Do mobilů se vrací televizní vysílání zdarma

20. března 2012, 06:32 - Dalibor Dostál
20. března 2012, 06:32

Doby, kdy mobilní telefony uměly jen telefonovat a poslat textovou zprávu, patří historii podobně jako filmy pro pamětníky. Současné telefony umožňují fotografovat, natáčet video ve vysokém rozlišení, pracují s internetem. V Česku by nyní měly umožnit i sledování televize zdarma.

Foto: Profimedia

Jen jedna služba zůstávala dlouhá léta pro mobilní přístroje nedostupná: televizní vysílání. Nyní se to změní. Právě vestavěný televizní tuner umožňující přijímat digitální televizní signál má být jedním z hlavních lákadel nového mobilního přístroje Panasonic Lumix Phone 101P, jenž má být na evropský trh uveden letos na jaře. Tímto přístrojem se chce Panasonic ve velkém stylu vrátit na starý kontinent, který v oblasti mobilů opustil v roce 2005 kvůli neuspokojivým výsledkům.

Stream, nebo přímý signál?

Příjem televizního vysílání, jehož kvalitní sledování má umožnit i výsuvná anténa, by měla být pro Panasonic jedna z hlavních výhod před konkurencí. V Česku totiž v současnosti nejde sledovat televizi prostřednictvím mobilů zdarma. Přitom zde již v minulosti byl na trhu přístroj, který bezplatné sledování televize prostřednictvím TV tuneru umožňoval. V roce 2008 prodávala společnost LG svůj typ LG HB620T přijímající digitální televizní signál.

Poté však začali výrobci umožňovat sledování televizních pořadů jen prostřednictvím streamu. Tedy datové služby fungující prostřednictvím internetu. A v případě mobilních přístrojů tedy s poplatky za přenesená data. Podle odborníků je to výsledek tlaku mobilních operátorů, kteří z přenosu dat prostřednictvím streamu profitují. Výrobci mobilních přístrojů však tvrdí, že stream je pro sledování televizního vysílání lepší technické řešení a přímý příjem digitálního televizního signálu v mobilních přístrojích není potřeba.

Terestriální signál nelze stoprocentně využít za pohybu, pokrytí je také nespolehlivé. Poskytovatelé TV obsahu stále víc umožňují jeho konzumaci prostřednictvím streamingu díky chytrým aplikacím. Tudíž i investice do vylepšeného DVB-H jsou velkou otázkou,“ řekl PROFITU mluvčí Samsungu Marek Pšeničný.

LG ve své nabídce již telefon s vestavěným tunerem nemá zhruba dva roky. Do budoucna se nepočítá s dalším vývojem podobných zařízení, a to hlavně kvůli tomu, že v dnešní době rychlých mobilních dat a streamování obrazu i zvuku přes internet je DVB-T v mobilech zbytečné,“ doplnil Martin Malý, mluvčí české LG Electronics.

Má argument i na výhrady zákazníků, že sledování televizního vysílání prostřednictvím streamu je pro ně drahé. „Bohužel vše něco stojí, a to jak poplatky za mobilní telekomunikační služby, tak ve finále i funkcionalita DVB-T tuneru v mobilu, což by rozhodně ovlivnilo koncovou cenu přístroje. Další argument pro stream je neustále narůstající wi-fi pokrytí na veřejných místech zdarma,“ dodal Martin Malý. Analýzy navíc podle něho ukazují, že ceny poplatků za datové mobilní služby klesají. Jenže při pohledu na nabídku tuzemských televizních stanic se ukazuje největší výhoda přístrojů s vestavěným televizním tunerem. Velká část z nich není ve streamu dostupná.

To nejlepší zdarma není

Nejdále je Česká televize. Všechny její čtyři kanály vysílání ve streamu nabízejí, má to ovšem jeden velký háček. Právě ty nejhodnotnější pořady, jako filmy nebo některé sportovní přenosy, jsou ve streamu nedostupné. „U některých akvizičních pořadů, obvykle to jsou například filmy a podobně, nejsou pro šíření přes internet příslušná práva k dispozici. Takové snímky jsou tedy vysílány jen v konvenčním TV vysílání a nejsou v živém streamu ani pak v on-line videoarchivu,“ vysvětlil pro PROFIT Štěpán Janda z tiskového odboru České televize.

Sledovat vysílání komerční televizní stanice přes stream je pak v mobilech nedostupné v podstatě úplně. „Nic takového nechystáme. Na podporu smart zařízení, jako jsou mobily a tablety, oficiální strategii nemáme,“ říká Barbora Šimová, mluvčí televize Prima. „Bohužel, co se týče živého datového streamingu našeho vysílání přes internet pro mobilní platformy, nelze v tuto chvíli Novu ani její ostatní programy sledovat na žádných telefonech,“ konstatuje také Marie Fianová z oddělení komunikace TV Nova. Podobně je na tom i TV Barrandov.

Příliš mnoho diváků znamenalo potíže

Stream má navíc své technické limity. Zatímco televizní signál může bez problémů sledovat neomezený počet lidí, velký zájem o sledování pořadů prostřednictvím internetového streamu vede podle odborníků k technickým problémům. Ukázaly to zkušenosti se sledováním sportovních přenosů či koncertů přes internet. „Internet funguje na systému dotazů počítačů na servery, komunikuje přes protokoly při vydávání odkazů ke zhlédnutí, může zvládnout jen omezený počet současně se hlásících lidí na jeden odkaz,“ vysvětlil ředitel programových okruhů České televize Milan Fridrich, který ve veřejnoprávní televizi startoval oblast nových médií. Pokud chce jeden pořad sledovat velký počet lidí najednou, vznikají potíže. „Vždycky se najde někdo, kdo se nepřipojil, kdo měl problémy, komu se obraz trhal nebo spadla stránka,“ dodal Milan Fridrich.

Přestože s bezplatným sledováním televizního vysílání prostřednictvím tuneru by měl být, alespoň po nějaký čas, Lumix Phone 101P od Panasonicu jediný na trhu, v oblasti chytrých telefonů jako takové konkurence přituhuje. Nokia uvede ve druhém čtvrtletí na trh revoluční přístroj 808 PureView umožňující fotografovat se snímačem o velikosti 41 megapixelů. „Řada uživatelů používá telefon k fotografování, tento fotomobil bude nabízet jednoznačně nejlepší fotografie,“ říká mluvčí české Nokie Vratislav Klega.

Společnost LG zase v minulých dnech představila nový design svých smartphonů. „Design je pro zákazníky druhým nejdůležitějším faktorem při výběru mobilního telefonu. Se smartphony L-Style se vracíme ke kořenům naší mobilní divize,“ říká Martin Malý. Samsung představil aplikaci pro tiskárny, která umožňuje tisk fotografií, PDF souborů a dalších dokumentů z jeho mobilních telefonů. „Mobilní telefon jako nerozlučný společník svého majitele dostává díky aplikaci Samsung MobilePrint dosud nepoznaný rozměr,“ říká Lukáš Sopek, produktový manažer IT divize společnosti Samsung.

Další velká očekávání jsou spojena s kompletně redesignovaným iPhone 5 od společnosti Apple, který by měl být uveden na trh letos na podzim. Apple tradičně žádné informace o výrobku předem neprozrazuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Až 50 % můžete ušetřit při odesílání balíků do zahraničí. Kde a u koho?
Jak dlouho ještě cena bitcoinu poroste?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda?
Auta
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road…
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Renault představil novou třináctistovku s turbem. Budou ji mít i Mercedesy
Že je BMW X6 M v terénu neschopné? Manhart MHX6 Dirt² to chce změnit
Kvíz: Víte, jak se jmenují známé modely aut v jiných zemích?
Technologie
Sony prodalo již 70 milionů PS4. Podívejte se na 4K remake Shadow of Colossus
Bezdrátová myš, která se nikdy nevybije: recenze Logitech Powerplay a G903
Odporný život offline. Zjevně se nám ho každý druhý snaží znepříjemnit [komentář]
Roadmapa AMD: Pinnacle Ridge v březnu, mobilní dvoujádra v lednu, v Q2 Ryzen Gaming
16 nejlepších dárků pro řidiče, které nemusí stát jmění. Ale mohou
Hry pro příležitostné hráče