Dobrovolnictví v Čechách

12. července 2011, 03:28 - Johanka Mrázová
12. července 2011, 03:28

Pravidelně dobrovolně bez nároku na odměnu pracuje pro neziskový sektor jen 12 procent Čechů, tedy zhruba každý osmý. V Evropě je to přitom podle průzkumu Eurobarometr téměř každý třetí Evropan. Vyplynulo to z průzkumu, který Vodafone nechal zpracovat u příležitosti Evropského roku dobrovolnictví.

Foto: Vodafone

Tři ze čtyř respondentů v průzkumu také tvrdili, že kdyby je podpořil zaměstnavatel, rozhodně by se zapojili. Lidé by uvítali možnost dobrovolničit v pracovní době, možnost vybrat si z předdohodnutých aktivit v neziskových organizacích, hrazené pojištění či volbu termínu dobrovolničení v průběhu celého roku.

Takovou variabilní podporu poskytují svým zaměstnancům firmy pouze zřídka. Například Vodafone nabízí naprostou volnost ve výběru jak organizace, tak místa či termínu dobrovolnictví. Jednotliví zaměstnanci si mohou sami zvolit, co a kde chtějí dělat, zároveň ale firma dokáže zajistit ve spolupráci s neziskovou organizací Hestia vše potřebné, pokud chtějí zaměstnanci dobrovolničit jako celý tým či oddělení.

Zaměstnanci Vodafonu mohou každý rok strávit dva dny dle svého výběru prací pro vybranou neziskovou organizaci a tyto dny mají navíc plně hrazeny, jako by byli v práci. Firma jim zároveň organizačně zajistí vše potřebné a hradí i pojištění,“ říká Jiří Tošner, předseda občanského sdružení Hestia – Národního dobrovolnického centra.

Operátor možnosti pro dobrovolnictví stále rozšiřuje, letos poprvé mohou jeho zaměstnanci v rámci Evropského roku dobrovolnictví pracovat pro neziskový sektor i v zahraničí v rámci několikatýdenních workcampů. Do firemního dobrovolnictví, nejčastěji v rámci netradičních týmových akcí, se zaměstnanci včetně top managementu zapojují celoročně a drtivá většina z nich využívá možnosti dobrovolničit pravidelně.

Podle průzkumu zažívá hrazené dobrovolnické dny ze strany zaměstnavatele jen 5 procent Čechů a pouhá tři procenta firem organizují dobrovolnictví v rámci teambuildingů.

Obecně jsou Češi podle průzkumu ochotní pomáhat, pokud je práce baví. „Čas strávený prací pro neziskový sektor vnímají jako vhodnou příležitost uniknout běžným pracovním starostem a chtějí si ho proto užít. Nejčastěji se tak věnují činnostem v přírodě. Sami však uznávají, že nejvíce pomoc potřebují organizace působící v méně atraktivních oblastech, jako je zejména péče o seniory či handicapované,“ říká Přemysl Filip, senior manažer společenské odpovědnosti Vodafone.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít