Do letáků jdou miliardy korun

23. února 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
23. února 2004, 00:00

PODLE LETÁKŮ NEJČASTĚJI NAKUPUJÍ STŘEDOŠKOLÁCI, OBYVATELÉ VĚTŠÍCH MĚST A STARŠÍ GENERACE. PŘI STÁRNUTÍ ČESKÉ POPULACE JE TO ZŘEJMĚ SPRÁVNÁ CESTA K OSLOVENÍ SPOTŘEBITELE.

Pro obchodníky a dodavatele má tento způsob nabídky zásadní význam

PODLE LETÁKŮ NEJČASTĚJI NAKUPUJÍ STŘEDOŠKOLÁCI, OBYVATELÉ VĚTŠÍCH MĚST A STARŠÍ GENERACE. PŘI STÁRNUTÍ ČESKÉ POPULACE JE TO ZŘEJMĚ SPRÁVNÁ CESTA

K OSLOVENÍ SPOTŘEBITELE.

Cedule vyzývající kolportéry nabídkových letáků, aby své zásilky nedávali do schránek, a vedle poštovní schránky přetékající týmiž letáky - to je velmi častý obrázek. Proč obchodníci investují do jejich tištění a rozšiřování? Zřejmě proto, že se jim to vyplatí. Jinak by nejspíš vloni neutratili za tento typ komunikace se zákazníkem odhadem 7,5 miliardy korun, což je téměř tolik jako investice do televizních reklam. A to jde jen o přímé výdaje bez nákladů souvisejících se slevami, které letáky nabízejí. Podle projektu Retail Leaflet Annual Report společnosti Incoma Research jsou na letácích u potravin uváděny slevy z původních cen kolem deseti až dvaceti procent. Deklarované slevy nepotravinářského zboží jsou zpravidla větší. Kolísají mezi dvanácti až padesáti procenty. Z rychloobrátkového zboží se na letácích objevují nejčastěji nápoje. Největší prostor jim ve svých letácích věnují hypermarkety. V rámci nealkoholických nápojů obchodníci nejčastěji na letácích nabízejí sycené limonády, hlavně Coca-Colu. Mezi alkoholickými nápoji jednoznačně vede víno. Na druhém místě je pivo, nejčastěji Gambrinus a Radegast. Druhou nejčastěji nabízenou subkategorií potravin na letácích je maso. Více je touto formou inzerují hypermarkety a supermarkety než diskontní prodejny. Ty se zaměřují hlavně na koloniál, mléčné výrobky a cukrovinky.

NEJAKTIVNĚJŠÍ JE MAKRO N ejaktivnějším promotérem většiny potravinových kategorií je Makro. Mezi hypermarkety vede Globus, mezi supermarkety Delvita a v rámci diskontních prodejen Norma. Jednotlivé typy obchodů se ve svém přístupu k letákové komunikaci se spotřebitelem liší. Zásadní odlišností hypermarketů a supermarketů od diskontních prodejen je širší zaměření na čerstvé potraviny - ovoce, zeleninu, pečivo. N aproti tomu diskonty inzerují v letácích více trvanlivých potravin - konzervované maso, ovoce a zeleninu, trvanlivé pečivo. Hypermarkety se ve svých letácích na rozdíl od ostatních prodejen více specializují na alkohol, čokoládu, oleje, hotová konzervovaná a mražená bramborová jídla. Supermarkety se odlišují silnější propagací upraveného a čerstvého masa, nealko nápojů, sušenek a oplatek, majonéz a hotových mražených potravin. Diskonty se ve svých letácích zaměřují více než hypermarkety a supermarkety na trvanlivé mléko, kávu a čaj, bonbony, pochutiny, přísady a zmrzliny. ŽENY HLEDAJÍ SLEVY**

A kdo podle letáků nakupuje? Častěji si je prohlížejí ženy než muži (a také podle nich více nakupují.) Tendence nakupovat podle letáků pak roste s věkem. V populaci od 15 do 29 let přiznává nákup podle letáku 27 procent dotázaných. Ve věkové kategorii 60 až 69 let podle nich nakupuje 35 procent oslovených. Vysokoškoláci a lidé se základním vzděláním tvrdí, že si letáky často prohlížejí, ale moc podle nich nenakupují. Hlavními zákazníky, kteří se nechávají k nákupu inspirovat touto formou propagace, jsou středoškoláci. Častěji se přirozeně nechávají letáky ovlivnit obyvatelé větších měst, protože mají také k dispozici hustší obchodní síť.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít