Dodavatel pro dostavbu Dukovan může být vybrán přímo, tvrdí Zronek z ČEZ

05. června, 10:57 - čtk
05. června, 10:57

čezNový tuzemský jaderný blok bude v případě rozhodnutí o jeho realizaci postaven v Jaderné elektrárně Dukovany. V rozhovoru s ČTK to řekl šéf nové divize jaderná energetika ČEZ a ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek. Mezi reálné varianty formy případné stavby nového bloku podle něj patří i ta, že bude po prvotním výběru z více dodavatelů uzavřena dohoda s jedním strategickým partnerem.

ČEZ zrušil v dubnu 2014 zadávací řízení na stavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Důvodem bylo to, že česká vláda na stavbu neposkytla státní garance. Tendr se tehdy konal podle zákona o veřejných zakázkách, což byl světový unikát. Podle Zronka striktnost zákona bránila mimo jiné tomu, přinést do výběru dodatečné požadavky.

„Opačné pořadí výstavby bloků v obou lokalitách bylo na sebe navázané. Tím, že jsme se posunuli v čase doprava, tak dává smysl začít v lokalitě Dukovany, tak abychom tu lokalitu udrželi s provozovaným blokem, který si na sebe bude vydělávat,“ řekl Zronek. Současné dukovanské bloky mají být odstaveny zhruba v letech 2035 až 2037. „Dnes je pro mě ideální scénář připravit potenciální dostavbu dalšího bloku v Dukovanech tak, abychom plynule nahradili stávající bloky,“ podotkl.

Připustil, že termín pro to, aby se tento plán stihl je v současnosti již ́na hraně ́. Rozhodnutí podle něj musí padnout nejpozději během volebního období příští vlády. Právě zapojení státu do projektu je podle něj klíčové. „Zatím všude, kde se staví nové jaderné elektrárny, tak je tam nezpochybnitelná role státu. Vždy je tam nějaká forma státní podpory, byť ne třeba přímá finanční,“ uvedl Zronek.

Stavba nového jaderného bloku podle něj případně musí být odůvodněna veřejným zájmem, podobně jako například dálnice, a to proto, aby Česko nemuselo elektřinu dovážet ze zahraničí. „Pokud budeme hledat ekonomickou návratnost, tak se v Evropě ani u nás v současnosti nevyplatí stavět jakýkoliv zdroj, a to nejen jaderný,“ dodal.


O jaderné divizi ČEZ čtěte více:

ČEZ zřizuje jadernou divizi, povede ji dosavadní šéf Temelína


Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v České republice počítá se stavbou jednoho jaderného bloku v Temelíně a jednoho v druhé tuzemské jaderné elektrárně v Dukovanech s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

Zronek vede nově zřízenou jadernou divizi ČEZ od začátku června, stal se i členem představenstva společnosti. Elektrárnu v Temelíně povede do konce srpna, poté ho v jejím čele nahradí Jan Kruml. Zronek uvedl, že dlouhodobě počítá jak s ním, tak se současným ředitelem elektrárny v Dukovanech Milošem Štěpanovským.

„Letos musíme dotáhnout obnovu licence pro všechny dukovanské bloky, včetně navazujícího plnění podmínek rozhodnutí. Musíme také dokončit odstávky jaderných bloků, a zároveň se připravit na další kroky, což třeba v případě Temelína je příprava na obnovu licence v horizontu roku 2020,“ přiblížil některé další úkoly nové divize Zronek.

Zronek začal pracovat v temelínské elektrárně v roce 1994, kdy se podílel na přípravě na její spuštění. Začínal jako operátor turbíny a postupně prošel všemi pozicemi ve velíně jihočeské jaderné elektrárny. Jejím ředitelem je od roku 2015.

Přečtěte si také:

Rakousko a životnost reaktorů: Dukovany měly už v roce 2015 skončit

Vedení ČEZ chce více pravomocí pro dozorčí radu

Další fáze prodeje aktiv ČEZ v Bulharsku: mezi čtyřmi zájemci je i Energo-Pro


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít