Do začátku dostanete kancelář zdarma

07. února 2011, 02:28 - Pavel Trčala
07. února 2011, 02:28

Ulehčit vstup na japonský trh vám může tamější organizace JETRO. Ta zahraničním firmám poskytuje mimo jiné propůjčení kanceláře na prvních padesát dní zdarma. Při zakládání pobočky vaší firmy buďte velmi obezřetní, protože důraz na celkovou právní odpovědnost manažera je v Japonsku podstatně vyšší než v jiných zemích.

Foto: ČTK

Při vstupu na japonský trh je velmi přínosným pomocníkem organizace JETRO, tedy Japan External Trade Organization. Ta spravuje v Japonsku centrum na podporu obchodních investic.

Pokud zvažujete expanzi do této země a chcete si například provést průzkum trhu, nebo již zakládáte firmu a potřebujete dočasné působiště v Japonsku, JETRO vám poskytne zázemí, které můžete využívat po maximální dobu 50 dnů zdarma. K dispozici dostanete kancelář s internetem a telefonem a také využívání zasedacích místností a výstavní haly.

Může vám být také přidělen konzultant na rozvoj podnikání. Můžete požádat i o pomoc specialistu na trhy nebo daně. V neposlední řadě můžete také provádět networking se společnostmi, které jsou v podobné fázi rozvoje. Adresu centra můžete používat pro vlastní korespondenci.

Japonsko není levná země a tato služba vám ušetří spoustu peněz. Jako příjemce této služby sice není vybrán každý uchazeč, ale jistě stojí za to zkusit připravit kvalitní žádost. Většina uchazečů je informována o případném výběru do dvou týdnů. Informace naleznete ve srozumitelné angličtině na serveru www.jetro.com.

Pobočka vás přiblíží zákazníkům, ale znamená vysoké daně

Pokud se vaše firma rozhodne začít podnikat v Japonsku, bude pravděpodobně zvažovat tři základní typy provozování byznys aktivit. Prvním způsobem je založení pobočky. Druhým způsobem podnikání je založení firmy obdobné naší společnosti s ručením omezeným. Třetím způsobem je založení obdoby akciové společnosti, na jejíž start však nepotřebujete tak vysoký kapitál jako u nás.

Každý typ podnikání má svá specifika a je potřeba zvážit vhodnost pro váš typ podnikání. Přímá prezence v Japonsku dává vašim klientům i konkurentům jasný signál, že svůj byznys v zemi vycházejícího slunce myslíte vážně. Na druhé straně však vystavíte své příjmy relativně vysoké daňové zátěži.

Vaše Japonská pobočka není samostatnou japonskou společností, ale musí být registrována u Ministerstva spravedlnosti Japonska. Pobočka také musí mít registrovaného zástupce i registrovanou obchodní adresu v Japonsku. Tato adresa může být stejná jako adresa bydliště zástupce společnosti. Stejně jako jiná japonská společnost musí i vaše pobočka na konci každého finančního roku předložit auditované účetní závěrky (které se stanou veřejným záznamem).

V případě, že se rozhodujete mezi přímým prodejem do Japonska a založením japonské pobočky, je potřeba zvážit také poměrně vysoké zdanění v Japonsku. Dle platných zákonů totiž na sebe japonská pobočka bere veškerou daňovou povinnost mateřské společnosti za všechen byznys v Japonsku. Pokud byste do Japonska prodali produkty přes pobočku, ale i přímo přes mateřskou kancelář v České republice, všechny příjmy z obchodu s Japonskem by najednou musely být zdaněny v Japonsku. Vaše pobočka by musela zaplatit daň z příjmů ve výši 41 procent.

Čtyři typy společností v Japonsku:

Dle Japonského obchodního zákoníku můžete založit čtyři základní typy společnosti:

Gomei kaisha [nelimitovaná společnost]

Tento typ firmy je druhem obchodního partnerství. Ručení této firmy není omezené. Pokud firma nemůže dostat svých závazků jako celek, každý partner je individuálně zodpovědný za pokrytí dluhů firmy.

Goshi kaisha [částečně limitovaná společnost]

V tomto druhu firmy nejsou někteří společníci odpovědní za celkové dluhy firmy. Limitovaný partner je zodpovědný pouze za dluhy ve výši své investice. Tento koncept je podobný jako společnost s ručením omezeným u nás, s tím rozdílem, že ne všichni partneři musejí být „limitovaní partneři“. Avšak všichni partneři mohou být souzeni za své dluhy individuálně. Obecně je tento druh společnosti považován za „druhořadý“ a nehodný důvěry. Například gomei kaisha společnostem není povoleno registrovat prestižní domény „.co.jp“.

Godo kaisha [limitovaná společnost]

Tento druh firmy je nejpodobnější naší společnosti s ručením omezeným. Všichni společníci jsou zodpovědni pouze za dluhy ve výši své investice. Věřitelé mohou počítat s vyplacením pouze takové částky, která byla do společnosti vložena. Tyto společnosti jsou daněny stejným způsobem jako kabushiki kaisha společnosti. Z hlediska daní tedy není velký rozdíl, jakou společnost v Japonsku založíte. Profit daníte korporátní daní a dividendy daníte individuální daní.

Do roku 2006 bylo mnoho firem v Japonsku založeno jako yugen kaisha, což byl typ společnosti vytvořen dle modelu německé GmbH. Tuto společnost můžete koupit, ale od roku 2006 ji již není možné založit. V dnešní době je posuzována jako „tokurei yugen kaisha“ neboli TYK. Slovo tokurei znamená zvláštní.

Kabushiki kaisha [akciová společnost]

Tato společnost je podobná naší akciové společnosti, i když mezi nimi najdeme mnoho rozdílů. Tak například kabushiki kaisha společnost můžete založit s jedním jenem. Celkový náklad na založení společnosti včetně daní a notářských poplatků by byl v přepočtu asi 50 tisíc korun. Dříve musely tyto společnosti být založeny s minimálním kapitálem 10 milionů jenů, tedy asi dvou milionů korun. Kabushiki kaisha společnosti musejí platit daně ze svých celosvětových zisků, jakožto i daně místní a registrační. Dividendy jsou daněny srážkovou daní ve výši 20 procent, i když výše této daně je specifická dle mezinárodních dohod Japonska a dané země. Pro naše firmy je relevantní Smlouva z roku 1978 o zamezeni dvojího zdanění mezi Československou socialistickou republikou a Japonskem. Tato smlouva se však týká pouze daní z příjmů a nezahrnuje dividendy.

Pozor, šéfové mají velkou odpovědnost

V Japonsku je na prvním místě skupina, v případě podnikání firma nebo organizace. Až po úspěchu a ocenění celého kolektivu je na řadě jednotlivec. Altruismus a soudržnost skupiny vidíte na každém kroku napříč japonskou společností. Často dochází i k extrémním situacím, kdy zaměstnanec přeneseně řečeno obětuje svůj vlastní život a život své rodiny, aby poskytnul co možná nejvyšší výkon své firmě.

Ovšem pozor, současně je pod drobnohledem i počínání vedoucích činitelů firem, včetně těch zahraničních. Dle Japonského obchodního zákoníku mají ředitelé společností přísné zákonné odpovědnosti. Tato pravidla se vztahují i na zahraniční manažery japonských poboček zahraničních podniků.

Zatímco například ve Spojených státech nebo Evropských zemích je osobní odpovědnost ředitelů a akcionářů společností často oddělena od jejich odpovědnosti za chod firmy, v Japonsku je způsob posuzování nesplnění závazků společností mnohem přísnější. Japonské soudnictví často rozhoduje ve prospěch věřitelů a zaměstnanců.

Ředitelé firem se mohou potýkat se značnými závazky, sankcemi i odnětím svobody na základě pochybení či nesprávného jednání jejich firmy. Pokud žalobce prokáže důvod, podle kterého by mohly být sporné smlouvy nebo dohody posuzovány dle zahraniční jurisdikce, japonský soudce může rozhodovat na základě zákona zahraniční jurisdikce, ve vašem případě na základě zákonů České republiky.

Autor je mezinárodním konzultantem společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít