Do Spojených států na last minute

09. ledna 2009, 00:00 - Renata Lichtenegerová
09. ledna 2009, 00:00

Na Floridu charterovým letem či k Niagarským vodopádům na last minute?

Doposud něco takového nebylo možné, už letos se ale pravděpodobně obojího dočkáme. USA zrušily víza pro Čechy a podnikatelé z cestovního ruchu se předhánějí s novými nabídkami.

Od poloviny loňského listopadu mohou čeští občané cestovat do USA bez úmorných procedur spojených se získáním víza. Platí to alespoň pro krátkodobé turistické a obchodní cesty, které se „vejdou“ do devadesáti dnů. Tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu si od novinky slibují především větší zájem Čechů o cesty za oceán.

Podle odhadu analytika společnosti Mag Consulting Jaromíra Beránka vyrazí letos do USA zhruba o 40 procent více Čechů než loni. Další nárůst se dá očekávat v roce 2010, až si lidé na nový zjednodušený postup zvyknou a začnou mu důvěřovat.

Loni do USA vycestovalo necelých 35 tisíc českých občanů, z toho převážná většina individuálně, bez pomoci cestovní kanceláře. Pro ty je uvolnění pravidel novou příležitostí. „Zrušení víz do USA vymaže poslednívýznamné bílé místo v nabídce českých cestovních kanceláří. Největší zájem bude především o návštěvu New Yorku, Floridy a Niagarských vodopádů,“ konstatuje majitel cestovní kanceláře Miki Travel a mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Do spojených států na poslední chvíli

S JAKÝM PASEM DO USA

Pro cestu do USA potřebujete biometrický pas obsahující strojem čitelné informace a počítačový čip. České úřady je vydávají od 1. září 2006. Čip těchto pasů ale zatím obsahuje jen digitální fotografii. Od dubna letošního roku budou úřady vydávat nové pasy, v nichž budou muset být obsaženy i otisky prstů. Platit budou deset let (pro děti mladší patnácti let budou platné poloviční dobu). Už současné české biometrické pasy ale americké požadavky splňují.

Nová nabídka ohledně zájezdů do Spojených států se podle Okamury v katalozích cestovních kanceláří objeví až na jaře. „České cestovní kanceláře se chystají nejpozději od letošního podzimu zahájit přímé charterové lety na Floridu,“ přepokládá.

Ve spolupráci s ČSA chce linku na Floridu otevřít například cestovní kancelář Exim Tours. Ta dosud organizované pobytové zájezdy do USA nepořádala. Exim Tours by ráda zařadila Floridu do svého katalogu exotických míst vedle Kuby, Salvadoru nebo Dominikánské republiky. Novinkou pro klienty tuzemských cestovních kanceláří bude také zařazení Spojených států na seznamy last minute zájezdů, což nyní kvůli vízům nebylo možné.

Hurá na nákupy

Zvýšenou poptávku po cestách do Ameriky registrovaly některé firmy už na podzim loňského roku. „Za říjen a listopad jsme zaznamenali zvýšení prodejů do USA o 28 procent oproti stejnému období roku 2007. Obdobný nárůst, blížící se 30 procentům, odhadujeme i za prosinec,“ konstatuje obchodní ředitel cestovní a dopravní agentury Asiana Josef Trejbal.

Asiana, která je jedním z největších tuzemských prodejců letenek, registruje zvýšený zájem i na leden a únor. A to v meziročním srovnání až o čtvrtinu oproti začátku roku 2008. Americké obchody totiž v současné době lákají turisty na tradiční povánoční slevy. „Právě nákupní turistika mezi cestami do USA jednoznačně převažuje. Mnoho lidí upřednostňuje osobní návštěvu obchodů před posíláním balíků přes oceán. Nakupující cestující převažovali díky výhodnému kurzu dolaru už před zrušením vízové povinnosti,“ přibližuje Josef Trejbal.

Aerolinie lákají slevami

Nalákat cestující na výprodejové povánoční slevy ve Spojených státech hodlají podle slov ředitelky společnosti pro Česko Anny Ingham-Grantové například British Airways. Ty navíc snížily ceny letenek do Spojených států, a to v některých případech až o třicet procent, tedy zhruba o 2500 korun, takže letenka vyjde na necelých šest tisíc korun.

„Letecké společnosti zareagovaly na zrušení víz akcemi a ceny letenek klesají,“ potvrzuje ředitelka Asiany Šárka Litvinová. Bezvízového styku s USA hodlá využít například také německá Lufthansa, která již v prvních dnech po zrušení víz zaznamenala zvýšený zájem o letenky. „V reakci na to jsme snížili ceny do 24 míst v Americe,“ konstatuje šéfka německé firmy pro Česko Dörte Kleinová. Zpáteční cesta do New Yorku tak vyjde na některých letech zhruba na 13 tisíc korun.

Může přijít i slabší rok

JAK ZÍSKAT POVOLENÍ DO USA

• nejpozději 72 hodin před cestou do USA musíte prostřednictvím elektronického systému ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov) požádat o povolení cesty

• americké úřady mohou cestu povolit, nebo zamítnout, ve většině případů přichází odpověď okamžitě

• je dobré si povolení o vstupu vytisknout a vzít s sebou na cestu

• v případě, že uchazeč odpověď neobdrží, měl by se obrátit přímo na americké velvyslanectví

• každá odsouhlasená žádost bude platná dva roky nebo do vypršení platnosti pasu, cestující s odsouhlasenou žádostí může do USA v období dvou let vstupovat opakovaně

• žadatelé, kterým bude žádost zamítnuta, budou odkázáni na webové stránky www.travel.state.gov, kde získají informace, jak žádat o víza

• zpočátku se za registraci v systému ESTA nebude vybírat žádný poplatek, americké úřady zatím neupřesnily, kdy bude případný poplatek zaveden a jak bude vysoký

Pramen: AČCKA

Zatímco cestovní kanceláře mohou letos ze zvýšeného zájmu Čechů o cesty přes Atlantik těžit, prognózy pro letecký průmysl zas tak příznivé nejsou. Aerolinie jsou totiž do značné míry závislé i na zahraničních turistech a jejich ochota utrácet by se letos podle některých předpovědí měla spíše snižovat.

„České aerolinie nabízejí v době platnosti zimního letového řádu pětkrát týdně spojení do New Yorku. Ve spolupráci s Deltou Air Lines pak čtyřikrát týdně spojení do Atlanty. Na obou amerických letištích mohou cestující využít návazné spojení do více než 46 destinací, jako je Washington, Chicago, Detroit, Salt Lake City, Boston,“ popisuje mluvčí ČSA Daniela Hupáková. Mezi Prahou a New Yorkem České aerolinie přepravují ročně kolem sta tisíc cestujících. „I přes zrušení vízové povinnosti počty cestujících na lince klesají. Ekonomická krize je v USA v plném proudu a začíná dopadat na všechny letecké dopravce. Pokles poptávky lze proto očekávat i pro letošní rok,“ konstatuje Hupáková.

Podobnou tendenci očekává i mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu IATA. To odhaduje, že by celkový počet cestujících měl příští rok po mnohaletém růstu poprvé od teroristických útoků na USA klesnout.

Do Ameriky přes Mnichov

Jako startovní bod pro cesty do Spojených států neslouží Čechům jen Praha. V současné době jsou pro zámořské cesty oblíbená také zahraniční letiště, například v Mnichově nebo Vídni. „Jejich výhodou je, že z nich odlétá více leteckých společností, které vzhledem k vyšší konkurenci i frekvenci letů nabízejí speciální ceny letenek,“ osvětluje ředitelka Asiany Šárka Litvinová. Například do Mnichova se podle ní Češi pohodlně dostanou autem, které navíc mohou na tamním letišti zaparkovat výrazně levněji než v Praze.

Kromě výše zmíněných oblíbených destinací Čechů v USA, kterými jsou například New York a Florida, očekávají podnikatelé v cestovním ruchu zvýšený zájem například o návštěvu Yellowstonského národního parku, města Las Vegas nebo Kalifornie. Podle Tomáše Cikána, generálního ředitele cestovní kanceláře Eso Travel, lákaly doposud Spojené státy hlavně na poznávací zájezdy movité klienty, kteří neměli s vízy problém. Trh by se však mohl nově zaměřit i na širší vrstvy obyvatelstva a levnější pobytové zájezdy u moře či ve velkých městech.

Místo víza dotazník

Jistým formalitám se čeští turisté při cestě přes oceán nevyhnou ani dnes. Místo víz se musí zaregistrovat v elektronickém systému povolení cesty do USA – ESTA. Nutný je ale biometrický pas. Bez něho je vízum stále jedinou šancí, jak se do Ameriky dostat.

„V systému ESTA musejí cestující žádat o povolení cesty nejpozději 72 hodin před odjezdem,“ vysvětluje Okamura s tím, že povolení bude vydáno zdarma a bude platné maximálně dva roky nebo do vypršení platnosti pasu. Systém ESTA vyžaduje po žadatelích vyplnit údaje o jejich osobě, minulosti a důvodu cesty. Tyto informace dříve lidé z bezvízových zemí poskytovali až při letu.

Minulý rok Spojené státy zařadily do skupiny bezvízových zemí vedle Česka ještě Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Jižní Koreu. Od 12. ledna bude registrace povinná i pro občany 27 států, které do USA víza nepotřebovaly. Patří mezi ně i 15 členů Evropské unie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít