Dobroty z divotvorného hrnce

23. listopadu 2010, 12:21 - Milan Ballík
23. listopadu 2010, 12:21

Jeden z prvních ostrůvků irské pohostinnosti v Praze funguje už osmnáctým rokem

Je krásné začínat večírek dopoledne! Tato slova zazněla coby úvodní projev začátku jedné z oslav svátku svatého Patrika v restauraci Caffrey’s. Pronesl je tehdejší irský velvyslanec a znamenala počátek velmi bujarých a zatraceně dlouhých oslav. Atmosféra oněch oslav, kdy se hospoda třese v rytmu podupávání desítek párů nohou, kdy whiskey teče proudem a lokálem se nese halasný zpěv prazvláštních melodií, právě ta je důvodem, abych do pubu na rohu Staroměstského náměstí čas od času zavítal.

Prohra s obsluhou

Divoká „patrikovská“ nálada Caffrey’s nebují denně, ale duch irské radosti ze života je tam téměř hmatatelný. Hned za vchodem, ještě před typickým dlouhým barem s baterií pivních kohoutů, vás zpěvavým tónem – anglicky – osloví přívětivá servírka, ujme se vás a uvede ke stolu. Od té chvíle jste její a veškeré další dění se odehrává na bázi sympatického dialogu, byť možná ne podle všech uzancí stolničení.
V nevelkém „šámbru“, od ostatních prostor odděleném stěnou zdobenou barevnou vitráží, se mi dostává společně s lístkem pár informací o jídlech typicky irských. Je dobré se odevzdat do rukou personálu, neboť jeho členové vědí, co nabízejí. Po až ohnivé debatě, kdy si „moje“ slečna přidřepla na bobek, aby kontakt očí byl co nejbližší, a kdy jsme se „prali“ o každou položku budoucího menu, nakonec podléhám. Třebaže večer již značně pokročil a Praha potemněla, objednávám irskou snídani! Až natolik jsem podlehl výmluvnosti servírčině, která to považovala za naprosto běžné v kteroukoli hodinu. Předtím ale přijde na pořad pórková krémová polévka s brambory.
Skupina ragbyovým zápasem rozvášněných irských „pořezů“ si ani nestačila připít, když se mi dostává talíře, z něhož se vznáší obláčky prostého, snad až lehce čpavého odéru ne často frekventované zeleniny. Pór si drží zcela neotřesitelnou pozici i v souboru chutí. Ostrost mu ubrousila smetanová jemnost krému, brambory jsou nerozvařené, pevné a vzácně chutné. Pro zpestření se v soustu sem tam objeví tymián, ale opravdu jen špetka, špetička. Zřejmě proto, aby selský projev, pro někoho možná až příliš hrubý, zůstal zachován. Krémové pohlazení optimálně nabudilo očekávání dalšího dění.

Druhý poločas

Prodlevu mezi chody si zpestřuji sklenicí guinnessu. Mám ho rád, zde navíc patřívá k nejlépe ošetřeným. Ale ouvej, dnes je ještě teplejší, než je obvyklé, a vykazuje lehký závoj snad oxidace či čeho. Zkrátka ona ryzí hořká příchuť je něčím zkalena.
Ale už nastává druhý poločas utkání. Kradmo mrknu na hodinky, dávno minula osmá večerní, doba pro snídani hodně neobvyklá. Nikdo se však nepohoršuje. A není ani důvodu, táhne mi hlavou, když popatřím na horu dobrot před sebou. Hnízdečko vonících, teplem zkroucených plátků slaniny, vedle nich dvojice klobásek, ještě vedle dvě žloutkem pomrkávající vejce. Potom pečené rajče, nízké válečky irského pudingu – tmavého i světlého, zlatavé bramborové placičky a navrch kupička restovaných žampionů. Fazolí jsem se v předtuše něčeho hodně obžerného předem vzdal.
Postupně se prokousávám jednotlivými komponenty pokrmu a kupodivu stále zřetelněji zjišťuji, kterak jsou si obě kuchyně blízké, tedy ta naše s irskou. Slaninu pečeme také, jen možná ne tak dlouho, aby se – redukována žárem – nestala přesolenou, jako tomu bylo tentokrát. Sůl tvořila hlavní a téměř jedinou stopu chuti, takže se slanina stala dizharmonizujícím prvkem „snídaně“. Kolečko světlého pudingu připomínalo nejvíce náš prejt, jen místo majoránky irský řezník štědře použil pepře. Říkám štědře, nikoli však nepřiměřeně. Stoupající dominace řízné příchuti se zastavila přesně ve chvíli, kdy by se ostatní chuťové variety ocitly v útlumu. Koncipována „pod pivo“ nabídla tato součást snídaně potěšující prožitek s letmým pohlazením domova. Jinak se ukázala tmavá složka. Bez „plnidla“ v podobě krup či žemlí a jen s málo důrazným kořeněním, takže v ní jasně převládala hořkosladká chuť krve zbytnělá tukem. Paralela s domácími jelítky se tedy nijak nevnucovala.

Omáčník nakonec

Jinou „operetou“ byly klobásky, jemné, blížící se výrazem našim klobásám vinným. Jakkoli nebyly opečeny v moučném obalu, přesto skýtaly požitek našinci tak blízký. I když se najdou tací, jimž navinulá, nenápadná, ale přece jistou pikantností slynoucí dochuť nic neříká.
A vedle toho vejce, přesně upravená s hladivým žloutkem – tekutým, ale už na hranici pastóznosti, šťavnaté žampiony s výrazným aromatem luk nebo obrovité rajče, teplem uvolnivší nenapodobitelnou příchuť jižního slunce v té nejkoncentrovanější podobě. A to jsem se ještě nezmínil o placičkách ze znamenitých brambor. Něco espritu vnesla do jejich konejšivého zemitého projevu špetka muškátového oříšku, a znovu tak rozšířila mantinely chutí. Doplněno chlebem vonícím obilím není mnoho povedenějších snídaní, byť tato proběhla pod pláštíkem noci. Pln, ne však přesycen si poroučím ještě dezert. Koláč s mocnou vrstvou tvarohu našel znovu jistou podobnost v cukrařině naší. Jen tvaroh nebyl tolik vyšlehaný, byl chuťově chudší našeho a postrádal i rozinky. Nabídl ovšem něco jiného, omáčku z bailey’s. Smetanový likér povznesl dezert do předsíně chuťového nebe a zalahodil patru tak, že jsem si přidal. Slečna přikývla a vzápětí mi „nášup“ servírovala – v omáčníku! Nevěda, jak bych kontroval její pohotovosti, jsem bailey’s z toho omáčníku vypil do dna.
Celý večer se nesl v nevázaném, pohodovém duchu, bez vážnějších nedostatků. Nemůžete v Caffrey’s hledat kdovíjaké gastronomické výšiny. Jde o poctivou hospodu a bar, ničím jiným není a ani být nechce. S přívětivou, úzy vysokého stolničení nesvázanou obsluhou, širokým sortimentem irských whiskey a zajímavou kuchyní však patří coby reprezentant náladotvorné irské hospodské filozofie k tomu zdařilejšímu, co město nabízí. Jen si nejsem jist, zda zdejší nabídka irských piv nebývala širší a poutavější. Value for money **
Hodnocení restaurace
Jídlo 45 bodů z 50
Obsluha 18 bodů z 20
Nápoje 6 bodů z 10
Prostředí 8 bodů z 10
Kvalita/cena 6 bodů z 10
Celkem 83 bodů ze 100

+ Pokud se zadaří, omamující atmosféra radosti z bytí
- I přes redukci u guinessu stále ještě vysoké ceny

Caffrey’s Irish Bar
Staroměstské náměstí 10, 110 00 Praha 1, Tel.: +420 224 828 031 e-mail: info@Caffreys.cz, http: www.caffreys.cz Otevírací doba Po–Čt + Ne 09.00–24.00; Pá–So 09.00–02.00
Kuchyně mezinárodní se zastoupením tradiční irské
Země původu nabízených vín Česko, Francie, Itálie i Nový svět, podnik ovšem staví na pivu

Výběr z jídelního lístku
Uzený irský pstruh se smetanovým křenem 150 Kč
Pórová polévka s tymiánem, brambory a zeleninou 95 Kč
Salát s uzeným irským lososem 310 Kč
Kuře Hibernia – s irskou whiskey a smetanovou houbovou omáčkou 300 Kč
Divoký irský losos s holandskou omáčkou a špenátem 310 Kč
Steak s omáčkou Jameson a čerstvou zeleninou 395 Kč
Caffrey’s burger ze stoprocentního mletého hovězího masa s rozpuštěným irským čedarem 310 Kč
Kompletní irská snídaně, irské uzenky, Black & White pudink, smažená vejce, grilované rajče a Hash Browns s grilovanými houbami 300 Kč
Bangers & Mash irské uzenky s bramborovou kaší, výpekem a karamelizovanou cibulkou 230 Kč
Nachos přelité salsou a zakysanou smetanou s hovězím a kuřecím masem 285 Kč
Domácí jablkový koláč 110 Kč

Výběr z vinného lístku
Piper Heidseick 1200 Kč
Mûller Thurgau 0,7 l 295 Kč
Svatovavřinecké 0,7 l 295 Kč

Nabídka piva
čepovaná
Pilsner Urquell 12° 0,4 l 82 Kč
Gambrinus 10° 0,5 l 64 Kč
Gambrinus Excellent 11° 0,5 l 79 Kč
Kozel Dark 0,4 l 59 Kč
Guinness 0,4 l 79 Kč
Kilkenny 0,4 l 79 Kč
Strongbow – cider 0,4 l 79 Kč

Lahvová – 0,33 l
Kopparberg Cider & Pear (Apple, Cranberry, Blueberry, mixed Fruit) 110 Kč
Heineken 89 Kč
Corona 95 Kč
Budvar 75 Kč
Radegast Birell 65 Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít