Dodáme recept na zeštíhlení

07. září 2011, 15:32 - Táňa Králová
07. září 2011, 15:32

Převratné organizační změny agrární resort teprve čekají. Strategie bude jasná do konce roku, slibuje první náměstek ministra zemědělství

Zadání je jasné. Výsledkem velké reorganizace v resortu ministerstva zemědělství má být nevídané slučování podřízených organizací, propouštění zaměstnanců a především třicetiprocentní finanční úspora. „Lidé hlavně potřebují vědět, jaké změny přijdou. Nejhorší je nervozita z nejisté budoucnosti,“ uvědomuje si Roman Boček (ODS), první náměstek ministra zemědělství Ivana Fuksy. Recept na zeštíhlení chce ministerstvo představit do konce letošního roku. Úspory se projeví přespříští rok. „Změny musejí mít politickou podporu. Většinu totiž budou schvalovat zákonodárci,“ předesílá Boček.

Letos musela zemědělská kapitola vyjít s menším přídělem peněz ze státní pokladny. Jak se projevilo škrtání výdajů? Celkové úspory dosáhly 1,2 miliardy korun. Z toho víc než třetinu jsme ušetřili propuštěním zaměstnanců a snížením platů. Z resortu odešlo 140 lidí, ale nikde jsme to nepocítili. Úřad si své povinnosti plní, jak má. Nemalé úspory přineslo také přehodnocení cenových podmínek u řady smluv. O desítky milionů korun jsme snížili výdaje na údržbu a úklid budov. Za dodávky informačních technologií zaplatíme za rok o 140 milionů korun méně.

Poskytovat IT služby pro ministerstvo zemědělství byl vždycky dobrý byznys. Nedalo by se na nich ušetřit ještě víc? Největší problém byl s těmito službami pro Státní zemědělský intervenční fond, jehož bývalý ředitel chtěl vyměnit dodavatele v průběhu programovacího období. Bylo by to ale značně riskantní, vzhledem k tomu, že fond na dotacích proplácí přes čtyřicet miliard korun. Problém se podařilo vyřešit, dlouhodobý dodavatel snížil cenu. Napříště, to znamená pro nové programovací období začínající rokem 2014, bychom chtěli tuto službu zajistit pro resort jednotně. Bude to velká zakázka, která se bude soutěžit minimálně rok a půl před koncem programovacího období. Takový časový předstih je potřeba nejen pro úspěšný průběh tendru, dodavatel také musí včas přizpůsobit systém chystaným unijním změnám v dotační politice.

Co nadělí státní kasa zemědělské kapitole pro příští rok? U rozpočtu jsme na začátku, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zatím jednal s jednotlivými ministry. Určitě to nebude k radostnému výskání. Připravujeme ale kroky v novém uspořádání více než dvaceti podřízených organizací, sedmi výzkumných ústavů a dvou úřadů s pozemkovou agendou. Jejich výrazná redukce povede k velikým úsporám. Dle ministrova zadání mají dosáhnout třiceti procent. První vlaštovkou bylo zrušení Zemědělské vodohospodářské správy s ročním rozpočtem přes tři sta milionů korun, jejíž činnost se částečně překrývala s náplní státních podniků pro jednotlivá povodí a Lesy České republiky. Našemu rozpočtu se výrazně ulevilo.

Po spojení a redukční kúře ústavů se uvolní zajímavé nemovitosti v hlavním městě. Budete nevyužité budovy prodávat? Předpokládáme, že organizace budou po sloučení působit na méně místech. Měl by se tedy výrazně zmenšit počet budov, které budou potřeba. Prodej zbytných budov či jejich využitelnost budeme velmi zodpovědně řešit. Samozřejmě že výtěžek by byl příjmem státního rozpočtu. Pro nás by byl rozprodej zajímavý i tím, že se sníží náklady na financování těchto zařízení.

Státní podnik Lesy České republiky má v poslední době mimořádně dobré ekonomické výsledky a je připraven pomoci prázdné státní kase. Ale nemůže. Kdy bude možné využít peníze ze státních lesů? Nejjednodušší cestou by byl přechod na státní akciovou společnost. Schůdnější ale zřejmě bude novelizovat zákon o státním podniku. Tady záleží na politické dohodě. Čerpání volných finančních prostředků musí brát ohled na rozvojové koncepce státních podniků. Uvolnění peněz z Lesů ČR a pivovaru Budějovický Budvar je nesmírně citlivé téma. Důležité také je, k čemu by se tyto peníze použily. Dle našich představ by měla část jít na zemědělské dotace a pro případné povodně. Byli bychom klidnější, kdyby Lesy ČR mohly rychle uvolnit peníze například na likvidaci škod po povodních. Část prostředků by také nejspíše byla směřována na důchodovou reformu.

Po odvolání lesního náměstka Jiřího Nováka řídíte na ministerstvu také tento úsek. Proč se nevrátil exnáměstek Karel Trůbl, s nímž se počítalo? Pan Trůbl, který vede jihočeské krajské ředitelství Lesů ČR, nabídku dostal, ale odmítl ji. Každopádně funkce náměstka pro lesní hospodářství by měla být obsazena. Hledá se vhodná osoba.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít