Dobrý sluha, ale zlý pán

17. září 2007, 00:00 - Lada Benešová
17. září 2007, 00:00

Doufáte, že díky exekutorovi rozšíříte svůj majetek o splacený dluh? Můžete se dočkat nemilého překvapení – o majetek přijdete vy.

Doufáte, že díky exekutorovi rozšíříte svůj majetek o splacený dluh? Můžete se dočkat nemilého překvapení – o majetek přijdete vy.

Po dlouhotrvajícím sporu konečně vítězně držíte v ruce rozsudek, podle nějž je žalovaný skutečně povinen zaplatit vámi dodané zboží či služby. Dlužník se kupodivu rozhodne neodvolat a zhruba za dva týdny tak máte v ruce pravomocné

rozhodnutí.

Ještě pár dní počkáte, protože se právěrozběhla lhůta k dobrovolnému plnění. Když uplyne i ta a vy stále nemáte své peníze, můžete navrhnout exekuci. K ní je potřeba takzvaný exekuční titul – tedy pravomocný a vykonatelný rozsudek.

Exekutor, nebo soudní vykonavatel?

Alternativou k exekuci je soudní výkon rozhodnutí – tato varianta ale bývá pro svou nízkou efektivitu a administrativní náročnost využívána mnohem méně. Zatímco soudní vykonavatel je úředník placený státem, exekutor (byť se u něj často objevuje přívlastek „soudní“) je podnikatel, jehož zisk přímo závisí na výsledku jeho práce. Proto zpravidla vymůže víc a rychleji.

V ideální situaci vámi vybraný exekutor vyčká rozhodnutí soudu a začne vymáhat vaši pohledávku a její příslušenství, které vedle úroků tvoří mimo jiné i exekutorova odměna. Spolu s odměnou si exekutor vyúčtuje i náhradu hotových výdajů, náhradu za ztrátu času a náhradu za doručení písemností.

Po zahájení exekuce získáváte procesní postavení oprávněného a z dlužníka se stane povinný. Už můžete jen v klidu čekat, až exekutor udělá svou práci a na vašem účtu se konečně objeví vaše pohledávka i s úroky.

Jenže svět není ideální. Exekutor může zjistit, že majetek povinného a tedy i výtěžek, kterého by mohlo být exekucí dosaženo, nepostačí ani ke krytí jeho nákladů – což je jeden z důvodů pro zastavení exekuce. To je samo o sobě špatná zpráva. Ale navíc: I takové zjištění exekutora je výsledkem jeho práce, za kterou chce dostat zaplaceno.

Kde nic není…

Lze namítat, že exekutor musí nést riziko spojené s podnikáním – měl by být připraven na skutečnost, že dlužník jednoduše nebude mít na zaplacení jeho odměny. Ale postavení exekutora je přece jen specifické, protože jeho svoboda podnikání má své meze. Exekutor jedná z pověření soudu, a je-li pověřen, jednat musí, riziko svého podnikání tedy v tomto ohledu není schopen jakkoliv minimalizovat. Proto nemůže osobně doplácet na nemajetnost dlužníka.

Obecné zákonné pravidlo říká, že náklady exekuce hradí povinný (dlužník). Ale exekuční řád obsahuje zároveň i ustanovení, podle něhož, dojde-li k zastavení exekuce, může soud uložit oprávněnému, aby nahradil její náklady. A problém je na světě. K zastavení exekuce může dojít z více důvodů. Jedním – poměrně častým – je právě nemajetnost povinného.

Podle občanského soudního řádu, jehož úprava je obecně platná i pro exekuce, dojde-li k zastavení nařízeného výkonu rozhodnutí (a tedy i exekuce), rozhodne soud o náhradě nákladů (takovým nákladem je i odměna exekutora), které účastníkům (i exekutorovi) prováděním výkonu rozhodnutí vznikly, podle toho, z jakého důvodu k zastavení výkonu rozhodnutí došlo.

Poznej svého dlužníka

Soudy při svém rozhodování vycházejí z toho, že pokud oprávněný (věřitel) podal návrh na nařízení exekuce, ačkoliv mohl vědět, že majetek dlužníka není dostatečný, zavinil svou neopatrností následné zastavení exekuce. Pak mohou přikázat náhradu exekuce právě věřiteli.

Když věřitel namítne, že skutečně nemůže vědět všechno, soud mu připomene, že mohl využít možnosti podání žádosti o pomoc soudu a posléze navrhnout prohlášení o majetku. Což jsou procesní instituty, o nichž zlí jazykové tvrdí, že slouží zejména jako upozornění dlužníka na to, že přišel čas zrušit bankovní účty a svůj majetek převést na dobrou přítelkyni.

Na vývoji soudních rozhodnutí však lze pozorovat, že se blýská na lepší časy. I nemajetnému dlužníkovi je možné uložit povinnost k náhradě nákladů exekuce, protože jeho nemajetnost může být jen dočasná. Ovšem takové řešení je možné pouze za předpokladu, že věřitel byl při podání svého návrhu na exekuci „dostatečně pečlivý a opatrný“.

Praktické rady

• o majetek dlužníka a jeho přesuny se ve vlastním zájmu zajímejte ještě před začátkem exekuce, můžete tak omezit (zpětně zneplatnit) možné převedení na jiné osoby a podobně

• návrh na nařízení exekuce podávejte až v okamžiku, kdy dlužníkovi uběhla lhůta k odvolání i k dobrovolnému plnění

• zvažte, zda dlužníkův majetek postačuje alespoň k úhradě nákladů exekuce

• exekutora si můžete vybrat na stránkách www.exekutorskakomora.cz; další subjekty, i kdyby měly v názvu slova jako „exekutor“ či „exekuční“, nejsou k této činnosti oprávněny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít