Doba kyberbetická přichází

26. března 2007, 00:00 - KAREL JANKŮ
26. března 2007, 00:00

SVĚT V ROCE 2010 Práce, vzdělávání, cestování, ale i odpočinek se díky rozvoji informačních a komunikačních technologií za pár let podstatně změní. Budeme více pracovat z domova, zkoušky skládat přes internet nebo si na večer sestavíme vlastní televizní program.

SVĚT V ROCE 2010 Práce, vzdělávání, cestování, ale i odpočinek se díky rozvoji informačních a komunikačních technologií za pár let podstatně změní. Budeme více pracovat z domova, zkoušky skládat přes internet nebo si na večer sestavíme vlastní televizní program.

Všední den roku 2010 se od současnosti příliš lišit nebude. Snídaně do postele se nepřenese teleportací, nezapneme si Dobré ráno s holografickou televizí, do práce neodjedeme létajícím autem a nezapneme si tam kvantový počítač. „Někteří šťastnější z nás možná stráví dovolenou v kosmu, ale většina ostatních lidí bude změny, které přinese všeobecný průnik informačních a komunikačních technologií do běžného života, vnímat mnohem subtilněji,“ říká Igal Brightman, vedoucí partner TMT Deloitte.

Do konce desetiletí tedy žádná technologická revoluce nenastane. Náš život bude velmi podobný tomu dnešnímu. Ovšem pracovat, učit se, odpočívat nebo komunikovat budeme významně jinak. O tom, co přinese rozvoj informačních a komunikačních technologií, pojednává nejnovější studie expertní skupiny pro technologie, média a telekomunikace společnosti Deloitte. Její autoři vycházejí z vlastního výzkumu, z rozhovorů s více než pěti tisíci partnery, vysokými manažery podniků a řediteli institucí a ze spolupráce s odvětvovými analytiky a oborovými experty.

VŠUDE DOBŘE, DOMA NEJLÍP

Za pár let budeme oproti dnešku podstatně více pracovat z domova. Pracovní týmy budou rozptýlené po celé zeměkouli a hlavním nástrojem jejich členů zůstane počítač. Mobilní přístup k elektronické poště má v současné době několik milionů lidí na světě, v roce 2010 jich však budou už desítky milionů.

Univerzálně dostupná globální počítačová a komunikační síť umožní například firmám vyhledat a najmout libovolného samostatně pracujícího odborníka, třeba i z druhého konce světa.

Za poněkud nepříjemné lze ovšem považovat stírání hranice mezi pracovní dobou a volným časem. Lidé budou zaměstnavateli či klientovi k dispozici také o víkendech a svátcích. Na druhé straně během doby, kterou dnes chápeme jako pracovní, si klidně odskočíme na nákupy (přes internet) nebo k televizi, případně si k odreagování zahrajeme nějakou on-line hru.

JEDNO SLUCHÁTKO NA DVA LIDI Přístup k fixní nebo mobilní komunikační infrastruktuře získá do roku 2010 polovina lidstva. Stále více organizací i soukromých osob bude disponovat širokopásmovým připojením. Mobilní telefonie zaujmou dominantní postavení nad službami fixních sítí, zejména ve vyspělých zemích. IP telefonie však zůstane poněkud méně oblíbená.

„Inovace komunikačních technologií dosud postupovaly nejrychleji a také se nejrychleji šířily. Mobilní telefony a internet jsou toho jasným důkazem. Své současné vysoké inovační tempo neudrží,“ říká Brightman.

Rozvoje se podle studie dočkají 3D technologie, ale zájem o jejich využívání nebude nijak masový. Zato hlasová komunikace určitě neomrzí. Naopak, do konce desetiletí hlasový provoz ještě vzroste. Jednak proto, že stoupne počet lidí, kteří k ní budou mít přístup - stamiliony obyvatel rozvojových zemí si zavolají poprvé v životě - a jednak proto, že cena za tuto službu klesne. Standardem se stane videotelefonování.

Díky průniku digitálních technologií do různých přístrojů a zařízení výrazně vzroste vzájemná komunikace mezi stroji (takzvaná komunikace M2M). Bude se to týkat desítek milionů automobilů, jimž například bude možné prostřednictvím mobilní sítě poskytovat vzdálenou údržbu a opravy.

Odhaduje se, že pět procent televizních přijímačů bude širokopásmově připojeno k síti a bude komunikovat s dodavatelem programů a třeba také s inzertní agenturou. Ta pak bude moci lépe cílit reklamu na konkrétního diváka.

DIPLOM PŘES INTERNET

Informační a komunikační technologie sice dobrého učitele nenahradí, ale určitě ho výborně doplní. Osobní počítač se pro studium stane nepostradatelným. Student na něm bude sledovat výukové programy, včetně výkladu a animací. Jeho prostřednictvím si procvičí látku a posléze také složí zkoušku. Širokopásmově přenášené lekce rozšíří učiteli auditorium posluchačů.

Internet také propojí učitele s rodiči žáků.

Jedním z hlavních studijních programů, a to už od prvních tříd, se brzy stane počítačová gramotnost a umění komunikace. Odborníci na vzdělání se ale přesvědčí o tom, že tyto nové dovednosti nemohou vytlačit triviální znalosti - čtení, psaní a počítání. Stejně tak by nemělo vymizet ani vzdělávání v kritickém myšlení a výuka základních paměťových znalostí.

Na druhou stranu hrozí, že mnozí studenti nahradí připojeným počítačem školní docházku.

Učitelé i státní orgány budou muset řešit množící se případy zneužívání komunikačních nástrojů ke švindlování při zkouškách a testech, podobně jako plagiátorství při tvorbě absolventských prací. Mohlo by se tedy klidně stát, že na konci desetiletí se školy

kvůli identifikaci autora vrátí ke zkušebním pracím psaným rukou.

STARÁ A DOBRÁ TELEVIZE

Televize přečká všechny novoty a udrží si mezi zábavními prostředky i nadále nejvíce pozornosti. Musí být však interaktivní, s velkoplošnou obrazovkou a schopná nabídky pořadů na přání.

Mnohým divákům ale postačí, když si budou moci objednat DVD s oblíbeným filmem, které jim doručí pošta až příští den. Mnoho lidí také bude prostě líných na to, aby si svůj program sami poskládali. Profesionální programoví ředitelé televizních stanic tedy o práci rozhodně nepřijdou. Pravdou je, že dnes se člověk dívá na televizi průměrně 24 hodin týdně a sestavit si na tak dlouhou dobu individuální program by si vyžádalo poměrně dost času a úsilí. To se v adekvátní míře týká i rozhlasového vysílání.

Velkou oblibu si získají menší programové formáty. Jednotlivé pořady se zkrátí na několik minut, aby je bylo možné sledovat v mobilech či televizích v dopravních prostředcích. Krátit programy si budou moci i sami posluchači.

Někteří odborníci se domnívají, že mnoho lidí stejně dlouhou dobu, jakou v současné době tráví u televize, prosedí v roce 2010 u svého počítače. Budou sledovat obsahy různých webových stránek, vytvářet vlastní blogy, ukazovat si s přáteli fotografie a domácí videa.

Dá se také očekávat velký rozmach trhu počítačových a video her. K ovládání virtuálního hráče bude zapotřebí pohybu hráče skutečného, takže videohry se stanou zdravou fyzickou aktivitou a budou je hrát i dospělí. Třešničkou na dortu videozábavy pak budou třírozměrné projekce s užitím zvláštních brýlí.

SIGNÁLU SE AUTEM NEVYHNEME

Do roku 2010 se digitalizace, mobilita a konektivita rozšíří takovým způsobem, že i běžný automobil se bude moci změnit v pojízdnou kancelář či obývací pokoj. Ovšem možnosti nepřetržité komunikace nebo zábavy na vyžádání si budou moci užívat hlavně spolucestující. Obsluha vozu stále zůstane v rukou řidičů. Ovšem i oni se dočkají robotizace řady činností.

Palubní počítač převezme mnohé řídicí a kontrolní funkce. Už dnes je celkem běžná hlasová navigace, ovšem přidá se také kontrola rychlosti, bezpečné vzdálenosti mezi vozy, automatické zapínání a seřizování světel, zapínání a řízení režimu chodu stěračů, řízení brzd nebo parkovací automat.

Informace o chodu zařízení v autě se řidiči budou promítat na čelní sklo, aby sledování displejů a mačkání knoflíků neodváděly jeho pozornost. Počítač bude řidiči předčítat došlé e-maily a on bude nahlas diktovat odpovědi. Hlasem bude také ovládat mnoho, ne-li většinu funkcí ve voze. Další způsob řízení vozu bude dotykový, používaný v kosmických lodích a stanicích.

Navigační systém GPS bude zdokonalen tak, že povede vůz pouze na základě hlasitého přání cestujících typu „jeď domů“. Jednotky budou propojeny s notebookem, takže bloudění se stane téměř nemožným.

Cestující budou moci za jízdy sledovat vedle té běžné i televizi s programem na požádání, budou si pouštět filmy z DVD nebo hudbu z MP3. Budou hrát počítačové hry nebo posílat SMS či e-maily. Obyčejné telefonování z auta bude možné zpestřit video přenosem. Napojeny na síť budou i prostředky veřejné dopravy, včetně letadel.

Turistické cesty do kosmu už budou v roce 2010 celkem běžné, i když dostupné jen bohatým lidem. Je možné, že kosmický prostor bude jedním z mála míst, kde člověk unikne z dosahu všudy přítomného komunikačního signálu.

CO NÁS JEŠTĚ ČEKÁ * v roce 2010 budou elektronické součástky tvořit až 40 procent ceny automobilu * více než čtvrtina vozů bude vybaveno technologií Bluetooth * v Evropě, USA a jihovýchodní Asii přibude 150 milionů osobních počítačů; v roce 2010 budou na světě celkem 1,3 miliardy počítačů * objem hlasové komunikace po telefonu vzroste z 9 na 12 bilionů minut ročně; globálně se na tomto provozu budou podílet pevné linky 30 procenty, mobilní sítě 60 procenty a 10 procent připadne na IP telefonii * v roce 2010 bude v provozu 490 milionů mobilních širokopásmových připojení * komunikace M2M dnes generuje tržby ve výši 50 milionů dolarů ročně, na konci desetiletí to bude 200 milionů dolarů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít