Dočasně zataženo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dočasně zataženo

, John Carey,
Dočasně zataženo
Zdroj: Euro.cz

Na výrobu většiny kolektorů je potřeba křemík, jehož je na trhu nedostatek

Někdy se může dařit až moc. Průmysl solární energie se řítí kupředu, v posledních šesti letech narůstá každoročně o více než třicet procent. Fascinujícího předělu dosáhne do dvou let, kdy solární kolektory spolknou víc křemíku, než kolik spotřebují výrobci polovodičů do všech čipů a zařízení. „Tento kdysi fundamentalisticky ekologický průmysl už není jen okrajovou obchodní nikou,“ říká Lisa Frantzisová, ředitelka oddělení obnovitelných zdrojů energie společnosti Navigant Consulting.
V čem je tedy problém? „Světová poptávka převyšuje aktuální nabídku,“ vysvětluje Lee Edwards, prezident a generální ředitel BP Solar. Jeho společnost ani ostatní firmy nemají možnost nakoupit dostatečné množství ultračistého polysilikonu, který se nyní používá v jedenadevadesáti procentech solárních kolektorů. Nedostatek suroviny srazil růst tohoto průmyslového odvětví z více než padesáti procent v roce 2004 na pět procent plánovaných letos.
Pochopitelně se zároveň ceny polysilikonu za poslední dva roky více než zdvojnásobily. Základy ekonomiky napovídají, že by taková situace měla producenty pobídnout k rozšíření výroby. Avšak pro dodavatele křemíku, k nimž patří například největší světový výrobce polovodičů Hemlock Semiconductor z Michiganu, není rozhodnutí lehké. Společnost se ošklivě spálila v roce 1998, kdy v návaznosti na poptávku výrobců polovodičů vybudovala nový závod. Jenže v Asii došlo ke zpomalení ekonomiky, zájem o křemík prudce klesl a továrna musela být uzavřena. Nyní Spojené státy, Německo a další země podporují solární energii dotacemi, nicméně vlády mohou pobídky přerušit stejně snadno, jako je dávat začaly. „Zpracovali jsme řadu analýz,“ tvrdí Donald E. Pfuehler, prezident a generální ředitel Hemlocku, „budou subvence zrušeny? Je solární průmysl reálným byznysem, nebo jen zábleskem plané naděje?“
Hemlock nakonec usoudil, že jde o skutečný průmysl. Učinil tak ale teprve poté, co producenti solárních panelů souhlasili s tím, že ponesou částečné riziko podpisem smluv o nákupu budoucí produkce. Loni v prosinci společnost zahájila svou expanzi investováním více než čtyř set milionů dolarů, která zvýší výrobu křemíku o polovinu. A konkurence jejího příkladu následuje. Mnichovská firma Wacker začala 12. ledna stavět závod na zpracování křemíku. Přesto nové dodávky nebudou k mání dříve než v roce 2008.

Subvenční šok.

V mezičase se společnosti úpěnlivě snaží s nedostatkem nějak vypořádat. Sharp, největší světový výrobce solárních kolektorů, a BP Solar vyrábějí tenčí panely, aby spotřebovaly méně křemíku. First Solar se sídlem ve Phoenixu a další se dožadují nekřemíkových technologií. „Je to skvělý sektor pro inovace i pro nové hráče,“ uvádí Lee Edwards.
Jedním z faktorů zvyšujících poptávku je německý plán vyplácení značných peněz (víc než 55 centů za kWh) komukoli, kdo vyrobí energii pomocí solárních kolektorů. „Natolik lukrativní program nás okamžitě nadchnul a postrčil věci dopředu,“ říká Pfuehler. Španělsko a Itálie přišly s podobnými nápady. V Americe byl v loňském účtu za energii obsažen i příspěvek na solární energii a „guvernéři se na téma obnovitelných zdrojů mohou zbláznit“, jak podotýká Scott Sklar, prezident skupiny Stella Group, konzultantské firmy na poli zelené energie. „Humorné je to,“ dodává, „že republikánští guvernéři, například kalifornský Arnold Schwarzenegger a newyorský George Pataki, se k tématu vyjadřují ještě nadšeněji než Al Gore.“ Nejambicióznější plán pochází právě z Kalifornie. California Public Utilities Commission uvolnila 12. ledna pro příštích deset let na solární energii prostředky ve výši 2,9 miliardy dolarů.
V mnoha zemích je sluneční energie bariérou proti vyhroceným cenám fosilních paliv. V Japonsku se v důsledku vyšších cen paliv a ostatních nákladů stala cenově konkurenceschopnou, dokonce i bez dotací. A velké potenciální trhy, například Čína, se právě otevírají.
Analytici proto předpovídají, že k nárůstu dojde ve chvíli, kdy se rozjedou nové polysilikonové výrobní linky. A boom by měl minimálně v dalších deseti letech pokračovat. Do té doby technologické inovace, rostoucí ekonomika a vliv nových konkurentů, například Číny, způsobí, že sluneční energie začne být nákladově efektivní i bez vládní pomoci. „Ceny rok co rok klesají a náklady na tradiční energii jdou nahoru,“ říká Ron Kenedi, viceprezident divize solární energie společnosti Sharp, „Křivky vývoje cen se nakonec protnou.“ Až se tohle stane, dočká se solární průmysl možná konečně rozmachu bez růstových bolestí.

Copyrighted 2006 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

Překlad: Dagmar Tomková

Ohodnoťte tento článek
Diskuze