Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výnos z dražby sběratelské kolekce „Muži 28. října“ získají váleční veteráni a děti po úrazech

Unikátní sběratelská kolekce „Muži 28. října“ vytvořená na počest 100. výročí vzniku…

Na internetu můžete díky PayU a Google Pay platit na jedno kliknutí

Budoucnost online plateb na internetu je v jednoduchosti. Zákazník chce zaplatit snadno a…

Kávovar JURA je tradice v moderním obalu

Pokud se řekne švýcarská přesnost, zřejmě si jako první představíte švýcarské hodinky,…

Do konce roku obrat nečekejte

29. září 2008, 08:00 - Martina Martinovičová
29. září 2008, 08:00

SVĚTOVÁ FINANČNÍ KRIZE - Globální finanční krize hned tak neskončí.

Akcie se budou vzpamatovávat dlouho. Koruna bude spíš dál posilovat. Úvěry se stanou vzácným zbožím, banky budou žádat vyšší zajištění a vyšší rizikovou prémii. Náročné období čeká hlavně menší a střední firmy. Zamyslete se včas nad restrukturalizací.

Nejméně do konce letošního roku bude celý svět vláčet na noze kouli světové krize, globální ztráty důvěry ve finanční trhy. A česká ekonomika rovněž. Akciové fondy prodělají nemalé peníze, makléřské firmy budou bojovat o přežití. Kurz koruny bude spíš posilovat, a na export orientované firmy si tedy příliš nepolepší. Banky silně přiškrtí úvěry a budou požadovat výrazně větší zajištění. Ekonomika ovlivněná světovou recesí výrazně zpomalí. Situaci odnesou především menší a středně velké firmy.

Zájem investorů se přesune do jiných segmentů – budou hledat stabilitu typu bezpečného přístavu české koruny, půjdou na trh komodit. Lze čekat, že naftařským velmocím dál stoupne sebevědomí a cena ropy bude škodit výkyvy. Akciové trhy zřejmě i nadále ponesou průběh krize nejhůře. Vývoj cen jednotlivých titulů bude probíhat stylem šup sem šup tam. Rozhodování obchodníků s cennými papíry ovlivní i to, kolikrát si americký prezident či rada guvernérů Fedu za den odskočí na toaletu.

Burzy se hned tak ze svých propadů nevzpamatují. Kdo má rozum, počká se svými investicemi. V akciové krizi zvítězí ti, kteří už dávno pochopili, že investování do cenných papírů je během na dlouhou trať s pravidelnými vstupy. Zda se již trhy odrážejí ode dna, nikdo neřekne, spíš si ale na tento obrat musíme ještě počkat.

Překopejte své plány

„Současná situace na světových trzích ovlivněná úvěrovou krizí v USA, ale i dlouhodobá konvergence české ekonomiky se zeměmi Evropské unie s sebou přináší nutnost transformace střednědobých a dlouhodobých plánů společností,“ upozorňují odborníci auditorské společnosti Ernst & Young. Vlastníci a manažeři musí v řadě případů zvážit či zahájit restrukturalizaci své firmy, neboť Česká republika přestává být z globálního pohledu zemí s nízkou cenou lidské práce. Zejména malé a střední podniky tak podle nich čeká náročné období. Pátý rok života podle statistik nepřežije v Evropské unii až 95 procent malých a středních firem. V Česku by podle odhadů Euler Hermes mělo letos vyhlásit bankrot až 1290 českých podniků. Ohroženi jsou zejména exportéři do dolarové zóny.

„České firmy musí nejen reagovat na zpomalení ekonomického růstu a pokles dolaru vůči euru, ale zároveň se vyrovnávat s dalšími výzvami specifickými pro český trh,“ říká Jiří Prokop, partner oddělení transakčního poradenství Ernst & Young v ČR. Mezi hlavní rizika patří podle jeho slov zvyšující se cena lidské práce, vysoká energetická náročnost, často absence silné značky a slabá vyjednávací pozice vůči odběratelům. „V některých oborech se významně projeví závislost na bankovním financování. Dlouhodobějším problémem, který vyžaduje podstatné zásahy do podnikání, je však nízká produktivita práce a spoléhání se na nákladovou výhodu Česka oproti západní Evropě,“ dodává.

Nejvíce ohroženi jsou podle něj exportéři mimo eurozónu. Lze předpokládat, že současný vývoj by mohl mít v nejbližší budoucnosti negativní vliv na subdodavatele pro automobilový průmysl, sklářský průmysl a porcelánky, textilní průmysl, development nemovitostí a v souvislosti s ním pak v delším časovém horizontu také na stavebnictví.

Krize ještě nekončí

Finanční krize ještě není zažehnána. Analytici varují před většími investicemi do akciových trhů, doporučují ústup k bezpečným cenným papírům typu státních dluhopisů. „Dopady americké finanční krize se ve třetím letošním čtvrtletí značně zvýšily,“ říká Fritz Mostböck, vedoucí analytik Erste Group. Americké investiční banky byly vystaveny masivnímu likvidnímu tlaku, některé se dokonce se situací nedokázaly vypořádat samy.

Návrh americké vlády zřídit obrovský fond na převzetí špatných úvěrů vedl v poslední době na trzích k výraznému krátkodobému zmírnění napětí. Zda se jedná o trvalé uvolnění, bude možné posoudit pravděpodobně až v roce 2009. „Celosvětová finanční krize, která v současné formě dosáhla nebývalých rozměrů, vedla ke globálnímu nárůstu rizikových prémií. Masivní krize důvěry a částečně bezmocná dezorientace na trzích budou v konečném důsledku zatěžovat finanční sentiment také ve čtvrtém letošním čtvrtletí,“ upozorňuje Mostböck.

Amerika prožívá své druhé září

Spojené státy americké minulý týden otevřeně přiznaly hlubokou finanční krizi, která může zásadním způsobem ovlivnit celou ekonomiku a svět. Americká vláda má na stole záchrannou akci v přepočtu za 12 bilionů korun. Kongres však se schválením vytvoření gigantického fondu na odkup problémových aktiv váhá. Do uzávěrky Profitu nebylo jasné, zda vytvoření fondu schválí. Velké výhrady mají především konzervativci. Nelíbí se jim, že by vláda měla tak masivně zasahovat na trhu.

„Jsme uprostřed vážné finanční krize,“ přiznala minulý týden Amerika. Její prezident George Bush prohlásil, že celá ekonomika USA je v ohrožení. Šéf americké centrální banky Ben Bernanke a ministr financí Henry Paulson vyzvali Kongres, aby urychleně projednal a schválil plán stabilizace finančního sektoru. Upozornili, že odklady v řešení problémů, které stále hlouběji otřásají finančními trhy, by měly vážné důsledky pro celou ekonomiku. Šéf Fedu Ben Bernanke přímo upozornil politiky na to, že pokud nepřijmou záchranný plán, riskují recesi a v jejím důsledku vyšší nezaměstnanost i vyšší počet lidí, kteří nebudou schopni splácet půjčené peníze. Pokud zpomalí ekonomika, oslabí export, investice a výdaje lidí do spotřeby. Zpřísní se podmínky pro půjčování úvěrů.

Bernanke vystoupil takto ostře poté, co se americký Kongres skepticky postavil k vládou navrženému plánu na ozdravení. Vláda navrhuje vykoupit od finančních institucí špatná aktiva za celkem 700 miliard dolarů do speciálně zřízeného fondu na odkup problémových aktiv.

Na řadě jsou dlouhodobé investice

Dosah americké finanční krize lze doložit i na pražské burze – během září zchudla o více než 300 miliard korun. O tolik peněz tedy celkově klesla hodnota akcií na ní obchodovaných. Ale rozhodně to není důvod k panice. Odborníci doporučují konzervativní strategii – investice do zajištěných fondů, fondů investujících do státních dluhopisů, do fondů peněžního trhu. Každá krize akciového trhu znamená přeliv zájmu směrem k jistotě, tedy i ta dnešní. Proto státní bondy nyní vesměs posilují. Na řadě je i metoda pravidelného investování malých částek na delší dobu. Třeba i do akciového fondu, ovšem s důrazem na opravdu dlouhý horizont – pěti a více let.

Protože probíhající globální krize je především krizí finanční, lze v chování bank i na českém trhu čekat obrat. Namísto vstřícnosti v úvěrování chlad, zvýšení nároků na zajištění úvěru a zvýšení rizikové prémie v podobě vyšších úroků za úvěr. Proti tomuto trendu zřejmě bude působit chování centrální banky, která se bude snažit zmírnit ochlazení ekonomiky snižováním úroků. V některých oblastech ekonomiky nejvíce postižených krizí je namístě začít hovořit o takzvaném credit crunch, tedy nástupu totální neochoty bank půjčovat.

Čím déle bude trvat nedůvěra investorů ve finanční trhy, čím delší bude krize a tedy i další výkyvy na světových burzách, tím více budou investoři hledat bezpečí tam, kde už si ověřili, že je. Tedy i u české koruny. Zájem o ni naroste, což povede k dalšímu posilování jejího kurzu vůči euru i dolaru. S tím zřejmě nepohnou ani případné nižší úrokové sazby, které by činily investice do koruny méně atraktivní. Strach převýší nad chamtivostí.

Už dnes lze jednoznačně říci, že česká ekonomika zpomalí víc, než se čekalo, a to jak vlivem probíhající krize, tak vlivem většího zpomalení těch evropských ekonomik, které patří mezi naše hlavní exportní teritoria. S tím musí začít firmy počítat a do zvažované restrukturalizace zařadit i hledání nových odběratelů.

Je to jen krize, ne konec světa

Ale neházejte firmu do žita. Neznamená to konec světa, i kdyby krize byla hluboká a dlouhá. Nynější finanční krize není ničím výjimečným, je očištěním světové ekonomiky od chyb. Tou hlavní zjevně bylo příliš mnoho peněz v ekonomice. Ty do ní pumpovaly banky prostřednictvím úvěrů a hypoték, podporovány politikou nízkých úrokových sazeb nastavených ze strany centrálních bank a nízkou inflací, kterou udržoval dovoz levného zboží z rozvojových zemí v čele s Čínou. „Uměle vyvolané nadměrné množství peněz a kapitálových toků se stalo zdrojem pro machinace »čarodějů« z Wall Street, kteří z hypoték tvořili nové finanční nástroje, a ty pak dál roztáčely boom na trhu realit,“ píše například poměrně trefně list The Wall Street Journal.

„Snadný přístup k úvěrům podporoval růst ekonomik a zvyšoval životní úroveň lidí,“ píše list. Nyní, kdy éra snadných úvěrů v dramatických otřesech končí, dopadá tíha krize zatím hlavně na aktéry úvěrové mánie, tedy finanční sektor, kde začaly krachovat dříve mocné investiční banky jako Lehman Brothers. Je však také logické, že krize se nakonec dotkne i celé ekonomiky, tedy i „obyčejných lidí“; i ti si totiž kvůli příliš snadnému přístupu k úvěrům v posledních letech celkově „žili nad poměry“. Například v USA i jinde v posledních letech získaly snadno hypotéku i rodiny, které na ni svými příjmy nedosahovaly.

Řada odborníků se shoduje na tom, že krize přejde do dlouhodobé globální recese, v níž ji bude udržovat neochota bank půjčovat, která bude dál snižovat ekonomickou aktivitu firem. Namísto úvěrování musí nastoupit financování vlastním kapitálem – to je řešení krize. Čím budou peníze vzácnější, tím budou investovány produktivněji. Hlavní ekonom evropské divize Bank of America Holger Schmieding je optimističtější a vkládá naděje zejména do toho, že nynější krize ukončí éru přemrštěných cen ropy. To by mělo nastartovat oživení americké i evropské ekonomiky.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
Auta
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Nová Mazda3 se ukázala v Praze. Jen dva týdny po světové premiéře v L.A.
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Smutníte po G 500 4×4 „na druhou“? Brabus 700 je ještě extrémnější, exkluzivnější a ne o moc dražší
Právě vychází časopis Motocykl 12/2018
Technologie
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Intel odhalil architekturu GPU Gen11. Grafika Ice Lake má mít výkon jako Ryzen 3 2200G
Nejlevnější smartphony pod stromeček. Co koupit do 5000 Kč?
Mobilní banka Revolut získala bankovní licenci pro Evropu
Hry pro příležitostné hráče