Do honorářů pojišťovny se nevejdu

13. prosince 2004, 00:00 - JIŘÍ PINKA
13. prosince 2004, 00:00

Sehnat si soukromou praxi nebylo pro zubní lékařku Zoru Muzikantovou zpočátku snadné. Až po letech vybudovala vlastní ordinaci na pražském Proseku. Po promoci v roce 1991 nemohla Zora Muzikantová najít zaměstnání v oboru. Pak se seznámila s několika lidmi z Hamburku, kteří ji tam zprostředkovali stáž.

Sehnat si soukromou praxi nebylo pro zubní lékařku Zoru Muzikantovou zpočátku snadné. Až po letech vybudovala vlastní ordinaci na pražském Proseku. Po promoci v roce 1991 nemohla Zora Muzikantová najít zaměstnání v oboru. Pak se seznámila s několika lidmi z Hamburku, kteří ji tam zprostředkovali stáž. „Pracovala jsem asi čtvrt roku u jednoho českého zubaře a měla jsem možnost navštěvovat i univerzitu,“ vzpomíná na své začátky. V Hamburku také poznala Jiřího Sedelmayera, původem Čecha, který se vypracoval na šéfa jednoho z univerzitních oddělení. „To je takový můj zubařský guru, který k nám do republiky přinesl preventivní péči, a ta mě nejvíce chytla. Škoda, že jsem tam nezůstala déle, byla to dobrá zkušenost,“ uvádí. Po návratu do Prahy musela opět hledat práci a cesta k soukromé praxi byla tajným snem. V té době ještě nemohla tušit, co privátní ordinace obnáší. ZAČÁTKY V KOSTELCI Naštěstí narazila na člověka, který měl na Stomatologické komoře na starosti umísťování absolventů a doporučil ji na pohovor na zdravotním středisku v Kostelci nad Černými lesy. Tam se setkala s lékařem, jenž bez dlouhého přemýšlení řekl: „Ano, my vás bereme“. A hned jí přidělil obvod. „Hodili mě do vody - dělej co umíš. Najednou jsem měla tolik pacientů, že jsem nevěděla, co dříve. Někdy jsem v práci i přespala a pořád něco vymýšlela, chodila na různá školení, což bylo prima,“ vzpomíná. Když se začaly privatizovat ordinace, tak si praxi pronajala. Bylo to v dobách, kdy se obtížně získávaly informace: „Stále jsem někde lítala a sháněla nějaké papíry, ale dělala jsem to s nadšením. Měla jsem před sebou vizi, že budu moci pracovat podle sebe, tak mě to ani moc nevadilo. Prokousala jsem se přes všechny papíry.“ Jednání na úřadech byla obtížná, ale zvládla je idíky podpoře ze strany stomatologické podpory. Se soukromou praxí tak začínala mezi prvními, hned jak to umožnil zákon. ŽIVOTNÍ NABÍDKA Na maloměstě se jí líbilo. I když musela dlouho dojíždět a vstávat v pět ráno, nic dalšího neplánovala. „Až jednou za mnou přišel švagr, jestli bych si nechtěla pronajmout ordinaci v bývalých jeslích na pražském Proseku,“ vypráví Muzikantová. Byla to velmi dobrá nabídka, protože švagr nabízel ordinaci, která byla prakticky hotová a přinesla si do ní jen věci. Navíc nájemní podmínky byly velmi příznivé. Jak říká, byl to takový dáreček od kouzelného dědečka. „Nejsem žádný velký střelec a neumím si představit, že bych si vzala několikamilionový úvěr na založení praxe v P raze. Měla bych z toho strach, tím spíše v době, kdy se všechno teprve rozjíždělo. Říkala jsem si: jsi ženská, třeba budou děti a nebudeš přece dělat kariéru za každou cenu,“ vypočítává. N avzdory slibnému začátku měla obavy, zda v soukromé praxi uspěje. Asi rok souběžně pracovala v obou ordinacích. Ta stará jí vydělávala na tu novou. „Plynule jsem přecházela i proto, že jsem potřebovala pacienty doléčit a nemohla jsem si sednout do prázdné ordinace. Kdo chtěl přejít do Prahy, vzala jsem ho s sebou.“ POJIŠŤOVNY V PRAXI

Trvalo rok, než získala dostatek pacientů. Teď, po deseti letech už jich má dva a půl tisíce. Praxe funguje velmi dobře a je to příjemné místo. Velkým problémem jsou však zdravotní pojišťovny, které platí zoufale málo za výkony. „Náklady jsou stále vyšší… všechno je drahé, ponejvíce náš čas, a do těch honorářů od pojišťovny se prostěnevejdeme. Takže máme dvě možnosti - dělat rychle na úkor kvality, nebo se domluvit s pacientem, aby si připlatil,“ zlobí se lékařka. „Ani to ale není jednoduché. Mně osobně by se nejvíc líbil pokladenský systém, který by umožňoval udělat výkon, za nějž by pacient zaplatil hotově a nechal si ho proplatit v pojišťovně.“ Další potíž je v lidech, kteří odmítají nést zodpovědnost za vlastní zdraví. „Nechtějí často pochopit, že když se budou o zuby správně starat, nebudou mít bolesti a ušetří spoustu peněz. Řada pacientů k tomu přistupuje tak, že doktor zuby prostě musí spravit, oni se na to opět na pár let vykašlou a pak zase přijdou s problémy, které chtějí vyřešit nejlépe teď hned a zadarmo,“ stěžuje si.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít