Dobře jištěná budoucnost

02. září 2010, 17:12 - Pavel Hanslíček
02. září 2010, 17:12

Letohradský podnik se stane jediným výrobcem velkých jističů ve skupině Siemens

Minulý týden zažila společnost OEZ, domácí výrobce přístrojů k jištění rozvodu nízkého napětí, významnou premiéru. Ve firmě byla 1. září spuštěna výroba vzduchových jističů, která se sem přesunula z Berlína. Letohradská firma se postupně stane hlavním výrobcem velkých jističů v celé skupině Siemens. „Jde o high-tech produkci. Tyto jističe se natolik přizpůsobují zákazníkům, že každý kus je vlastně originál a jde o výrobu na zakázku. Pro představu, část zaměstnanců do nové výroby se musela zaučovat až šest měsíců v Německu,“ řekl týdeníku EURO generální ředitel OEZ Roman Schiffer. Díky nové výrobě, kvůli níž musela firma postavit výrobní haly s užitnou plochou přes tři tisíce metrů čtverečních, najdou brzy v letohradském areálu práci téměř tři stovky nových pracovníků.

Desetinásobný nárůst Přesun výroby z Berlína do Letohradu není jediný způsob, jímž OEZ profituje ze svého členství v mezinárodní skupině Siemens. „Firma dokázala ještě před vstupem Siemensu vyvinout opravdu vysoce kvalitní řadu středních jističů. Naopak jí chyběl dobrý produkt v oblasti vzduchových jističů, jejichž výrobu ale dobře zvládá Siemens. Propojení bylo pro obě firmy výhodné,“ osvětluje důvody akvizice letohradského podniku Siemensem Schiffer. Majetkový vstup Siemensu přinesl letohradskému výrobci nové zakázky. „Střední jističe OEZ se nyní dostávají přes prodejní síť Siemensu do celého světa. Tím se navýšil obrat těchto jističů vyvinutých a vyráběných v Letohradě během posledních tří let z 3,5 tisíce kusů na více než 30 tisíc,“ říká Schiffer a dodává, že střední jističe dnes tvoří polovinu obratu firmy. Zároveň dodávky pro Siemens pomohly OEZ vyrovnat se s propadem odbytu výrobků pod vlastní značkou, který se v důsledku ekonomické krize snížil počátkem loňského roku přibližně o pětinu. „Naštěstí Siemens dokázal díky marketingovým akcím navýšit odběr do vlastní prodejní sítě natolik, že náš obrat se v uplynulém účetním roce oproti roku 2008, který byl rekordní, téměř nezměnil,“ pochvaluje si Schiffer. Kolik ale přesně firma loni utržila, nemůže vzhledem ke komunikační politice Siemensu prozradit. Z účetní závěrky založené v obchodním rejstříku lze vyčíst, že v účetním období od 1. října 2007do 31. září 2008 přesáhly tržby OEZ 1,5 miliardy korun.

Vysokoškolská spolupráce Přitom si v Letohradě dobře uvědomují, že aby si firma zachovala konkurenceschopnost oproti dalším výrobním závodům skupiny Siemens, musí významně investovat do inovací. I proto ve vývoji a technické přípravě pracuje v Letohradu několik desítek osob, které se podílejí zejména na inovaci středních jističů a spolupracují i s německými výzkumnými centry Siemensu. „Příprava nového výrobku trvá pět až sedm let,“ říká Schiffer a nastiňuje hlavní směry, kterými se ubírají myšlenky letohradských výzkumníků. „Nyní se klade důraz na větší komfort pro uživatele a na náklady. V oblasti komfortu jde především o snazší ovládání jisticích prvků a vyšší automatizaci řízení pomocí výpočetní techniky,“ vysvětluje Schiffer. Ve výzkumu OEZ spolupracuje s českými vysokými školami, zejména s Vysokým učením technickým v Brně (VUT). „Zadáváme diplomové práce, naši pracovníci působí ve zkouškových komisích brněnské techniky a také tam přednášejí. Někteří zaměstnanci OEZ mají poloviční úvazek u nás a poloviční právě na VUT,“ doplňuje Schiffera manažer pro značku OEZ Tomáš Hermann. Právě s VUT nyní OEZ připravuje program spolupráce v oblasti zkušebnictví. Kromě toho má firma vlastní Nadační fond Budoucnost, ze kterého přispívá vybraným studentům vysokých škol na studium, a také jim umožňuje praxe přímo v Letohradě. „Dnes v tomto programu máme patnáct vysokoškoláků, mnozí z nich najdou v OEZ uplatnění,“ dodává Schiffer.

Pojistky i pro soláry A jak se firma OEZ, jejíž výrobky dnes slouží v českých továrnách, polských rafinériích, slovenských elektrárnách či bulharských obchodních centrech, dívá do budoucna? Dle ředitele Schiffera bude další růst založen na třech pilířích. „Zaprvé ještě není vyčerpán potenciál v oblasti středních jističů. Zadruhé budeme dále profitovat ze zmíněného přesunu výroby velkých vzduchových jističů a zatřetí budeme rozvíjet prodej pod vlastní značkou,“ vypočítává Schiffer. OEZ své portfolio neustále inovuje a nedávno firma přišla i s pojistkami pro solární elektrárny. Přitom pod vlastní značkou nebude působit jen na českém a slovenském trhu, ale i v dalších zemích „S označením OEZ opět vstupujeme i na východní trhy, především do Ruska, kde jsou naše výrobky známy, a nyní na tuto tradici navazujeme,“ říká Hermann. Dodává, že již nyní tvoří export mimo území někdejší federace pod vlastní značkou třicet procent celkového obratu. Nejvíce firma vyváží na Balkán, do Pobaltí a států bývalého Sovětského svazu. „Kromě Ruska má velký potenciál i Balkán, zejména Bulharsko,“ doplňuje Schiffer. I proto, že stále rozhodující část výrobků letohradská společnost prodává pod vlastní značkou, intenzivně investuje do její podpory. Jednak pořádá semináře pro zákazníky a také je tradičním sponzorem českého sportu. Firma podporuje kromě místních sportovních oddílů v Letohradě i českou reprezentaci v biatlonu a profesionální sportovní kluby HC Bílí Tygři Liberec a FK BAUMIT Jablonec. OEZ byla také dlouholetým partnerem české běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové, která s logem letohradského závodu na pokrývce hlavy vybojovala titul mistryně světa. Je tedy velká šance, že značka tradičního českého výrobce, jehož historie se začala psát již v roce 1941, ani v nadnárodní skupině Siemens nezanikne.

Tabulka/graf:
Tržby rostou 2005; 2006; 2007; 2008
Tržby (v miliardách); 1,178; 1,316; 1,075; 1,549
Počet zaměstnanců 1276; 1346; 1384; 1581
Pozn.: Liší se účetní období, v letech 2005 a 2006 to je 1. 1.–31. 12.; v roce 2007 1. 1.–31. 9. a v roce 2008 1. 10.–31. 9. Pramen: obchodní rejstřík

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít