Dobře placená nakládačka

20. ledna 2009, 13:53 - Pavel Hanslíček
20. ledna 2009, 13:53

Špičkové rohovnické zápasy mohou stále vydělávat desítky milionů dolarů

Sedmdesát milionů amerických dolarů. Přesně tolik zaplatilo počátkem loňského prosince 1,25 milionu diváků za možnost shlédnout v přímém přenosu boxerský zápas mezi Američanem Oscarem De La Hoyou a Filipíncem Mannym Pacquiaoem na obrazovce své televize. Dalších více než 17 milionů dolarů přibylo do kapsy pořadatelů utkání za prodej vstupenek. Tato čísla dokazují, že i v dobách ekonomické krize profesionální box přitahuje zájem veřejnosti a může vydělávat velmi slušné peníze. Uplynulý rok byl vůbec bohatý na zajímavá rohovnická utkání, která přinesla nemalé zisky promotérům i jednotlivým sportovcům. Například ve zmíněném prosincovém mači De La Hoya i přes porážku inkasoval 20 milionů dolarů a méně známý vítěz Pacquiao jedenáct milionů.

ÚSPĚSNÝ MARKETING Zápas mezi Zlatým chlapcem De La Hoyou a Pacquiaoem zároveň vytvořil loňský rekord z pohledu počtu diváků platících za shlédnutí (Pay Per View – PPV, viz tabulka). Vysoká sledovanost však neodráží jen kvalitu sportovního zážitku, ale také intenzivní marketing televize HBO, jež službu PPV u tohoto utkání zajišťovala. V týdnech před zápasem HBO přinesla seriál z tréninku obou boxerů a server Facebook zase vytvořil speciální stránku s názvem „Dream Fight“, která ke koupi lákala mladší diváky. Dále se na komerčním úspěchu zápasu podíleli i jeho sponzoři – mexický pivovar Tecate a energetický nápoj Full Throttle společnosti Coca Cola poskytnutím kuponů v hodnotě deseti a dvaceti dolarů. Ty bylo možné využít při placení, což při vhodném zkombinování mohlo snížit cenu placeného přístupu z 54,95 dolaru až na pouhých pět.
Diváky však na box nelákají jen samotní rohovníci – každé ze špičkových boxerských utkání má charakter propracované show, což potvrdil například říjnový souboj mezi Vitalijem Kličkem a Samuelem Peterem. Ještě než Ukrajinec Kličko vstoupil do ringu, tak čtrnáct tisíc diváků v hale berlínského stadionu kromě taneční show dívčí hudební skupiny Pussycat Dolls shlédlo též hologramy pěti někdejších mistrů světa v boxu v těžké váze včetně Mikea Tysona, Lennoxe Lewise a George Foremana, kteří Vitalijovi potvrdili, že svůj návrat určitě zvládne. Nelze se pak divit, že taková podívaná táhne diváky a bývá opravdu rychle vyprodáno. Na zápas De La Hoya - Pacquiao se veškerých 18 tisíc vstupenek prodalo za pouhé dvě hodiny a pořadatelé museli ještě dalších pět set míst přidat. Přitom lístky blízko ringu vyšly na 1500 dolarů.

ŽELEZNÁ PĚST I ZVÍŘE Z VÝCHODU Nejsledovanější hmotnostní kategorií v boxu dlouhodobě zůstává těžká váha, která loni zažila velké návraty veteránů. Největší z nich byl rozhodně již zmíněný zápas Vitalije Klička, kterým se sedmatřicetiletý Ukrajinec přezdívaný Doktor Železná pěst vrátil do ringu po čtyřech letech a hned získal mistrovský pás boxerské asociace WBC. Postaral se tak o světovou senzaci: doplnil totiž rodinnou sbírku svého mladšího bratra Vladimira, jenž je držitelem tří dalších mistrovských pásů organizací IBF, WBO a IBO ve stejné hmotnostní kategorii. Bratrská boxerská dvojice v ringu, jejíž členové jsou zároveň mistry světa v těžké váze, tady nikdy dříve nebyla.
Další významným navrátilcem se stal šestačtyřicetiletý Evander Holyfield. Ten se však do ringu z boxerského důchodu odvážil již předloni, tehdy ale jasně prohrál se Sultanem Ibragimovem. Šanci na reparát dostal 20. prosince, kdy se o mistrovský pás asociace WBA utkal s ruským boxerem Nikolajem Valujevem, kterému se kvůli výšce 213 centimetrů a váze 145 kilogramů říká Beast from the East neboli Zvíře z Východu. I tento zápas patřil k velmi sledovaným. Rozdíl mezi fyzickými proporcemi obou sportovců byl totiž obrovský: Američan ztrácel na ruského soupeře celých 55 kilogramů a 25 centimetrů. Navíc v případě vítězství by Holyfield získal mistrovský pás již popáté a stal by se nejstarším mistrem světa v těžké váze v historii boxu. (Dosavadní rekord drží jeho krajan George Foreman, který titul mistra světa v těžké váze získal v roce 1994 ve 45 letech, když porazil o 19 let mladšího Michaela Moorera.) Utkání tedy slibovalo zajímavou podívanou a tak se curyšská hala o kapacitě dvanácti tisíc míst rychle zaplnila. A peněz za vstupenky návštěvníci rozhodně nelitovali - aktivnější Američan si rychle získal sympatie publika, které po většinu utkání skandovalo jeho jméno. Přestože pohyblivý Holyfield dokázal unikat Rusovým dlouhým pažím a z příležitostných protiútoků naopak dokázal zasahovat, na vítězství to nestačilo. Rozhodčí výroky přiřkli těsné vítězství o jedenáct let mladšímu Valujevovi, což přítomní diváci ohodnotili pískáním. S výsledkem se nespokojil ani Holyfield, který verdikt napadl a následně jej podpořily protesty fanoušků. Proto asociace WBA rozhodla o přezkoumání zápasu a rovněž Valujevův manažer připustil možnost odvety. Nový souboj by byl rozhodně komerčně zajímavý a Holyfield by na něj určitě přistoupil. Má totiž k pokračování boxerské kariéry nezanedbatelnou motivaci. Přestože během své kariéry podle odhadu deníku Daily Telegraph vydělal na 250 milionů dolarů, dnes se potýká s vážnými finančními těžkostmi. Ročně platí jen na alimentech svým jedenácti dětem 500 tisíc dolarů a další milion stojí údržba jeho sídla se 109 pokoji na okraji Atlanty. I proto byl jistě výdělek za utkání s ruským boxerem ve výši tři čtvrtě milionu eur pro Holyfielda více než vítaný.

LEWIS A KDO DALŠÍ? Kromě Holyfielda a Klička se objevila spekulace o dalším „důchodci“ uvažujícím o návratu mezi provazy. Tím by neměl být nikdo jiný než třiačtyřicetiletý Lennox Lewis, který ring opustil v roce 2003. Informaci přinesl loni v listopadu britský tisk. Lewis sice tyto zprávy kategoricky popřel, ale připustil, že by jej k takovému kroku mohlo vést utkání bratří Kličků, v případě, že by Vladimir porazil Vitalije. Mimochodem právě s Vitalijem Kličkem vybojoval Lewis svůj poslední zápas v červnu 2003, v němž zvítězil, když byl boj ukončen v šestém kole kvůli Kličkově zranění. Sice se mluvilo o odvetě, ale o osm měsíců později Lewis oznámil konec kariéry.
Pohled na současné mistry světa v těžké váze prozradí jednu věc – většinou se již jedná o pány ve věku, kdy se uvažuje spíše o ukončení kariéry. Nikolaj Valujev loni oslavil pětatřicáté narozeniny, Vitalij Kličko má již 37 let a jeho bratr Vladimir je jen o pět roků mladší. Podobně jsou na tom i jejich vyzyvatelé, například Hasim Rahman, jenž v polovině prosince neúspěšně změřil své síly s mladším z obou z Kličků, v uplynulém roce dovršil 36 let. Současné nejvyšší váhové kategorii poněkud chybí mladší perspektivní boxeři. Proto se vrací někdejší šampióni, již své štěstí v ringu podobně jako Vitalij Kličko či Evander Holyfield zkouší už poněkolikáté. Výjimkou je snad jen třicátník Ruslan Čagajev z Uzbekistánu přezdívaný Bílý Tyson, který v roce 2007 dokonce porazil v zápase o titul mistra světa dle pravidel WBA o téměř třicet centimetrů vyššího Valujeva. Loni v červenci se měl mezi oběma borci uskutečnit další zápas, který ale byl kvůli Čagajevově zranění zrušen a mistrovský pás nakonec získal opět ruský obr. Uzbecký boxer má nicméně právo vyzvat úřadujícího mistra světa organizace WBA do 26. června k zápasu o titul. Že se tak stane, je více než pravděpodobné. Čagajev již ohlásil návrat do ringu na únor s Davisem Drumondem. Pokud se mu podaří v tomto zápase zvítězit, tak jeho následující utkání bude o titul a to zřejmě s Valujevem.

KONKURENCE NA OBZORU Z pohledu do tabulky zápasů dle PPV je patrná i další skutečnost – boxu roste tvrdá konkurence v podobě nejrůznějších typů takzvaných ultimátních zápasů (UFC - zápasy v klecích, v nichž se bojuje vestoje i na zemi a kromě úderů se smí používat i kopy, hody, škrcení a další techniky - pozn. red.). Přes jejich rychlý růst však stále platí, že finanční výnosy vrcholných boxerských utkání významně převyšují příjmy UFC. Například zatím ekonomicky nejsilnější UFC zápas z prosince roku 2006 Chucka Liddella proti Titovi Ortizovi vynesl 42 milionů dolarů za PPV nákupy a na vstupenkách dalších 5,4 milionu. Pro srovnání dosavadní rekord z boxerského ringu, ve kterém se utkal Floyd Mayweather s Oscarem De La Hoyou v květnu 2007, znamenal PPV tržby přesahující 134 milionů dolarů a dodatečných 18,5 milionu za lístky.
Mezi fanoušky obou sportů přitom existují významné demografické rozdíly. Box přitahuje spíše starší a movité klienty. Ti jsou pro pořadatele rohovnických soubojů zajímaví i proto, že do místa zápasů přicestují několik dnů dopředu, ubytují se v kvalitních hotelech a hodně peněz nechají v místních hernách. Například v Las Vegas se o víkendech, kdy se konají špičková boxerská utkání, tržby kasin zvednou o polovinu. Naopak fanoušci UFC přijedou až na samotný zápas a navíc utratí jen za večeři a pár piv. Přitom se obě skupiny příznivců liší zejména dle svých preferencí. Podle deníku The Times pouze čtyři procenta diváků nakupujících pomocí služby PPV sleduje jak box, tak UFC. „Většina fanoušků rohování se nechce dívat na ultimátní zápasy a naopak většina fanoušků UFC zase nemá zájem o box,“ potvrdil listu The Times promotér Bob Arum.

NA ŘADĚ JE BRATRSKÉ K.O. Zda někdy box předeženou v oblasti sledovanosti a výdělků ultimátní zápasy nebo jiné sporty, zůstává samozřejmě ve hvězdách. Stále však platí, že boxerská podívaná magicky přitahovala před 70 lety stejně jako třeba loni. V roce 1938 se sešlo na Yankee Stadium v New Yorku na zápas mezi Američanem Joem Louisem a Němcem Maxem Schmelingem 80 tisíc diváků. A například utkání mezi Ricky Hattonem a Juanem Lazcanem konané na stadionu v Manchesteru v květnu 2008 přilákalo 56 tisíc lidí, což je poválečný britský rekord pro boxerský mač uskutečněný pod širým nebem. Zároveň Hatton začal plánovat zápas na stadionu ve Wembley, který má navštívit až 100 tisíc diváků. Pro letošní rok jsou připraveny opravdové boxerské lahůdky v těžké váze: kromě zmíněného návratu Čagajeva a zápasu Vitalije Klička s ambiciózním osmadvacetiletým britským boxerem Davidem Hayem je pravděpodobné, že se Vladimir Kličko pokusí ke svým současným mistrovským pásům přidat i ten dle pravidel WBA. V případě úspěchu by se ukrajinským bratrům povedla senzace – ve svých rukou by sjednotili tituly všech pěti hlavních organizací profesionálního boxu. Pak by je čekal snad už jen vzájemný zápas, což však oba vylučují. Legendární promotér Don King odhadl cenu takovéhoto divácky mimořádně atraktivního souboje na rovných sto milionů dolarů.

BOXík
Zlatý chlapec za 700 milionů dolarů Boxer Oscar De La Hoya, Američan s hispánskými předky narozený v roce 1973 v Kalifornii, je zřejmě divácky největším tahákem současnosti. I proto se stal s odhadovaným příjmem 33 milionů eur pátým nejlépe placeným sportovcem světa dle loňského přehledu magazínu Forbes. Poprvé obdržel milion dolarů za zápas již ve svém dvanáctém profesionálním utkání. V nabídce služby PPV se objevil devatenáctkrát a jeho zápasy si koupilo 12,915 milionu diváků s celkovými tržbami přesahujícími 694 milionů dolarů. De La Hoya posbíral řadu úspěchů již v amatérském boxu, kde z 229 zápasů odešel jako poražený pouze šestkrát. Amatérským vrcholem se pro něj stala v roce 1992 zlatá medaile z olympiády v Barceloně. V profesionálním ringu ze 45 zápasů vyhrál v 39 případech, přitom se mu podařilo získat deset titulů mistrů světa v sedmi různých váhových kategoriích.

SITUACE Silná pětka V profesionálním boxu v současnosti působí pět nejsilnějších asociací (WBA, WBC, WBF, WBO a IBO), které pořádají utkání a udělují tituly mistrů světa. Nejstarší z nich je World Boxing Association (WBA), jež pod názvem National Boxing Association vznikla v roce 1921 v USA. K přejmenování na WBA došlo v roce 1962 kvůli růstu popularity boxu i mimo USA. Postupně se objevily konkurenční asociace WBC (vznikla v roce 1963), IBF (1983), WBO (1988) a IBO (1993). Kromě nich existují i mnohé další menší organizace.

TABULKA
Box kontra UFC (TOP 10 zápasů podle počtu PPV platících diváků v USA v roce 2008)
1. Box: Oscar De La Hoya vs. Manny Pacquiao, 6. prosince, PPV: 1 250 000
2. UFC: Brock Lesnar vs. Randy Couture, 15. listopadu, PPV: 1 010 000
3. Wrestling: WrestleMania, Floyd Mayweather Jr. vs. Paul “Big Show” Wight, 30. března, PPV: 670 000
4. UFC: Georges St. Pierre vs. Jon Fitch/Lesnar vs. Heath Herring, 9. srpna, PPV: 625 000
5. UFC: Brock Lesnar vs. Frank Mir, 2. února, PPV: 600 000
6. UFC: Quinton Jackson vs. Forrest Griffin, 5. července, PPV: 540 000
7. UFC: Georges St. Pierre vs. Matt Serra, 19. dubna, PPV: 530 000
8. Box: Felix Trinidad vs. Roy Jones Jr., 19. ledna, PPV: 500 000
9. UFC: Chuck Liddell vs. Rashad Evans, 6. září, PPV: 480 000
10. UFC: B.J. Penn vs. Sean Sherk/Tito Ortiz vs. Lyoto Machida, 24. května, PPV: 475 000

Pozn. PPV (Pay Per View) jsou diváci platící za shlédnutí Pramen: Yahoo! Sports

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít