nařízením a jeho aplikací na Slovensku tak dodavatelům způsobí ztrátu ve výši několik set milionů korun. „Nečekaná změna v polovině září, která vstoupila v platnost na začátku října, takříkajíc změnila pravidla uprostřed hry. Ze strany přepravce plynu ale i regulátora jde o nepředvídatelný krok a zásah do legitimních očekávání dodavatelů,“ kritizuje nové pravidla předseda SDE Michal Hudec.

V nesouladu se zákony?

„Do provozního řádu společnosti Eustream byl zaveden osvědčený evropský mechanismus pro přidělování kapacity v plynárenských přepravních sítích formou aukce standardních produktů. Totožným způsobem se ve smyslu nařízení Evropské komise již v současnosti nabízejí kapacity na přeshraničních bodech v Evropské unii. Tímto se zvýšila zásada nediskriminace v oblasti přístupu do přepravní sítě i pro domácí bod. Jde o krok směrem ke standardizaci podmínek přidělování přepravní kapacity, přičemž všichni uživatelé sítě byli po nabytí účinnosti změny okamžitě a plně informováni,“ uvedl pro Euro.cz mluvčí Eustreamu Pavol Kubík.

SDE však varuje, že nové nařízení Eustreamu může narážet i na evropská pravidla a slovenskou legislativu. Tvrzení o údajném dopadu na ceny pro koncové zákazníky však Eustream nepovažuje za adekvátní.

„V první řadě je třeba zdůraznit, že maximální cena zemního plynu pro domácnosti je regulována přímým rozhodnutím regulačního úřadu a nemůže se automaticky měnit z důvodu úpravy provozního řádu společnosti Eustream. Zároveň připomínáme, že největší podíl koncové ceny tvoří složka komodity, která dlouhodobě klesala a od roku 2014 se podepsala na více než 13procentním zlevnění zemního plynu pro odběratele,“ tvrdí Kubík.

Chtějí alespoň slevu

Podle dodavatelů by akutní problém vyřešila dočasná sleva z ceny měsíční kapacity na úroveň ročního produktu, a to během prvních devíti měsíců příštího roku. K možnosti slevy se však Eustream nevyjadřuje.

SDE chce i dlouhodobé řešení. „Současný systém navrhujeme nahradit v zahraničí běžně využívaným systémem variabilního poplatku za objem skutečně přepraveného plynu do distribuční sítě. Tento poplatek je obvykle součástí regulovaného tarifu distribuce, který peněžní objem vybere přes dodatečný cenový element, který předá provozovateli přenosové soustavy,“ navrhuje sdružení.

Eustream je hlavním slovenským přepravcem plynu z mezinárodních plynovodů. Zajímavostí je, že v jeho managementu působí bývalý český premiér Mirek Topolánek. Ve společnosti má manažerskou kontrolu a menšinový podíl skupina EP Infrastructure z Energetického a průmyslového holdingu. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.


Čtěte také:

Polsko a Slovensko uvažují o propojení plynovodem

Křetínský získal peníze na ovládnutí EPH

Křetínského SPP upsala dluhopisy za 14 miliard

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít