Do módy přichází florbal!

09. února 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
09. února 2004, 00:00

Týmový sport vyžaduje sílu, rychlost, postřeh i dobrý odhad CHCETE SE PŘI SPORTU VYBÍT, ROZHÝBAT A VYPOTIT? PŘED PÁR LETY FRČEL TENIS, PO NĚM PŘIŠEL DO MÓDY AGRESIVNÍ SQUASH, MINULOU SEZO NU SE HODNĚ MLUVILO O JEŽDĚNÍ NA ROTOPEDU ZVANÉM SPINNING. TEĎ NASTUPUJE FLORBAL.

Týmový sport vyžaduje sílu, rychlost, postřeh i dobrý odhad

CHCETE SE PŘI SPORTU VYBÍT, ROZHÝBAT A VYPOTIT? PŘED PÁR LETY FRČEL TENIS, PO NĚM PŘIŠEL DO MÓDY AGRESIVNÍ SQUASH, MINULOU SEZO NU SE HODNĚ MLUVILO O JEŽDĚNÍ NA ROTOPEDU ZVANÉM SPINNING. TEĎ NASTUPUJE FLORBAL.

Týmový sport v tělocvičně podobný pozemnímu hokeji nevyžaduje příliš vybavení, ale dává mnoho. Protože se hraje v družstvech, je zábavnější než pinkání míčkem ve dvojici. A jelikož je rychlý, vyžaduje nejen sílu a rychlost, ale také postřeh a odhad situace. A proč je nástup florbalu tak razantní? Protože do zaměstnání přicházejí ročníky mladých žen i mužů, kteří s ním v polovině devadesátých let začali na středních školách.

VEDOU SKANDINÁVCI

Ve florbalu jsou nejlepší reprezentanti států, kde se tento sport zrodil. Ve Švédsku a Finsku se hraje od sedmdesátých let minulého století. N a Skandinávském poloostrově je to dokonce nejpopulárnější sport vůbec. V nejužší florbalové špičce jsou vedle Skandinávců ještě Švýcaři, kteří kromě florbalu hrávali (a dodnes často hrají) i svoji specialitu zvanou unihockey. Hlavní rozdíl od mezinárodního florbalu tkví v tom, že brankář používá k obraně své svatyně širokou hůl kolegů z ledního hokeje. N aopak ve florbalu se zatím příliš neuplatňují Rusové, kteří mají dlouhou tradici svého bandyhokeje s tenisovým míčkem. První zápas českého družstva se odehrál až v roce 1984, kdy přijeli na výměnný zájezd studenti helsinské univerzity na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Finové v Čechách nechali sadu hokejek jako dar svým kolegům a ti s nimi mydlili své soukromé mače. Po pár letech ovšem několik hokejek odešlo do florbalového nebe a tím skončily i první pokusy. Další sady dovezených hokejek se objevily v roce 1991 v pražské baště házené a volejbalu ve Střešovicích. O rok později přivezl další hokejky švýcarský tým, který byl na soustředění v Jaroměři. To spustilo lavinu, která se valila především z Moravy do Čech a florbal se stal všeobecně uznávaným sportem. V Česku se dokonce koná největší florbalový turnaj světa Czech Open, který se stal všeobecně uznávanou soutěží. Vítězství má podobnou prestiž jako třeba výhra na Švédských hrách u kolegů na bruslích. Česká družstva patří do širší světové špičky.

JAK SE TO PÍŠE

Nejvyšší česká organizace Česká florbalová unie, která pořádá ligové soutěže a sdružuje většinu hráčů, prosazuje počeštělé psaní názvu tohoto sportu florbal. Mnozí fandové a hráči zůstali na půl cesty mezi anglickou a českou verzí názvu své oblíbené hry a píší ho jako floorbal. Mezinárodní název zní floorball. Dnešní florbal je typická hra středoškoláků. Hrají ji děti již na druhém stupni základní školy a poté pokračují na střední škole. Je to zároveň dynamický sport, ideální do tělocvičny, protože lehký míček nerozbije zařízení nebo okna.

OBCHODNÍ POTENCIÁL

„Na florbal není potřeba moc vybavení, ale tuto obchodní nevýhodu vyváží počet hráčů,“ myslí si Petr Venkrbec, který se zabývá internetovým prodejem sportovního náčiní. „Normálnímu rekreačnímu hráči stačí jedna hokejka na rok. Kdo hraje na nějaké nižší úrovni závodně, nespotřebuje více než dvě či tři za rok.“ Velký zdroj možných příjmů představují školy a rekreačně-sportovní oddíly, kde se florbal pěstuje jako doplňkový sport. „Ve školní tělocvičně by dnes měla být sada levných florbalových hokejek stejně jako fotbalový míč, volejbalová síť a basketbalové koše,“ je přesvědčený středoškolský učitel Ivan Mazánek z Prahy, který zároveň tvrdí: „My tělocvikáři bychom měli dát dětem pohyb tak, jak je baví. Dříve kluci pořád chtěli fotbal, před pár lety přišla móda košíkové a minibasketbalu, dnes se hraje florbal.“ Podle obchodníka Petra Venkrbce se dá vydělat kromě hokejek a míčků i na brankářské výstroji. „Zcela zanedbané je v Česku vybavení speciálně pro dívky a ženy,“ dodává.

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA

* Florbal je nekontaktní sport. Nesmí se sekat přes hokejku soupeře ani ji nadzvedávat. Přetlačování během hry je možné pouze rameny.

* Hraje se speciálním dutým děrovatým plastovým míčkem a lehkou plastovou hokejkou.

* Brankář chytá bez hokejky, většinou v kleče.

* Okolo hřiště jsou v oficiálních soutěžích nízké mantinely.

* Hráč nesmí hokejku zvednout nad výši svého pasu.

* Nesmí se hrát tělem nad výší kolen.

* Přestupky se trestají vyloučením na 2, 5,10 min. nebo do konce zápasu, případně trestným střílením (nájezdy útočníka na brankáře).

VYBAVENÍ Hokejka 100-3000 Kč Míček 20-50 Kč Branka 1000-2000 Kč Pevná sálová obuv od 1500 Kč Brankářská výstroj (přilba, chrániče, dres, kalhoty) 1000-5000 Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Seznam Email bude bezpečnější. Konečně přijde dvoufázové ověření
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít